Budowa domu z silikatów. Przechowywanie materiałów i przygotowanie do prac murarskich

2014-09-22 13:25
plac budowy domu
Autor: Xella Polska Silikaty powinny być składowane na placu budowy w fabrycznym opakowaniu foliowym

Budowa domu z bloczków silikatowych wymaga odpowiedniego przygotowania placu budowy oraz właściwego przechowywania materiałów budowlanych. Kolejnym krokiem budowy domu jest właściwy wybór i przygotowanie zaprawy do murowania bloczków silikatowych.

Na etapie organizacji placu budowy należy ustalić sposób dostarczenia i składowania materiałów budowlanych - w tym przypadku bloczków silikatowych. Bloczki silikatowe mogą być dostarczone na miejsce budowy domu jednorazowym transportem lub, jeśli to możliwe, partiami. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest to, że materiały budowlane można na pewnym etapie ustawić wewnątrz budynku (na płycie, chudziaku, stropie) - wykonawca ma je pod ręką i nie zajmują miejsca na działce. Jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkiej powierzchni placu budowy.

Na etapie przygotowań do budowy domu - przy wyliczaniu materiału podstawowego bloczka silikatowego według zapotrzebowania na metr kwadratowy - wykonawca powinien wziąć pod uwagę również elementy uzupełniające, tzw. połówki, które umożliwiają wykończenie warstwy lub odcinka ściany, rozpoczęcie glifów bez konieczności docinania bloków. Zastosowanie elementów połówkowych pozwala na oszczędność pracy, a także ogranicza odpady budowlane. Zanim wykonawca czy inwestor zamówi materiał budowlany, powinien poprosić producenta o zoptymalizowanie asortymentu pod kątem konkretnej budowy.

Przechowywanie materiałów budowlanych

W przypadku bloczków silikatowych należy stosować się do ogólnie przyjętych zasad przechowywania materiałów budowlanych. Bloczki wapienno-piaskowe nie wymagają szczególnej ochrony przed wilgocią, ponieważ są stosunkowo odporne na jej wchłanianie i równomiernie rozprowadzają ją po swojej powierzchni, odparowując jej nadmiar. Zaleca się jednak składować silikaty w firmowym opakowaniu (folii). Warto także zapoznać się z zaleceniami producenta silakatów, aby materiał budowlany przechowywany był właściwie - każdy produkt może mieć bowiem specyficzne wymogi. Profesjonalna ekipa budowlana powinna mieć taką wiedzę.

Zaprawa murarska - rodzaj i przygotowanie

Budować z silikatów można zarówno przy zastosowaniu zaprawy tradycyjnej (6-15 mm), jak i zaprawy cienkowarstwowej (1-3 mm). Tradycyjną zaprawę murarską można wykonać na budowie lub kupić w postaci gotowej mieszanki. Natomiast zaprawa cienkowarstwowa jest dostępna najczęściej jako produkt fabryczny. Zaprawę gotową, przywożoną na budowę w workach, należy przechowywać w pomieszczeniu i zabezpieczyć przed nabieraniem wilgoci. Produkty chemii budowlanej (zaprawy, farby, kleje) mają zdecydowanie krótszy czas przechowywania niż materiały ścienne - zazwyczaj mogą być składowane przez 6-12 miesięcy i są bardziej wrażliwe na wilgoć.
Do murowania z bloczków wapienno-piaskowych zaleca się stosowanie zaprawy białej, która ma zoptymalizowany czas wysychania, dzięki czemu łatwiej zachować właściwy cykl technologiczny. Jeśli wykonawca zastosuje inną, np. szarą zaprawę klejową, znacznie skraca się czas powierzchniowego wysychania zaprawy i nieświadomie może układać bloczki na podeschniętą już warstwę kleju. Jeżeli nie zastosujemy systemowych zapraw murarskich, producent najpewniej nie weźmie odpowiedzialności za sklejenie bloczków w ten sposób.

Narzędzia do prac murarskich

Narzędzia stosowane przez wykonawcę powinny być dostosowane do rodzaju zaprawy. Tradycyjną zaprawę murarską nakłada się za pomocą kielni, przystosowanej do nakładania większej ilości zaprawy. Do klejowych zapraw cienkowarstwowych zaleca się stosowanie narzędzi systemowych lub innych wskazanych podajników. Natomiast paca zębata służy do nakładania kleju na terakoty oraz glazury i tylko w takim zakresie ekipa wykonawcza powinna jej używać.

Organizacja pracy na budowie

Aby zoptymalizować proces budowy można przyjąć, że ekipa murująca powinna liczyć przynajmniej pięć osób. Przykładowo, w przypadku murowania z zastosowaniem zaprawy klejowej jedna osoba rozkłada zaprawę, dwie zajmują się nakładaniem bloczków, a dwie pozostałe ewentualnym docinaniem bloczków oraz dostarczają je na miejsce murowania. Przy wznoszeniu ścian z wykorzystaniem zaprawy tradycyjnej jedna osoba wykonuje zaprawę (np. w betoniarce), dwie niezależnie od siebie murują (np. dwie ściany), nakładając zaprawę i stawiając bloczki, a pozostałe dwie dostarczają bloczki i zaprawę dla murujących.

O budowaniu z silikatów można przeczytać także na: www.bialemurowanie.pl.

przygotowanie zaprawy murarskiej
Autor: Xella Polska Zaprawa murarska pełni ważną funkcję w zachowaniu odpowiednich właściwości cieplnych i konstrukcyjnych ścian
Piotr Partyka, Stowarzyszenie Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie”, Doradca K
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej