Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce

2019-07-24 12:47 Marzena Sarniewicz
Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej
Autor: Wikipedia

Jakie są najlepsze uczelnie techniczne w Polsce? Prezentujemy Top 10 szkół wyższych o profilu technicznym. Sprawdź, na które uczelnie warto złożyć podanie. Kolejność jest przypadkowa.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Budynek główny Politechniki Wrocławskiej

Politechnika Wrocławska

Jedna z największych uczelni akademickich w Polsce. Aktualnie na uczelni można studiować na kierunkach technicznych i ścisłych I i II stopnia prowadzonych w ramach 16 wydziałów.  Przez wielu uważana za jedną z najlepszych uczelni w Polsce. Historia Politechniki Wrocławskiej sięga 1945 roku, wtedy właśnie został wygłoszony pierwszy wykład. Do dziś dzień ten obchodzony jest jako święto Uczelni. Uczelnia kształci ponad 27 tys. studentów.

Przeczytaj także: Ranking uczelni technicznych w Polsce>>

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Gmach główny Politechniki Warszawskiej

Politechnika Warszawska

Placówka działalność rozpoczęła w listopadzie 1915 roku. Jednak uczelnia sięga tradycjami do 1826, kiedy to powstała Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego. Aktualnie na Politechnice Warszawskiej można wybierać kierunki studiów na 19 wydziałach. Jest to jedna z największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce i najwyżej notowana polska politechnika w rankingu uczelni na świecie Centrum Rankingów Światowych Uniwersytetów (CWUR). Kształci ponad 33 tys. studentów.

Dowiedz się jak wygląda rekrutacja na Politechnikę Warszawską>>

 

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Akademia Górniczo - Hutnicza fb Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górnicza-Hutnicza w Krakowie

W kwietniu 1919 roku rozpoczęła działalność Akademia Górnicza w Krakowie. Uroczystego otwarcia placówki dokonał Józef Piłsudski w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przypomnijmy, że Akademia Górnicza miała szanse rozpocząć działalność już w 1913 roku, kiedy to cesarz Franciszek Józef I zatwierdził utworzenie Wyższej Szkoły Górniczej, jednak wybuch I wojny światowej pokrzyżował plany. Nazwa Akademia Górniczo-Hutnicza została wprowadzona w 1947 roku. Kształci około 30 tys. studentów.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Gmach główny Politechniki Gdańskiej

Politechnika Gdańska

Założona w 1904 roku jako Królewsko-Pruska Wyższa Szkoła Techniczna. Jest jedną z najstarszych w Polsce uczelni państwowych, a jednocześnie najstarszą politechniką w kraju. Obecnie na Politechnice Gdańskiej można studiować na 9 wydziałach. Uczelnia kształci około 18 tys. studentów. Jest organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych konferencji, sympozjów i seminariów.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Politechnika Śląska w Gliwicach

Pierwsze głosy o utworzeniu Politechniki Śląskiej pojawiły się już w 1921 roku. Na skutek działań Sejmu Śląskiego zaprojektowano i zbudowano przyszły gmach politechniki przy ulicy Zygmunta Krasińskiego w Katowicach, który oddano do użytku w marcu 1931. Jednak inauguracja 1. roku akademickiego odbyła się dopiero 6 czerwca 1945 roku w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktualnie Politechnika Śląska ma 15 wydziałów, z których 11 jest w Gliwicach, 2 w Katowicach i 2 w Zabrzu. Liczba studentów przekracza 20 tys.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Budynek rektoratu Politechniki Poznańskiej

Politechnika Poznańska

Za datę powstania uczelni przyjmuje się rok 1919, jednak status wyższej szkoły technicznej o charakterze politechniki placówka zdobyła dopiero w 1955. Aktualnie studenci mogą wybierać kierunki studiów na 9 wydziałach. Liczba studentów przekracza 20 tys.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Rektorat Politechniki Łódzkiej

Politechnika Łódzka

Powstała tuż po II wojnie światowej, w maju 1945 roku. Na początku na trzech wydziałach: Mechanicznym, Elektrycznym, Chemicznym oraz Oddziale Włókienniczym, studiowało nieco ponad 500 studentów. Aktualnie Politechnika Łódzka kształci około 18 tys. studentów na 9 wydziałach.

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Rektorat Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska

Placówka powstała w 1963 jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Rzeszowie. Od 1974 nosi imię Ignacego Łukasiewicza, a od 2016 ma status uniwersytetu technicznego. Aktualnie można studiować na 7 wydziałach. Liczba studentów przekracza 14 tys.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych to okazja, by edukację w szkole budowlanej zakończyć z indeksem na politechnikę>>

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

Politechnika Krakowska

Uczelnia powstała zaraz po zakończeniu II wojny światowej, gdyż kraj potrzebował inżynierów do odbudowy zniszczonego kraju. Za datę powstania Politechniki Krakowskiej uznaje się 1 kwietnia 1945 roku. Obecnie placówka ma 7 wydziałów, na których studiuje około 15 tys. studentów.

 

Top 10: Najlepsze uczelnie techniczne w Polsce
Autor: Wikipedia Budynek rektoratu Zachodniopomorskiego uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Zachodniopomorski uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Powstał 1 stycznia 2009 roku w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej. Uniwersytet ma 10 wydziałów z 47 kierunkami. Na uczelni studiuje około 15 tys. studentów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej