Zapory wodne w Polsce - TOP 10 największych zapór wodnych w Polsce. Te konstrukcje trzeba zobaczyć!

2021-05-19 12:16
Tamy i zapory wodne w Polsce
Autor: Getty Images Zapora Czorsztyńska - widok z tamy na zaporowe Jezioro Czorsztyńskie i zamek Czorsztyn

Tamy i zapory, które mamy w Polsce to naprawdę ogromne konstrukcje, które wielu fascynują. Oto największe tamy w Polsce i najbardziej znane zapory, które trzeba koniecznie zobaczyć podróżując po kraju. To przy okazji bardzo malownicze miejsca, w które można wybrać się na wakacyjny wyjazd z rodziną. Dowiedzcie się jakie jeziora powstały przy tamach.

Spis treści

  1. Jakie funkcje pełnią zapory i tamy wodne?
  2. Ile zapór wodnych jest w Polsce?
  3. Galeria i opisy zapór wodnych w Polsce
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Jakie funkcje pełnią zapory i tamy wodne?

Zapory wodne to budowle przegradzające dolinę rzeki i spiętrzające wodę, z której tworzą się zbiorniki wodny. To potężne konstrukcje, ogromne masy betonu i żelbetu. Wytrzymują napór przybierających rzek i każdego roku chronią nas przed powodziami. Jednak nie tylko. Umożliwiają również wykorzystanie wody na różne potrzeby i nawodniają okoliczne tereny. Wiele z nich wykorzystywana jest także w celu produkowania energii, a taka elektrownia to przecież czysta energia, która nie powoduje powstawania smogu.

Tamy i zapory w Polsce to zachwycające budowle, z których rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Powstały przy nich jeziora zaporowe, które wykorzystywane są w celach rekreacyjnych. Przy wielu zbiornikach istnieją letnie kąpieliska i pola namiotowe. W okolicy niektórych możemy podziwiać ruiny zamków.

Ile zapór wodnych jest w Polsce?

Według Światowego Rejestru Zapór (World Register of Dams) najwięcej tam wodnych jest w Stanach Zjednoczonych (6375), na drugim miejscu w są Indie (4010), a na trzecim - Chiny (1855). Polska zajmuje 38 miejsce z liczbą 69 zarejestrowanych zapór wodnych.

Może zainteresować Cię również:

Galeria i opisy zapór wodnych w Polsce

Prezentowane przez nas zapory to konstrukcje sprzed kilkudziesięciu lat. Nowe zapory wodne powstają w Polsce rzadko, gdyż prace konstrukcyjne przy nich są bardzo wymagające i pochłaniają dużo czasu. Najmłodsza jest zapora w Świnnej Porębie. Była to jedna z najdłużej prowadzonych inwestycji, bo trwa ponad 30 lat.

Dowiedz się, która zapora jest najwyższa, a która najdłuższa. Zobacz malownicze zdjęcia z okolic polskich zapór wodnych. Może zainspirujemy Was do spędzenia wakacji w okolicy jezior zaporowych?

Więcej ciekawostek w naszej fotogalerii?.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej