Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje publiczne

Wydział Neofilologii UW z miedzianą elewacją. Projekt APA Kuryłowicz & Associates ZDJĘCIA

Tagi:
biuro architektoniczne
,
BUW
,
Kuryłowicz
,
miedziana elewacja
,
patynowana miedź
,
Polska Architektura
,
współczesna architektura

Zaprojektowany przez biuro architektoniczne APA Kuryłowicz & Associates Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW na Powiślu  sąsiaduje z jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów współczesnej polskiej architektury – BUW. Oba budynki mają wspólną cechę - miedzianą elewację

Oba budynki służą studentom Uniwersyetu Warszawskiego. Łączy je także zastosowanie miedzi na elewacjach. Gmach Neofilologii stoi naprzeciw uczelnianej biblioteki, zwrócony do niej przeszkloną fasadą. W lustrzanej powierzchni odbijają się płaskorzeźbione księgi z patynowanej miedzi. Powstaje w ten sposób monumentalna przestrzeń, odpowiadająca randze obiektów. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu w miejscu  zaprojektowanego przez APA Kuryłowicz & Associates budynku stał dość obskurny pawilon z przecenionymi dywanami.

Wydział Neofilologii to kolejny budynek o miastotwórczym znaczeniu. Wokół monumentalnego gmachu powstają modne klubokawiarnie, sklepy i bary, służące także innym mieszkańcom szybko zmieniającej się dzielnicy, a także turystom, odwiedzającym pobliskie Centrum Nauki Kopernik.
O wyrazie współczesnej architektury budynku decydują rzeźbiarsko ukształtowana bryła z charakterystycznymi podcięciami na narożnikach, oraz elewacje. Ściana frontowa jest w połowie przeszklona, przy czym ukośne linie podziałów i zielone pasy szkła przełamują wrażenie monotonii. Pozostałe ściany pokryte zostały blachą w kolorze spatynowanej miedzi, ciemnozieloną, zmieniającą odcienie na poszczególnych fragmentach.
Dla mieszkańców i turystów atrakcja może być ogólnodostępny dach budynku.
Więcej o wydziale - powierzchnia, autorzy i wykonawcy budynku >>

Galeria
Pokaz slajdów:

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: