Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce 2023

2023-07-06 20:42
AGH Kraków
Autor: Flickr

Jakie są najlepsze uczelnie techniczne w Polsce 2023? Prezentujemy Top 10 szkół wyższych o profilu technicznym. W najnowszych rankingach w czołówce Politechnika Warszawska i krakowska AGH. Dowiedz się, które uczelnie techniczne zajmują pozostałe osiem miejsc.

Spis treści

  1. Politechnika Warszawska
  2. Akademia Górnicza-Hutnicza w Krakowie
  3. Politechnika Gdańska
  4. Politechnika Wrocławska
  5. Politechnika Łódzka
  6. Politechnika Poznańska
  7. Politechnika Śląska w Gliwicach
  8. Politechnika Lubelska
  9. Politechnika Krakowska
  10. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Gmach główny Politechniki Warszawskiej

Zestawienie powstało na podstawie rankingu uczelni technicznych Perspektywy 2023.

Politechnika Warszawska

Placówka działalność rozpoczęła w listopadzie 1915 roku. Jednak uczelnia sięga tradycjami do 1826, kiedy to powstała Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego. Aktualnie na Politechnice Warszawskiej można wybierać kierunki studiów na 19 wydziałach. Jest to jedna z największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce i najwyżej notowana polska politechnika w rankingu uczelni na świecie Centrum Rankingów Światowych Uniwersytetów (CWUR). Kształci ponad 33 tys. studentów.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Akademia Górniczo - Hutnicza fb Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górnicza-Hutnicza w Krakowie

W kwietniu 1919 roku rozpoczęła działalność Akademia Górnicza w Krakowie. Uroczystego otwarcia placówki dokonał Józef Piłsudski w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przypomnijmy, że Akademia Górnicza miała szanse rozpocząć działalność już w 1913 roku, kiedy to cesarz Franciszek Józef I zatwierdził utworzenie Wyższej Szkoły Górniczej, jednak wybuch I wojny światowej pokrzyżował plany. Nazwa Akademia Górniczo-Hutnicza została wprowadzona w 1947 roku. Kształci około 30 tys. studentów.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Gmach główny Politechniki Gdańskiej

Politechnika Gdańska

Założona w 1904 roku jako Królewsko-Pruska Wyższa Szkoła Techniczna. Jest jedną z najstarszych w Polsce uczelni państwowych, a jednocześnie najstarszą politechniką w kraju. Obecnie na Politechnice Gdańskiej można studiować na 9 wydziałach. Uczelnia kształci około 18 tys. studentów. Jest organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych konferencji, sympozjów i seminariów.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Budynek główny Politechniki Wrocławskiej

Politechnika Wrocławska

Jedna z największych uczelni akademickich w Polsce. Aktualnie na uczelni można studiować na kierunkach technicznych i ścisłych I i II stopnia prowadzonych w ramach 16 wydziałów. Przez wielu uważana za jedną z najlepszych uczelni w Polsce. Historia Politechniki Wrocławskiej sięga 1945 roku, wtedy właśnie został wygłoszony pierwszy wykład. Do dziś dzień ten obchodzony jest jako święto Uczelni. Uczelnia kształci ponad 27 tys. studentów.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Rektorat Politechniki Łódzkiej

Politechnika Łódzka

Powstała tuż po II wojnie światowej, w maju 1945 roku. Na początku na trzech wydziałach: Mechanicznym, Elektrycznym, Chemicznym oraz Oddziale Włókienniczym, studiowało nieco ponad 500 studentów. Aktualnie Politechnika Łódzka kształci około 18 tys. studentów na 9 wydziałach.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Budynek rektoratu Politechniki Poznańskiej

Politechnika Poznańska

Za datę powstania uczelni przyjmuje się rok 1919, jednak status wyższej szkoły technicznej o charakterze politechniki placówka zdobyła dopiero w 1955. Aktualnie studenci mogą wybierać kierunki studiów na 9 wydziałach. Liczba studentów przekracza 20 tys.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Politechnika Śląska w Gliwicach

Pierwsze głosy o utworzeniu Politechniki Śląskiej pojawiły się już w 1921 roku. Na skutek działań Sejmu Śląskiego zaprojektowano i zbudowano przyszły gmach politechniki przy ulicy Zygmunta Krasińskiego w Katowicach, który oddano do użytku w marcu 1931. Jednak inauguracja 1. roku akademickiego odbyła się dopiero 6 czerwca 1945 roku w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktualnie Politechnika Śląska ma 15 wydziałów, z których 11 jest w Gliwicach, 2 w Katowicach i 2 w Zabrzu. Liczba studentów przekracza 20 tys.

Top 10. Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Uczelnia kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe. Główne kierunki badań naukowych prowadzonych aktualnie związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii. Obecnie na uczelni jest możliwość podjęcia studiów pierwszego i drugiego stopnia na 24 kierunkach prowadzonych w ramach 6 wydziałów.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

Politechnika Krakowska

Uczelnia powstała zaraz po zakończeniu II wojny światowej, gdyż kraj potrzebował inżynierów do odbudowy zniszczonego kraju. Za datę powstania Politechniki Krakowskiej uznaje się 1 kwietnia 1945 roku. Obecnie placówka ma 7 wydziałów, na których studiuje około 15 tys. studentów.

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie

Wojskowa Akademia Techniczna została powołana ustawą z 22 marca 1951 roku Dz.U. nr. 17, poz. 136, a dekret określający pełną nazwę powstającej uczelni – Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego – ukazał się 18 lipca 1951 roku.

W 1956 roku rozpoczęto proces transformacji WAT ze szkoły oficerskiej o profilu technicznym w politechnikę wojskową. Rok później wprowadzono system dwustopniowy, który przewidywał stacjonarne studia magisterskie, stacjonarne studia inżynierskie, zaoczne studia magisterskie, zaoczne studia inżynierskie oraz studia i kursy podyplomowe.

Lata 1996 – 2004 to okres przekształcenia Wojskowej Akademii Technicznej w uczelnię wojskowo-cywilną.

W chwili obecnej Wojskowa Akademia Techniczna jest państwową, politechniczną szkołą wyższą. W jej ofercie dydaktycznej znajdują się studia magisterskie, inżynierskie, licencjackie, podyplomowe i doktoranckie, a także kursy dokształcające i językowe. 

W roku akademickim 2023/2024 oferta dydaktyczna WAT obejmie aż  32 kierunki studiów. Liczba studentów Akademii utrzymuje się na wysokim poziomie i wynosi ponad 9000 osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej