Hale łukowe. Samonośne hale łukowe szybkiego montażu

2020-03-03 14:15
hala łukowa
Autor: Shutterstock Dach hali w technologii TB Buildings

Technologia szybkiej budowy łukowych hal stalowych, opracowana w USA, wyróżnia się szybkim tempem realizacji i niskimi jej kosztami. Na rynku światowym istnieje wiele odmian systemowych hal łukowych, a niektóre z nich zaczynają być coraz powszechniejsze także na rynku polskim. Hale łukowe przeszły lub przechodzą trudną drogę dostosowania powstających konstrukcji do panujących w Polsce warunków klimatycznych, a co za tym idzie – do obciążeń działających na omawiane obiekty.

Spis treści

  1. Wybrane systemy samonośnych hal i wiat łukowych
  2. Hale łukowe z ociepleniem
  3. Estetyka i wyposażenie
  4. Budowa hali łukowej systemu ABM 120

Wybrane systemy samonośnych hal i wiat łukowych

Produkcja na placu budowyNa podstawie zebranych informacji za pierwowzór wszystkich stalowych samonośnych hal łukowych uważa się pochodzący z USA system ABM (z ang. Automatic Building Machine) produkowany przez MIC Industries. Według wiedzy autorów to jedyna metoda, w której – po wykonaniu fundamentów – pełny, rzeczywisty zakres budowy jest realizowany w docelowym miejscu wznoszenia hali. W skrócie proces ten wygląda następująco: maszynę służącą do prefabrykacji paneli umieszcza się na przyczepie, tworząc „fabrykę na kółkach”, i transportuje na budowę. Z kręgów blachy płaskiej tworzone są panele łukowe potrzebne do budowy hali o danej rozpiętości i wysokości, które po połączeniu w grupy ustawia się na przygotowanym fundamencie za pomocą dźwigu.

W otrzymanej powłoce nie ma żadnych połączeń śrubowych czy nitowych, ponieważ łuki ABM łączy się ze sobą, zawalcowując krawędzie przy użyciu przenośnych zagniatarek – takie połączenie zmniejsza ryzyko nieszczelności powłoki. System ABM występuje w dwóch wariantach różniących się wielkością i kształtem profilu – ABM 120 ma kształt ceownika, a ABM 240 blachy trapezowej. Łuki są wykonywane przy użyciu odpowiednich maszyn – MIC 120 i MIC 240. Bezpieczna rozpiętość hali ABM w warunkach klimatycznych panujących w Polsce waha się w granicach od 16 do 26 m w zależności od położenia obiektu w danej strefie obciążenia śniegiem i wiatrem. Długość hali może być w zasadzie dowolna, a po wybudowaniu można ją w prosty sposób zmodyfikować poprzez dołożenie następnych paneli – to zaleta każdego systemowego rozwiązania dla samonośnych hal łukowych.Obiekty mogą być wyposażone w bramy wjazdowe montowane w czołowych ścianach hali lub po jej długości. W powłoce można także zainstalować świetliki dachowe doświetlające wnętrze.Panele łukowe ABM mogą być ponadto wykorzystane do konstruowania różnego typu hal. Podstawowe zalety systemu ABM to:

  • produkcja i montaż na miejscu z możliwością korekty elementów nawet tuż przed ich mocowaniem,
  • mniejsze ryzyko opóźnień dostaw prefabrykatów,
  • szczelność powłoki i brak ognisk korozji,
  • szybkość instalacji (konkurencyjna do technologii tradycyjnych) przy niewielkiej liczbie pracowników.

Prefabrykowane panele łukoweElementy samonośnych hal łukowych mogą być wytwarzane jako prefabrykaty. Jednym z takich rozwiązań jest system słowackiej firmy Hupro, w którym wykorzystuje się stalowe panele łukowe całkowicie prefabrykowane w zakładzie produkcyjnym. Podstawowa część łuku wykonana jest ze stali konstrukcyjnej S320GD, powleczonej alucynkiem oraz warstwą ochronną, a grubość segmentów zależy od szerokości obiektu oraz warunków klimatycznych i wynosi od 0,8 do 2 mm. Panele łukowe (o przekroju poprzecznym w kształcie litery W) łączy się ze sobą już na placu budowy za pomocą nierdzewnych śrub, tworząc kompletne łuki hali, które są później podnoszone dźwigiem i mocowane do fundamentów przy użyciu kotew. System pozwala na wznoszenie budynku o rozpiętości sięgającej niemal 50 m, bez dodatkowej konstrukcji nośnej.

hala łukowa hupro
Autor: R. Walentyński Hala w systemie Hupro

Innym systemem hal łukowych wykonywanych z prefabrykowanych łuków jest TG Buildings, który powstał na bazie produktu amerykańskiego. Przystosowano go do europejskich warunków klimatycznych, a także obowiązujących norm polskich i europejskich. Łuki składają się z paneli kształtowanych pojedynczo w prasach krawędziowych, jednocześnie prasowane są otwory pod śruby montażowe, co zapewnia pełną powtarzalność i dopasowanie otworów. Wytwarza się je z blachy S350GD pokrytej alucynkiem (w opcji dodatkowo powleczonej lakierem).

Grubość blachy zależy od lokalizacji hali w danej strefie obciążenia śniegiem i wiatrem. Hale w tym systemie montuje się ręcznie – lekkie elementy o szerokości 0,6 i dł. 3 m łączy się na zakład i skręca śrubami na całym obwodzie (ew. dodatkowo uszczelnia taśmą izolacyjną). Do mocowania natomiast – zależnie od podłoża – używa się m.in. tzw. konektorów montażowych, kształtowników HEB bądź wykonuje specjalne korytka betonowe.Hala łukowa w systemie TG Buildings jest projektowana i produkowana w całości jako komplet poza miejscem budowy – oprócz elementów łuków o zadanym kształcie zawiera on wszelkie akcesoria montażowe, naświetla i inne zgodnie z projektem.

Dostępne są cztery typy hal: D, A, C i K. Ostatnie – najpopularniejsze – mają kształt pełnego łuku i pozwalają na wybudowanie hali o szerokości od 6 do 29 m i wysokości od 3,5 do 9,2 m.Na rynku obecny jest również system stalowych dachów łukowych austriackiej firmy Peneder Feuerschutz montowanych z prefabrykowanych paneli. W odróżnieniu od systemu ABM oraz Hupro, w których elementy łukowe mają poprzeczne karbowanie powstałe w wyniku prefabrykacji, panele tego producenta są gładkie, co może wpływać korzystnie na estetykę dachu. Najczęściej wykorzystuje się go do budowy zadaszeń i wiat. Rozpiętość łuku może sięgać nawet 25 m.

wiata
Autor: R. Walentyński Wiata w systemie ABM 120

Hale łukowe z ociepleniem

Najprostszym sposobem ocieplenia jednopowłokowej hali łukowej jest wykonanie po jej zmontowaniu natrysku – od wewnątrz lub na zewnątrz – warstwy izolacji, np. z pianki poliuretanowej.W przypadku hal Hupro producent opracował własny system konstrukcyjny ocieplenia, który pozwala dostosować grubość izolacji oraz uzyskać ognioodporność i parametry akustyczne zgodne z wymogami inwestora.

Hale łukowe mogą być także wykonane w wersji dwupowłokowej, tzn. zewnętrzną i wewnętrzną część łuku stanowią prefabrykowane stalowe panele, a między nimi znajduje się warstwa ocieplenia z wełny mineralnej. Na przykład w technologii ABM 240 izolację termiczną zabezpiecza się od góry membraną paroprzepuszczalną, a od spodu paroszczelną (chroniącą ocieplenie przed wilgocią), układanymi na zakładkę. Ponadto powierzchnie boczne panelu wewnętrznego mają perforacje, które rozpraszają i pochłaniają fale akustyczne, poprawiając komfort akustyczny w hali. Ze względu na polskie warunki klimatyczne takie rozwiązanie musi być zaprojektowane i zrealizowane bardzo starannie, aby nie powstały mostki termiczne, a materiał izolacyjny nie uległ zawilgoceniu (należy zwrócić uwagę na punkt rosy).

Hal w systemie ABM 120
Autor: R. Cybulski Hal w systemie ABM 120 z częściowo niezabudowanymi ścianami frontowymi

Estetyka i wyposażenie

Elementy systemów łukowych hal samonośnych wykonuje się ze stali ocynkowanej lub pokrytej alucynkiem i powleczonej lakierem ochronnym. Panele dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia dobór odpowiedniej barwy – w przypadku rozwiązań dwupowłokowych zarówno powłoki zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Samonośne hale łukowe mogą być wyposażone w świetliki dachowe oraz naświetla z poliwęglanu wielokomorowego lub szkła bezpiecznego. Można w nich również montować różnego typu bramy (zwykle przesuwne lub segmentowe) – w ścianie czołowej i w samej powłoce hali. Obiekty mogą być ogrzewane np. za pomocą pomp ciepła lub innych dostępnych nośników energii.

Ustawianie segmentu montażowego hali
Autor: R. Cybulski Ustawianie segmentu montażowego hali łukowej

Budowa hali łukowej systemu ABM 120

Poniżej zwięźle przedstawiamy budowę hali na przykładzie systemu ABM 120. W pierwszym etapie należy wykonać fundamenty. Powłoka łukowa – w zależności od koncepcji architektonicznej obiektu – może zostać oparta bezpośrednio na ławach fundamentowych, ścianach, a także palach lokalizowanych pod słupami wspornikowymi.Kolejnym etapem jest montaż elementów samonośnego dachu łukowego. Na plac budowy przywożona jest maszyna ABM MIC 120 służąca do prefabrykacji paneli. Materiał wsadowy stanowi zwinięta w kręgi blacha o grubości 1 i szerokości 600 mm gatunku S280GD lub S320GD.

Krąg wprowadzany do maszyny wyginany jest w tzw. panel prosty o przekroju w kształcie litery U; urządzenie automatycznie przycina profil do wymaganej długości. Następnie przenosi się go na sąsiednie stanowisko i ponownie wprowadza do tej samej maszyny, która wygina go w łuk. Po wygięciu powierzchnia paneli jest poprzecznie pofalowana (karbowana).W dalszej kolejności poszczególne panele są łączone w segmenty montażowe. W technologii ABM odbywa się to poprzez zagięcie zamka specjalną zagniatarką. Segment montażowy – złożony przeważnie z sześciu paneli złączonych ze sobą na ziemi – jest podnoszony dźwigiem i ustawiany na podporach w miejscu docelowym.Powłokę łączy się z fundamentem poprzez przykręcenie śrubami do blach. Połączenie poszczególnych segmentów montażowych hali wykonuje się z wykorzystaniem maszyny zaciskowej. W efekcie tych prac powstaje szczelna hala o rozpiętości do 20 m. Szacunkowa trwałość przekryć wykonywanych w technologii ABM 120 wynosi do 25 lat, pod warunkiem właściwego użytkowania. Hale te mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako budynki inwentarskie, magazyny, hale produkcyjne.

Montaż powłoki do ściany lub fundamentu
Autor: R. Cybulski Montaż powłoki do ściany lub fundamentu

W artykule przedstawiono wybrane systemy budowy samonośnych łukowych hal i wiat. Istnieje jeszcze wiele innych, które bazują na podobnych konstrukcjach. Nie ma lepszego czy gorszego rozwiązania technicznego, wszystkie one spełniają warunki bezpiecznego użytkowania dla zakresu ch maksymalnych rozpiętości. Wybór systemu, w którym ma być wykonana hala czy wiata łukowa, zwykle jest uwarunkowany ceną, wymaganą rozpiętością oraz subiektywnym poczuciem estetyki inwestora.

Źródło: Hale łukowe. Samonośne hale łukowe szybkiego montażu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej