Certyfikaty energetyczne - w oparciu o międzynarodową wiedzę

2008-11-13 11:20
BuildDesk_budynek
Autor: BuildDesk

Firma BuildDesk może pomóc architektom, konstruktorom i inwestorom, bo w Danii - z której się wywodzi - system ocen energetycznych działa już od przeszło dwóch lat. Odnotowujemy imprezy, które duński doradca organizuje z myślą o polskich specjalistach, w ramach prowadzonej od września 2008 roku kampanii.

Niewątpliwie za wydarzenie można uznać VII Europejskie Dni Oszczędzania Energii we Wrocławiu. Konferencja rozpoczęła się 4 listopada 2008 roku, a jeden z sześciu zaplanowanych paneli dyskusyjnych będzie dotyczył jakości energetycznej budynków. Przedstawiciele BuildDesku opowiedzą, co o obniżeniu kosztów ich eksploatacji mówi wchodząca 1 stycznia 2009 roku dyrektywa 2002/91/WE, czyli tzw. dyrektywa energetyczna. Wdraża ją nowela Prawa budowlanego z 19 września 2007 roku, choć rozporządzenia do niej w dalszym ciągu, i mimo wielokrotnych zapowiedzi, nie są gotowe. Pierwszym i jak dotąd jedynym aktem wykonawczym do ustawy jest rozporządzenie, dotyczące szkoleń i egzaminów dla przyszłych audytorów - zostało ono podpisane 21 stycznia 2008 roku.*

"Spotkania Architektów" to cykl, promujący nie tylko certyfikację, ale i auditing energetyczny. Certyfikacja to proces, który wieńczy wystawienie certyfikatu energetycznego - umożliwia ją właśnie dyrektywa 2002/91/WE. Z kolei auditing jest dokonywany w oparciu o ustawę termomodernizacyjną z 1998 roku i dotyczy wyłącznie użytkowanych obiektów. Pierwsze spotkanie tego cyklu odbyło się 5 listopada w Lublinie, 27 listopada eksperci z BuildDesku odwiedzą Toruń. - Chcemy, by pasywność czy też niskoenergetyczność budynków była inspiracją dla architektów. Podajemy konkretne przykłady, gdzie tego typu założenia wykorzystano już na etapie projektowania - podkreśla Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający BuildDesk.

Natomiast na seminarium "Architektura i budownictwo", które odbędzie się 28 listopada w Zielonej Górze, projektanci i inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się z nowymi technologiami i rozwiązaniami technicznymi. - Zaproponujemy, by na temat energooszczędności oraz ekologii spojrzeć przez pryzmat rachunku ekonomicznego. Przedstawimy założenia zarówno auditingu, jak i certyfikacji energetycznej - mówi Piotr Pawlak.

W BuildDesku szacują, że od początku września w spotkaniach z ich doradcami wzięło udział ponad 600 osób, zatem do końca roku będzie ich jeszcze więcej. Nie jest to bez znaczenia dla obowiązku wystawiania certyfikatów od 1 stycznia 2009. 


* Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury podpisał akty wykonawcze, dotyczące dyrektywy energetycznej, 6 listopada 2008 roku, czyli już po publikacji tego artykułu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej