8 marca - Dzień Kobiet - poznajcie kobiety pracujące w budownictwie

2022-03-08 0:01
Kobieta na budowie
Autor: Getty Images Kobiety w budownictwie, szczególnie te wydające polecenia mężczyznom, dzielnie przełamują stereotyp męskich zawodów i udowadniają, że znają się na swojej pracy

Kobiet pracujących w budownictwie jest coraz więcej. Przysłowiowa męska krzepa jest na placu budowy przydatna, ale przede wszystkim liczy się wiedza, doświadczenie i odpowiedzialność – a tego kobietom pracującym w budownictwie nie brakuje. Z roku na rok na uczelniach technicznych przybywa płci pięknej i, co ciekawe, więcej kobiet niż mężczyzn zdobywa absolutoria. Coraz bardziej liczą się też tzw. kompetencje miękkie, czyli empatia, umiejętności interpersonalne i komunikacyjne oraz sprawne zarządzanie czasem. Dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet - niech to będzie dzień pełen radości i spokoju.

Życzenia na Dzień Kobiet
Dzień Kobiet

Autor: Getty Images

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wszystkim paniom pracującym w branży budowlanej życzymy sukcesów i tylko pięknych dni w życiu prywatnym oraz zawodowym. Drogie Panie, kobiety cieszą się coraz większym autorytetem w tzw. męskim świecie budownictwa, a to dzięki swoim kompetencjom i profesjonalizmowi. Pozostaje życzyć, aby Wasza praca była doceniana również na gruncie finansowym, bo to gwarancja pełnej satysfakcji.

Spis treści

  1. Kobiety pracujące w budownictwie
  2. Kobiety bardziej wytrwałe niż mężczyźni?
  3. Kto jest lepszym szefem: mężczyzna czy kobieta?
  4. Kobiety na stanowiskach kierowniczych - jakie są?
  5. Debiutancki singiel kobiet z firmy Soletanche - tak powstawał
  6. Kobiety i elastyczne formy pracy

Kobiety pracujące w budownictwie

W zatrudnieniu między mężczyznami i kobietami pracującymi w budownictwie są jeszcze spore różnice, ale też nie można już powiedzieć, że budownictwo to wyłącznie męskie zawody budowlane. Izba Inżynierów Budownictwa na podstawie własnych badań podaje, że kobiety stanowią 12% (15159 na koniec roku 2021) w samorządzie inżynierów budownictwa. Najwięcej jest Pań w przedziale wiekowym 56-65 i 36-45 lat i są to panie z tytułem inżyniera budownictwa. Inaczej to wygląda, gdy chodzi o czynnych architektów. Zrzesza ich Izba Architektów RP, w której proporcje płci wynoszą 60% mężczyźni i 40% kobiety w ogólnej liczbie około 12 500 członków.

Kobiety bardziej wytrwałe niż mężczyźni?

Co ciekawe, dane zawarte w raporcie "Dziewczyny na Politechniki 2021" ujawniają zdecydowanie większą determinację i wytrwałość kobiet w studiowaniu. Mężczyźni częściej rezygnują ze studiów w trakcie ich trwania. W Polsce różnica na niekorzyść mężczyzn wynosi aż 15%. Na wszystkich uczelniach technicznych (publicznych i niepublicznych) wśród rozpoczynających naukę w roku akademickim 2019/2020 kobiety stanowiły 44% ogółu studentów, ale w gronie absolwentów z tego roku była ich już połowa.

Z obserwacji studentów na Politechnice Warszawskiej można stwierdzić, że dziewczyny coraz częściej wybierają kierunki związane z szeroko pojętym IT. W budownictwie również proporcja studentów do studentek jest wyrównana. Kobiet jest troszeczkę mniej za to jeśli wziąć pod uwagę wykonanie absolutorium i obronienie pracy magisterskiej zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn kończy studia. Są też bardziej zaangażowane w wykonywanie ćwiczeń czy praktyk – komentuje Urszula Tomczak, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej oraz Kierownik zespołu projektowego w Soletanche Polska.

Mimo to, wciąż na polskich uczelniach widoczne są duże różnice pomiędzy płciami. Na publicznych uczelniach technicznych trzy najpopularniejsze kierunki wśród kobiet w roku akademickim 2019/2020 to kosmetologia (99% kobiet), pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (98%) oraz zoofizjoterapia (95%). Z kolei mężczyźni mają zdecydowaną przewagę liczebną na takich kierunkach, jak elektrotechnika, automatyka i informatyka przemysłowa oraz mechatronika pojazdów (po 93% na każdym z wymienionych).

Niestety, kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane w sferze nowych technologii i innowacji. Edukacja nowo technologiczna obejmuje kierunki związane z wytwarzaniem technologii oraz zaawansowaną analizą danych. W ciągu pięciu lat (2015-2020) udział kobiet wśród studentów tych kierunków wzrósł zaledwie o jeden punkt procentowy i w 2020 wyniósł 16%.

Według raportu Kobiety na Politechniki 2021, spośród uczelni technicznych największy udział kobiet na kierunkach nowo technologicznych zaobserwowano w roku akademickim 2019/2020 na Akademii Górniczo‐Hutniczej w Krakowie. Najniższe natomiast wskaźniki odnotowano na Uniwersytecie Technologiczno‐Humanistycznym imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Akademii Techniczno‐Humanistycznej w Bielsku‐Białej oraz na Uniwersytecie Morskim w Gdyni (po 5% w każdym przypadku).

Kierunkiem informatycznym z najwyższym udziałem kobiet (71%) wśród studentów uczelni badawczych jest zarządzanie informacją na UJ. Uniwersytet z Krakowa dokonał również największego postępu pod względem zwiększania proporcji kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych i informatycznych - z 30 do 36% oraz z 29 do 35%. Sześciopunktowy wzrost udziału kobiet na kierunkach informatycznych odnotowała także krakowska AGH. Średnio na publicznych uczelniach technicznych udział kobiet wśród studentów kierunków informatycznych od 2015 do 2020 zwiększył się o trzy punkty procentowe - z 12 do 15%.

Kto jest lepszym szefem: mężczyzna czy kobieta?

Z badań przeprowadzonych przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Soletanche wynika, że zdecydowana większość osób twierdzi, że kobiety i mężczyźni tak samo dobrze sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych (78%), przy czym wśród mężczyzn nieco częściej panuje przekonanie, że to mężczyźni sprawdzają się na tym polu lepiej (12%, w porównaniu do 5% wśród kobiet). Podobnie większość osób jest zdania, że mężczyźni i kobiety są tak samo dobrymi przełożonymi. Tu jednak nieco więcej osób twierdzi, że mężczyźni są lepszymi przełożonymi (12% w porównaniu do 6% głosów, że to kobiety są lepszymi przełożonymi) – pogląd taki bardziej rozpowszechniony jest wśród mężczyzn niż wśród kobiet.

Panuje przekonanie, że za typowo „męskie” uważa się takie cechy jak „autorytarny”, „pewny siebie”, „waleczny”. Za neutralne uważa się cechy takie jak „kompetentny”, „odważny” i „skuteczny”, natomiast za „kobiece” uważa się „elastyczny”, „ostrożny” i „dobry w pracy zespołowej”. O mężczyznach szefach mówi się, że są bardziej konkretni i mniej kierują się emocjami, co pracownicy upatrują jako czynnik bezpieczeństwa. Taki szef jest bardziej przewidywalny w zachowaniu, nawet jeśli jest typem choleryka. Kobietom natomiast, przypisuje się nie tyle empatię, co brak równowagi emocjonalnej. Mężczyznom zarzuca się niskie kompetencje w tzw. umiejętnościach miękkich, kobietom bezwzględność w dążeniu do celu.

Kobieta powinna mieć możliwość awansu
 Marlena Kordalska, Kierownik Robót, Soletanche Polska

Autor: Soletanche Polska

Marlena Kordalska, Kierownik Robót, Soletanche Polska

Cieszę się, że pracuję w takiej firmie, w której widzę, że jako kobieta mam możliwość awansu. Natomiast na budowie kobiet na wysokich stanowiskach kierowniczych jest jak na lekarstwo i ciągle jest to męski świat, w którym oczekuje się od kobiet więcej. Muszą zapracować na swoją pozycję. Nie wolno im również okazywać emocji. Ciągle kobieta „rzucająca mięsem” jest traktowana jak histeryczka. Mężczyzna reagujący w ten sposób jest po prostu „twardym gościem". Nie miałam okazji współpracować z kobietą na stanowisku Kierownika Projektu/Budowy, więc nie wiem jak mogłaby wyglądać taka współpraca. Mam natomiast doświadczenia w pracy w zespole mieszanym i mogę powiedzieć, że równowaga tych dwóch pierwiastków męskiego i damskiego jest bardzo potrzebna – opowiada o swoich doświadczeniach Marlena Kordalska, Kierownik Robót, Soletanche Polska.

W budownictwie pracuje się długo, intensywnie, często zmieniając miejsce pracy. Być może dlatego na stanowiskach Kierownika Projektu czy Budowy jest niewiele kobiet.

Mimo to, coraz częściej słyszy się o kobietach, które z powodzeniem zarządzają firmami budowlanymi, jest ich sporo w kadrach pomocniczych (bez uprawnień budowlanych nie mają one obowiązku zrzeszania się w PIIB, stąd brak dokładniejszych statystyk, GUS też nie robi takiego zestawienia). Jedno jest pewne – kobiety pracujące w budownictwie mają bardzo dobrą opinię, a dzięki solidnej wiedzy i gromadzonemu doświadczeniu, coraz częściej obejmują kierownicze stanowiska w ramach pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Velux wspiera społeczność kobiet aktywnie działających w branży dekarskiej! Na specjalnie uruchomionej stronie można poznać historie niesamowitych kobiet www.velux.pl/historiekobiet.

„Uważam, że wspieranie kobiet jest bardzo ważne, wtedy są one pewniejsze siebie i mogą zrobić wszystko” – mówi Joanna Gąsecka z firmy Tom Drew. Asia Gąsecka prowadzi dużą firmę dekarską pod Bydgoszczą. Wspólnie z mężem produkują i wysyłają w całą Polskę dachy. Zapewniają również ekipy dekarskie do kompleksowego wykonania dachów. Jest świetnym menedżerem, doskonale organizuje pracę ludzi i uwielbia z nimi pracować.

Barbara Michalska z firmy Mich-Bud razem z mężem prowadzi firmę dekarską pod Kielcami. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem biura, ale również obróbką i cięciem drewna, którą jak twierdzi kocha. Wózkiem widłowym jeździ lepiej niż niejeden mężczyzna. „Moim zdaniem, cokolwiek dziewczyny chcecie to, to osiągniecie. Tylko trzeba chcieć. Przede wszystkim nie bać się próbować i sprawdzić, czy mi się to podoba."

Poznaj historie kobiet pracujących w budownictwie
Joanna Bujak

Autor: F.B.I. Tasbud

Joanna Bujak, kierownik projektu, od 1 marca 2017 Dyrektor Regionu w F.B.I. TASBUD

Kobieta pracująca w budownictwie musi być pewna siebie. Swoje historie opowiedziały nam:

Kobiety na stanowiskach kierowniczych - jakie są?

Polacy pytani o to, czy ich zdaniem kobiety na stanowiskach kierowniczych wspierają młodsze stażem koleżanki w osiąganiu awansów, najczęściej odpowiadają, że kierowniczki robią to rzadko (41%), 37% osób nie ma zdania, a 23% uważa, że kierowniczki wspierają często. Karolina Bukała-Głowa, Manager ds. Marketingu i Komunikacji, Soletanche Polska, twierdzi, że jest wiele do zrobienia w kontekście zmiany podejścia do tematu wspierania, zarówno pomiędzy kobietami, jak i w społeczeństwie. Twierdzi, że warto budować poczucie wspólnoty siostrzanej pomiędzy kobietami w firmie i bycia częścią zespołu. Tak jak chłopcom wpajane jest braterstwo i granie w drużynie do jednej bramki.

Stąd pomysł kobiet z firmy Soletanche na to, aby zrobić coś razem, wyjść ze swojej strefy komfortu i pokazać że My potrafimy i Wy też potraficie. Tak powstał debiutancki singiel zespołu BENTONITKI. Piosenka kierowana jest do wszystkich kobiet, bez względu na wiek czy profesję, którą wykonują. Ma być inspiracją i swego rodzaju manifestem. Tymczasem, zobaczcie jak wyglądały przygotowania do nagrania singla zespołu BENTONITKI - "Szczyt się zaczyna na dole".

Debiutancki singiel kobiet z firmy Soletanche - tak powstawał

Piosenka "Szczyt się zaczyna na dole", ma być manifestem nowoczesnej, spełnionej kobiety, dla której praca zawodowa jest pasją, która czerpie energię ze swoich sukcesów, potrafi znaleźć balans i pozwala sobie na chwilę wytchnienia, ale przede wszystkim wie, że szczyt zaczyna się na dole. Jest to zarówno metafora tego czym zajmuje się firma, w której pracują wokalistki, czyli fundamentowaniem specjalistycznym, jak i metafora tego, że każda kariera zaczyna się od braku doświadczenia. 

Premiera piosenki, która miała się odbyć 8 marca, w Dniu Kobiet, została przesunięta ze względu na sytuację w Ukrainie. Przedpremierowo piosenki można posłuchać na platformie soundcloud.

Piosenkę nagrał zespół w składzie: Izabela Nitka (wiodący wokal), Agnieszka Pilecka, Jolanta Dołęga - Wojciechowska, Aneta Synoradzka, Kinga Szawica, Marlena Kordalska i Karolina Bukała - Głowa (chórki).

Kobiety muszą się wspierać
Izabela Nitka, liderka zespołu, Projektantka w Soletanche Polska

Autor: Soletanche Polska

Izabela Nitka, liderka zespołu, Projektantka w Soletanche Polska

Chcemy zachęcić dziewczyny do tego, aby wspierały swoje młodsze koleżanki. Polecały się wzajemnie, uczyły od siebie. Uważam, że naszym obowiązkiem jest pomagać innym kobietom, zwłaszcza jeżeli jesteśmy bardziej doświadczone lub obejmujemy wyższe stanowiska. Mamy nadzieję, że piosenka będzie inspiracją – mówi Izabela Nitka, liderka zespołu, Projektantka w Soletanche Polska.

Rynek się zmienia, wchodzi nowe pokolenie
Jolanta Dołęga – Wojciechowska, Specjalista ds. HR, Soletanche Polska.

Autor: Soletanche Polska

Jolanta Dołęga – Wojciechowska, Specjalista ds. HR, Soletanche Polska.

Myślę, że jest mnóstwo kobiet na wysokich stanowiskach, które nie wspierają młodszych koleżanek. Może to wynikać z tego, że dotrzeć na sam szczyt w branży zdominowanej przez mężczyzn to nie lada wyczyn. Być może, nie chcą ułatwiać swoim koleżankom tej drogi. Nie mniej jednak sytuacja na rynku się zmienia, wchodzi nowe pokolenie, z innymi wartościami i podejściem. Można zaobserwować, że coraz więcej jest grup networkingowych zrzeszających kobiety w tym również w budownictwie. Promowany jest kobiecy mentoring coraz więcej też słychać o siostrzeństwie – komentuje Jolanta Dołęga – Wojciechowska, Specjalista ds. HR, Soletanche Polska.

Kobiety i elastyczne formy pracy

Elastyczne formy pracy cenione są coraz bardziej przez wielu pracowników i pracodawców, niezależnie od pokolenia do którego należą. W praktyce okazuje się, że ta elastyczność jest nieco bliższa kobietom. Może to wynikać z większej konieczności godzenia zobowiązań zawodowych i prywatnych przez panie, które nadal w życiu rodzinnym pełnią wiodącą rolę. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy pracownicy równie często korzystają z dostępnych rozwiązań pracy elastycznej – bez względu na płeć przełożonego (źródło: Raport Kobiety na Rynku Pracy, Kompetencje i Różnorodność, przygotowany przez HAYS, 2019).

Elastyczne godziny pracy pomagają kobietom
Kinga Szawica, Specjalista ds. finansowych, Soletanche Polska

Autor: Soletanche Polska

Kinga Szawica, Specjalista ds. finansowych, Soletanche Polska

Jako świeżo upieczona mama niespełna półtorarocznej Hani, niedawno wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Godzenie pracy zawodowej z macierzyństwem to duże wyzwanie, któremu teraz stawiam czoła. Wyrobić się ze wszystkim na czas, kiedy obowiązków jest o niebo więcej, a doba nadal ma tylko 24 godziny to nie lada gratka. Mogę jednak powiedzieć, że jako mama jestem o wiele lepiej zorganizowana niż byłam wcześniej. Paradoksalnie uważam, że firma na tym zyskała. Bardzo doceniam, że mam szefową, która umożliwia mi łączenie tych dwóch światów i jest dla mnie wyrozumiała. Uwielbiam bycie mamą Hani i jest to spełnienie moich marzeń, ale uważam, że rozwój zawodowy jest także niezwykle ważny. Elastyczne godziny pracy z pewnością pomagają – o swoich doświadczeniach opowiada Kinga Szawica, Specjalista ds. finansowych, Soletanche Polska.

Z obserwacji potrzeb generacji Y i Z wynika, że nie tylko kobiety cenią sobie elastyczną formę pracy. W wolnych zawodach z pewnością jest to łatwiejsze do wdrożenia. Jednak pandemia i braki kadrowe w budownictwie niestety nie sprzyjają stabilizacji i wymuszają opracowanie nowych metod pracy.

Rozmawiamy z kobietami na wysokich stanowiskach w budowictwie
Ewa Giersz na maszynie używanej do przewozu rudy złota

Autor: Archiwum prywatne Ewy Giersz

Ewa Giersz na maszynie używanej do przewozu rudy złota

Jest coraz więcej dynamicznych kobiet, które w budownictwie zajmują wysokie stanowiska, przynależne dotąd mężczyznom. Co więcej, łączą swoją pracę z różnymi pasjami. O tym rozmawiały z nami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej