Silikaty - materiał budowlany. Czy warto budować z silikatów?

2020-01-21 10:50
Budynek z silikatów
Autor: Stowarzyszenie "Białe murowanie" Budynek wielorodzinny wzniesiony z silikatów

Silikaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Bloczki silikatowe - wapienno-piaskowe - sprawdzają się jako materiał do budowy ścian konstrukcyjnych, a także jako wykończenie elewacji budynków. Silikaty to materiał ekologiczny o wysokich parametrach użytkowych.

Silikaty - właściwości

Bloczki silikatowe odznaczają się wysoką gęstością, a tym samy dużą masą. Dzięki tym właściwościom ściany z silikatów wyróżnia dobra izolacyjność akustyczna. Ściany z bloczków silikatowych to również skuteczna bariera przed gwałtownymi zmianami temperatur, zarówno latem, jak i zimą. Ważną zaletą silikatów jest także wysoka wytrzymałość na ściskanie - najpopularniejsze bloczki silikatowe należą do klas 15-25 MPa, a są to najwyższe wartości wytrzymałości na ściskanie spośród wszystkich materiałów budowlanych przeznaczonych do budowy ścian.

Trzeba wiedzieć

Silikaty to zdrowy materiał na dom - produkowany z naturalnych surowców - 90% stanowi piasek, 7% wapno, 3% woda. Bloczki silikatowe są zatem  materiałem w pełni ekologicznym. Silikaty nie emitują szkodliwych związków, nie są promieniotwórcze, w pełni nadają się do recyklingu.

Silikaty - obróbka materiału budowlanego

Ponieważ wszystkie wymiary elementów silikatowych są zachowane w module wymiarowym cegły 1NF (250/120/65 mm), nie ma problemu z przewiązaniem ścian oraz dopasowaniem do wymiarów projektowanych bez konieczności docinania. Jeżeli mimo wszystko istnieje konieczność obróbki bloczków silikatowych na terenie budowy, nie stanowi to większego problemu. Można tego dokonać:

  • za pomocą przecinaka i młotka,
  • stosując pilarkę kątową z tarczą do cięcia kamieni,
  • przy pomocy gilotyny do cięcia ściennych materiałów budowlanych.
Silikaty obróbka materiału
Autor: Stowarzyszenie "Białe murowanie" Obróbka bloczka silikatowego pilarką kątową

Silikaty - murowanie

Prawidłowe wiązanie i łączenie silikatów użytych do wznoszenia muru powinno przebiegać przy zachowaniu pewnych zasad i uwarunkowań normowych. Bloczki silikatowe układane w poziomych warstwach przesuwa się względem dolnej płaszczyzny co najmniej 40 mm lub 0,4 wysokości materiału silikatowego.

Jak murować silikaty?

Wyroby silikatowe można murować w różny sposób, zależnie od użytej zaprawy i rodzaju silikatu. Najbardziej znanym sposobem murowania z silikatów jest tzw. murowanie tradycyjne. Polega ono na rozprowadzeniu zaprawy poziomo, ułożeniu na niej bloczków w odstępach i wypełnieniu nią powstałej szczeliny pionowej. Należy zwrócić uwagę, aby użyta zaprawa miała odpowiednią wytrzymałość i konsystencję.

W czasie upałów dobrze jest przed ułożeniem na zaprawie skropić wodą cegłę silikatową. Grubość spoin przy tradycyjnym murowaniu powinna wynosić odpowiednio:

  • 10 mm (+5mm, -2mm) - tradycyjne wymiary wyrobów,
  • 12 mm (+5mm, -2 mm) - modularne wymiary wyrobów.

Zamiast tradycyjnej spoiny pionowej bloczki silikatowe można murować na suchy styk, dociskając je w pionie do siebie. Powstały w ten sposób otwór w postaci walca należy wypełnić zaprawą. Spoina pozioma jest wykonywana podobnie jak przy murowaniu tradycyjnym. Niektóre wyroby wyposażone są w tak zwane pióro i wpust, co eliminuje konieczność stosowania spoiny pionowej. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób murowania.

Ze względu na dużą dokładność wymiarową wyroby silikatowe można murować również na zaprawie klejowej, rozprowadzanej za pomocą kielni skrzynkowej. W tym przypadku należy bardzo starannie ułożyć pierwszą warstwę (utrzymać dokładnie pion i poziom), niwelując nierówności podłoża. W przeciwnym razie zużycie kleju przy następnych warstwach będzie dużo wyższe od normowego, co spowoduje wzrost kosztów inwestycyjnych. Grubość zaprawy klejowej w spoinach powinna mieścić się w granicach 1–3 mm.

Murowanie bloczków silikatowych
Autor: Stowarzyszenie "Białe murowanie" Murowanie z silikatów. Rozwinięcie sznurka murarskiego umożliwia sprawniejsze uzupełnienie warstwy muru

Silikaty - murowanie ścian wewnętrznych

Ponieważ wysokości bloczków silikatowych są jednakowe, nie ma problemu z przewiązaniem ze sobą ścian konstrukcyjnych i działowych. Aby nie ograniczać pola manewru podczas wznoszenia murów, możemy wykonywać proste odcinki, wkładając przy murowaniu w spoinę specjalne łączniki w miejscu usytuowania kolejnej ściany.
Po wykonaniu muru można również zamontować łączniki do ścian za pomocą kołków rozporowych. W podobny sposób można połączyć ze sobą przewody wentylacyjne ze ścianą, np. konstrukcyjną.

Ściany z silikatów
Autor: Stowarzyszenie "Białe murowanie" Ściany wewnętrzne z silikatów

Silikaty - murowanie ścian wewnętrznych

Ponieważ wysokości bloczków silikatowych są jednakowe, nie ma problemu z przewiązaniem ze sobą ścian konstrukcyjnych i działowych. Aby nie ograniczać pola manewru podczas wznoszenia murów, możemy wykonywać proste odcinki, wkładając przy murowaniu w spoinę specjalne łączniki w miejscu usytuowania kolejnej ściany.
Po wykonaniu muru można również zamontować łączniki do ścian za pomocą kołków rozporowych. W podobny sposób można połączyć ze sobą przewody wentylacyjne ze ścianą, np. konstrukcyjną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej