Teatr TR Warszawa. Budowa nowej siedziby na placu Defilad wciąż nie ruszyła. Co dalej z inwestycją przy Pałacu Kultury?

2024-05-24 11:55

Nowa siedziba teatru TR Warszawa miała powstać między Pałacem Kultury i Nauki a Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Monumentalny czarny gmach projektu Thomasa Phifera ma stanowić spójną kompozycję z białym gmachem MSN, ale jego budowa wciąż nie ruszyła z przyczyn finansowych. Miasto zapowiada jednak, że znalazło rozwiązanie.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Teatr TR Warszawa – budowa o krok bliżej. Będzie etapowanie
  2. Prezydent stolicy i teatr TR Warszawa zapewniają: nowy gmach powstanie
  3. Projekt TR Warszawa. Zobacz nową siedzibę na placu Defilad

Teatr TR Warszawa – budowa o krok bliżej. Będzie etapowanie

Budowa nowej siedziby teatru TR Warszawa jest jedną z wielu inwestycji publicznych, realizowanych w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy. Centrum stolicy ma się stać reprezentacyjną przestrzenią, spójną i zieloną, także otwartą i dostępną dla wszystkich. Nowy gmach teatru ma powstać między Pałacem Kultury i Nauki, parkiem Świętokrzyskim a wznoszonym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dojazd do teatru zapewni gotowa już nowa ulica prostopadła do Marszałkowskiej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Projekt budynków MSN (biały) i teatru TR Warszawa (czarny) autorstwa nowojorskiej pracowni Thomas Phifer and Partners. Il. SERWIS PRASOWY MSN W WARSZAWIE

Niestety, oferty złożone w przetargu na budowę nowego teatru TR Warszawa znacząco przewyższyły oczekiwania. Stolica przeznaczyła na nowy budynek nieco ponad 300 mln zł, tymczasem najtańsza ze złożonych ofert opiewała na kwotę blisko 700 mln zł. Jak dowiedziała się redakcja Muratora Plus, budynek powstanie, jednak inwestycja będzie etapowana. Jak zapowiedziało miasto w lutym 2024 r., w pierwszej kolejności powstanie część podziemna pod placem Defilad. Przetarg na tę część gmachu ma wystartować „w najbliższym czasie”, ale od tamtej pory wciąż nie pojawiły się żadne konkrety.

– W ramach inwestycji TR Warszawa trwa analiza technicznych możliwości etapowania inwestycji – poinformował redakcję Muratora Wydział Prasowy UM Warszawy.

Przypomnijmy, że przetarg na budowę nowej siedziby TR Warszawa ogłoszono 1 kwietnia 2022. Gmach teatru ma już pozwolenie na budowę (od stycznia 2021). Niestety, w obliczu ograniczonych środków w budżecie miasto ostatecznie za priorytetowy uznało ciągnący się od lat remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i to tam trafiły pieniądze. Ostatecznie gmach teatru TR Warszawa będzie zatem powstawał stopniowo zamiast od razu w całości. Choć etapowanie oznacza, że budowa zapewne potrwa dłużej, mimo wszystko jest to pozytywna wiadomość, zwłaszcza w obliczu ryzyka, że inwestycja nie ruszy w ogóle.

Prezydent stolicy i teatr TR Warszawa zapewniają: nowy gmach powstanie

Mimo wysokich ofert w przetargu miasto nie składa broni. Jak wspomniano, inwestycja zostanie zrealizowana, lecz będzie etapowana. Można się domyślać, że w tej sytuacji pierwotnie zakładane terminy nie zostaną dotrzymane – planowano, że wniosek o pozwolenie na użytkowanie zostanie złożony pod koniec 2026 r., co oznaczałoby otwarcie obiektu w 2027 r.

Przedstawiciele teatru TR Warszawa oraz władze miasta przy każdej okazji podkreślają, iż nie ma ryzyka rezygnacji z inwestycji. W czerwcu 2023 Trzaskowski cytowany przez Radio Dla Ciebie zapewniał, że „teatr na sto procent powstanie”. Z kolei w lutym 2024 r. obietnicę tę powtórzył wiceprezydent Michał Olszewski, dodając przy tym, że wkrótce rozpocznie się przetarg na budowę części podziemnej gmachu.

Teatr TR Warszawa
Autor: Teatr TR Teatr TR Warszawa, widok ze schodami prowadzącymi do Pałacu Kultury

– Proces inwestycyjny teatru TR Warszawa nie zostaje wstrzymany. Budowa TR Warszawa będzie etapowana, a obecnie wypracowywany jest najbardziej optymalny scenariusz realizacji etapów budowy TR Warszawa na przyszłym Placu Centralnym – można przeczytać na stronie teatru.

Projekt TR Warszawa. Zobacz nową siedzibę na placu Defilad

Nowa siedziba została zaprojektowana jako część kompleksu, razem z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To przez podziemną kondygnację teatru mają docierać dostawy do muzeum. Zarówno TR Warszawa, jak i Muzeum Sztuki Nowoczesnej,  zaprojektował amerykański architekt Thomas Phifer. Projekt powstał w partnerstwie z pracowniami APA Wojciechowski oraz Buro Happold.

Nowy gmach TR Warszawa przede wszystkim ma być jednym z nowocześniejszych teatrów w Europie. W nowej siedzibie TR Warszawa (obecna siedziba mieści się w kamienicy przy Marszałkowskiej 8, ale lokal nie należy do teatru) znajdą się dwie sale teatralne o łącznej powierzchni 2,5 tys. m² (większa z widownią modułową do 700 miejsc). Warto dodać, że jedna z sal będzie wysoka na 17 m i będzie można ją, za pomocą wielkich rozsuwanych wrót, otworzyć na tzw. plac Centralny i park Świętokrzyski. W ten sposób teatr będzie przeobrażał się w scenę plenerową.  W nowym teatrze zaplanowano również sale edukacyjne, sale prób, studio audio, studio wideo, przestronne foyer, restaurację i bary.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej