Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje komercyjne

Zaha Hadid projektuje w Arabii Saudyjskiej. Futurystyczny projekt stacji metra w Rijadzie

Tagi:
architektura świata
,
metro na świecie
,
projekty Zahy Hadid
,
Zaha Hadid

Zaha Hadid wygrała konkurs na projekt głównej stacji metra w stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadzie. Nowoczesna, wyróżniająca się oryginalną wręcz futurystyczną konstrukcją stacja metra będzie częścią nowego systemu transportu publicznego w Rijadzie. Projekt Zahy Hadid zostanie zrealizowany w dzielnicy finansowej Króla Abdullaha. Stacja będzie pełniła funkcję głównego węzła przesiadkowego między trzema z sześciu nowych linii metra, które powstają w mieście. Zakończenie budowy inwestycji w Rijadzie zaplanowano na 2017 rok.

Architektura świata: futurystyczna stacja metra w Rijadzie projektu Zahy Hadid

Takiej stacji metra na świecie jeszcze nie było. Projekt Zahy Hadid zakłada stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, która będzie ważnym elementem dzielnicy biznesowej Króla Abdullaha.

Bryła nowej stacji w Rijadzie o dynamicznych, futurystycznych kształtach będzie składać się z sześciu peronów, czterech pięter i dwupoziomowego podziemnego parkingu. Zaprojektowano osobną linię dla pasażerów wybierających się na lotnisko. Pasażerowie zyskają dostęp do miejskiej sieci kolei jednotorowej dzięki nowemu mostowi, który będzie prowadził wprost ze stacji metra.

Budynek stacji o powierzchni ponad 20 tys. mkw. kształtem przypominać będzie jacht. Inspiracją dla architektów z zespołu Zahy Hadid przy tworzeniu konstrukcji i fasady obiektu były fale pustynnego piasku.

 

Galeria
Pokaz slajdów:

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: