Tamy i zapory w Polsce - TOP 10. Prezentujemy największe konstrukcje, które trzeba zobaczyć

2021-05-19 12:16
Tamy i zapory wodne w Polsce
Autor: Getty Images Zapora Czorsztyńska - widok z tamy na zaporowe Jezioro Czorsztyńskie i zamek Czorsztyn

Tamy i zapory, które mamy w Polsce to naprawdę ogromne konstrukcje, które wielu fascynują. Oto największe tamy w Polsce i najbardziej znane zapory, które trzeba koniecznie zobaczyć podróżując po kraju. To przy okazji bardzo malownicze miejsca, w które można wybrać się na wakacyjny wyjazd z rodziną. Dowiedzcie się jakie jeziora powstały przy tamach.

Spis treści

  1. Jakie funkcje pełnią zapory i tamy wodne?
  2. Ile zapór wodnych jest w Polsce?
  3. Galeria i opisy zapór wodnych w Polsce
  4. Stopień Siarzewo - czy powstanie nowa tama na Wiśle?

Jakie funkcje pełnią zapory i tamy wodne?

Zapory wodne to budowle przegradzające dolinę rzeki i spiętrzające wodę, z której tworzą się zbiorniki wodny. To potężne konstrukcje, ogromne masy betonu i żelbetu. Wytrzymują napór przybierających rzek i każdego roku chronią nas przed powodziami. Jednak nie tylko. Umożliwiają również wykorzystanie wody na różne potrzeby i nawodniają okoliczne tereny. Wiele z nich wykorzystywana jest także w celu produkowania energii, a taka elektrownia to przecież czysta energia, która nie powoduje powstawania smogu.

Tamy i zapory w Polsce to zachwycające budowle, z których rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Powstały przy nich jeziora zaporowe, które wykorzystywane są w celach rekreacyjnych. Przy wielu zbiornikach istnieją letnie kąpieliska i pola namiotowe. W okolicy niektórych możemy podziwiać ruiny zamków.

Ile zapór wodnych jest w Polsce?

Według Światowego Rejestru Zapór (World Register of Dams) najwięcej tam wodnych jest w Stanach Zjednoczonych (6375), na drugim miejscu w są Indie (4010), a na trzecim - Chiny (1855). Polska zajmuje 38 miejsce z liczbą 69 zarejestrowanych zapór wodnych.

Może zainteresować Cię również:

Galeria i opisy zapór wodnych w Polsce

Prezentowane przez nas zapory to konstrukcje sprzed kilkudziesięciu lat. Nowe zapory wodne powstają w Polsce rzadko, gdyż prace konstrukcyjne przy nich są bardzo wymagające i pochłaniają dużo czasu. Najmłodsza jest zapora w Świnnej Porębie. Była to jedna z najdłużej prowadzonych inwestycji, bo trwa ponad 30 lat.

Dowiedz się, która zapora jest najwyższa, a która najdłuższa. Zobacz malownicze zdjęcia z okolic polskich zapór wodnych. Może zainspirujemy Was do spędzenia wakacji w okolicy jezior zaporowych?

Więcej ciekawostek w naszej fotogalerii?.

Stopień Siarzewo - czy powstanie nowa tama na Wiśle?

Chodzi o projekt budowy zapory we Włocławku, czyli Stopnia Wodnego Siarzewo, który budzi liczne kontrowersje. Sens stawiania tego obiektu podważają ekolodzy. Tymczasem minister infrastruktury na początku marca 2021 zapowiedział, że niebawem ogłoszony zostanie przetarg na projekt zapory w Siarzewie. Ma on powstać na Wiśle, tuż przed Ciechocinkiem. W planach jest też elektrownia wodna, która będzie miała około 80 MW mocy. Koszt inwestycji kilka lat temu szacowano na 2,2 mld zł. Zobaczcie filmową wizualizację.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej