Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje publiczne

Nowy most dla Torunia

Tagi:
drogi
,
mosty
,
pozwolenie na budowę
,
Toruń
,
trasa wschodnia

Jest ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi.

19 grudnia 2006 roku zostala podpisana deklaracja w sprawie budowy mostu. Od tego momentu powstała koncepcja ogólna i szczegółowa programowo-przestrzenna, została przeprowadzona analiza oddziaływania na środowisko, został zrobiony projekt budowlany, wykonawczy i studium wykonalności.

9 października 2009 roku wojewoda kujawsko-pomorski  wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę. Po rozpatrzeniu złożonych odwołań od decyzji Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego dnia 24 listopada 2009 r. utrzymał w mocy decyzję wojewody o pozwoleniu na budowę dla toruńskiej inwestycji.

W najbliższym czasie powinna zostać podpisana umowa z Inżynierem Projektu (w trybie przetargu została wybrana jako najkorzystniejsza oferta konsorcjum Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycyjnej sp. z o.o.  z Bydgoszczy (lider) i Grand Metropolia sp. z o.o., z Ukrainy, z przedstawicielstwem w Warszawie).

Inwestorem jest Gmina Miasta Toruń, firmą zamawiającą - Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. Projekt budowlany nowego mostu drogowego dla Torunia wykonało Konsorcjum Projektowe (ARCADIS, Warszawa; PONT PROJEKT, Gdańsk, Biuro Inzynierskie DAMART, Szczecin; KONTRAKT Biuro Projektowo-Konsultingowe, Gdańsk), a głównym projektantem jest inż. Paweł Iwański. Inwestor ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych. Wysokość wnioskowanego dofinansowania to 85% kosztów kwalifikowalnych, czyli 748 350 480,82 zł.

Projektowany most nawiązuje do architektury toruńskich mostów - jest konstrukcją stalową i łukową. Dzięki podwieszanej konstrukcji mostu i użyciu nowoczesnych rozwiązań budowa w minimalnym stopniu będzie ingerować w środowisko naturalne. Długośc mostu 540 m (dwa przęsła po 270 m  z jedną podporą w nurcie rzeki), wysokość łuku 50 m, szerokośc mostu 30 m.

Projekt planowanego mostu w Toruniu
Projekt planowanego mostu w Toruniu
Fot.: Urząd Miasta Torunia
Lokalizacja planowanej trasy wschodniej
Lokalizacja planowanej trasy wschodniej
Fot.: Urząd Miasta Torunia

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: