Stadion w Białymstoku ma kolejnego wykonawcę

2012-05-24 17:49
Stadion miejski w Białymstoku
Autor: MOSiR Białystok Stadion miejski w Białymstoku - makieta

Konsorcjum firm Hydrobudowa Polska, PBG i hiszpańskiej Obrascon Huarte Lain (OHL) podpisało kontrakt na budowę stadionu w Białymstoku. Inwestycja miała pierwotnie zostać oddana do użytku w połowie 2012 roku, tymczasem nastąpi to dopiero za dwa lata.

Realizacja stadionu w Białymstoku rozpoczęła się w 2008 roku. Wówczas inwestor, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR), podpisał umowę na budowę z polsko-francuskim konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex oraz Eiffage Construction. Budowa jednak nie przebiegała sprawnie, miała duże opóźnienia i w końcu MOSiR zdecydował się w czerwcu 2011 roku na odstąpienie od umowy. Ogłoszono drugi przetarg na wykonawcę, który wygrało konsorcjum z firmą UNIBEP jako liderem. Jednak nie dane mu było wejść na plac budowy. Po, jak się okazało zasadnych, protestach złożonych w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO) przez firmy, oferty zostały ponownie rozpatrzone, ale wtedy wygrało już inne konsorcjum - Hydrobudowa Polska, wspierana przez PBG i OHL.

Zgodnie z podpisaną z MOSiR umową, wykonawca ma na budowę 21 miesięcy. Wartość kontraktu wynosi 206,5 mln zł.
– Grupa PBG, a szczególnie Hydrobudowa Polska, ma unikalne na polskim rynku doświadczenie w budowie stadionów. Dotychczas braliśmy udział między innymi przy budowie trzech aren na EURO 2012: w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Kontrakt w Białymstoku jest dowodem na to, że polski rynek budowlany, w tym również budowa obiektów sportowych, nie kończy się na pracach związanych z EURO 2012. Liczymy na dużą liczbę mniejszych kontraktów – skomentował świeżo podpisaną umowę Jerzy Ciechanowski, prezes Hydrobudowy Polska.

Pierwszy etap prac polegający na dokończeniu budowy zachodniej części stadionu zaczętej przez poprzedniego wykonawcę potrwa 9 miesięcy. Cały obiekt ma być gotowy w kwietniu 2014 roku. Projekt białostockiego stadionu piłkarskiego powstał w pracowni APA Kuryłowicz & Associates. Na widowni będzie mogło zasiąść 22,5 tysiąca kibiców. Widownia będzie w całości zadaszona. Łączna powierzchni użytkowa obiektu wyniesie 25 tys. m2. Przy stadionie powstanie boisko treningowe i parking na 1000 samochodów.

Obecny portfel zamówień Grupy Hydrobudowy Polska ma wartość ponad 1,8 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej