Wyrośnie w Polsce pierwszy las kieszonkowy. Gdzie?
Lasy kieszonkowe w przestrzeni miejskiej odgrywają ważną rolę. Na świecie są coraz popularniejsze. Jeszcze w tym roku ma być zasadzony pierwszy w Polsce las kieszonkowy. Czym jest las kieszonkowy i jakie są jego funkcje w mieście?
Spis treści
- Czym jest las kieszonkowy?
- Idea lasów kieszonkowych
- Zalety lasów kieszonkowych
- Pierwszy las kieszonkowy w Polsce
Czym jest las kieszonkowy?
Las kieszonkowy to po prostu mini lasek. Bardzo gęsty i wyjątkowo zróżnicowany pod względem gatunków - może w nim rosnąć nawet od kilku do kilku tysięcy drzew. Do założenia lasu kieszonkowego potrzebny jest niewielki, niezagospodarowany teren. Takich terenów jest jeszcze trochę w miastach, bo właśnie to w przestrzeni miejskiej zakłada się lasy kieszonkowe, odwzorowując środowisko naturalne.
Idea lasów kieszonkowych
Las kieszonkowy nazywany jest także lasem Miyawakiego - od nazwiska japońskiego pomysłodawcy tej formy zieleni w miastach. Akira Miyawaki, naukowiec i botanik, badał naturalnie rosnące drzewa i porównywał z tymi posadzonymi sztucznie. Opracował metodę przywracania naturalnych środowisk z ziaren uzyskanych z drzew pierwotnych, która sprawdza się również na terenach zdegradowanych i wylesionych. Lasy miejskie zakładane metodą Miyawakiego to bogate ekosystemy, pozostające w równowadze z warunkami glebowymi i klimatycznymi.
Lasy kieszonkowe rosną znacznie szybciej niż lasy naturalne - każdego roku, bez żadnych nawozów roślinność przyrasta 1 m. Na niewielkim terenie (przykładowo wielkości kortu tenisowego) sadzi się od 15 do 30 różnych, ale starannie dobranych, gatunków drzew i krzewów. Rośliny dobrze ze sobą współpracują i przystosowują do lokalnych warunków pogodowych. Mimo niewielkich rozmiarów las kieszonkowy ma wielopiętrową strukturę dojrzałego lasu naturalnego. Utworzone siedlisko staje się z czasem bardziej złożone, przyciągając liczne owady, ptaki, płazy.
Lasy kieszonkowe cieszą się popularnością na całym świecie. Najstarszy las kieszonkowy powstał 50 lat temu w Japonii. Minilasy powstały w miastach m.in. Holandii, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii.
Zalety lasów kieszonkowych
Las kieszonkowy, podobnie zresztą jak park kieszonkowy czy ogród deszczowy, to coraz bardziej potrzebna, nieoceniona forma zieleni miejskiej. Nie tylko urozmaica i uatrakcyjnia przestrzeń miejską, jest przeciwwagą dla betonozy, ale korzystnie wpływa na klimat i zachowanie bioróżnorodności. Jest łatwy do założenia - wystarczy niewielki, niezagospodarowany teren, i samowystarczalny. Lasy kieszonkowe w miastach:
- poprawiają jakość powietrza,
- obniżają poziom hałasu,
- regulują temperaturę powierza,
- zapewniają schronienie i pożywienie dla zwierząt i owadów,
- sprzyjają retencji wody,
- regenerują glebę.
Polecany artykuł:
Pierwszy las kieszonkowy w Polsce
Las kieszonkowy - pierwszy w Polsce - powstanie w Poznaniu, przy ul. Milczańskiej. Inwestorem jest spółka UWI Inwestycje. Deweloper chce zaprezentować swój pomysł na targach mieszkaniowych i w ten sposób zachęcić innych do takich prospołecznych i proekologicznych inwestycji. Na realizację lasu kieszonkowego przeznacza swój teren.