Najwyższa zapora w Polsce - KGHM wybuduje ją na zbiorniku Żelazny Most

2024-03-11 8:48
Paweł Litwin
Autor: wikipedia.org/Paweł Litwin Żelazny Most - największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych, należący do KGHM Polska Miedź

Największy w Europie zbiornik przemysłowych odpadów poflotacyjnych z kopalni Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego będzie miał najwyższą zaporę w Polsce. Już teraz budowlę widać z orbity okołoziemskiej.

Spis treści

  1. Czy Żelazny Most jest bezpieczny?
  2. Co znajduje się w zbiorniku Żelazny Most?
  3. Kiedy powstanie najwyższa tama w Polsce?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Sztuczne jezioro przemysłowe powstało w 1977 r. pomiędzy Polkowicami a Rudną do gromadzenia wody z odpadów po procesie wzbogacania rud miedzi, który nazywany jest flotacją. W 2021 r. powiększyło się o dodatkową nieckę, dzięki której jego pojemność wzrosła z 700 mln m3 do 950 mln m3, a teraz zostaną podwyższone i zmodernizowane wały zapory, która go otacza. Już teraz są imponujące, bo mają ponad 14 km długości i 20 - 45 m wysokości. Z okolicznych pól i dróg budowla wygląda jak gigantyczne spłaszczone wzgórze.

Czy Żelazny Most jest bezpieczny?

Ostatnio sporo mówiło się o zagrożeniach ze strony zbiornika przy okazji katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 r. Przerwanie wału spowodowałoby ogromne skażenie okolicy i zalanie znajdujących się w sąsiedztwie miejscowości. Zresztą cała okolica to zaplecze pracownicze Zagłębia Miedziowego w tym obsługi samego zbiornika. Specjaliści uspokajają, że zbiornik jest stale nadzorowany przez krajowe i międzynarodowe agencje. Prawidłowość jego funkcjonowania monitoruje 20 000 punktów pomiarowych. Jest pod stałym monitoringiem: hydrologicznym, sejsmicznym, chemicznym, meteorologicznym i środowiskowym.

Co znajduje się w zbiorniku Żelazny Most?

Odpady poflotacyjne to mieszanina wody ze zmielonym urobkiem kopalni pozostającym po wzbogaceniu rudy miedzi i substancji chemicznych używanych w tym procesie. Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most, jak oficjalnie nazywa się sztuczne jezioro to wielki magazyn chemiczny z odpadami poprzemysłowymi, które poddaje się dalszej przeróbce. Służą one do wytwarzania betonu, kruszyw, spoiw mineralnych wykorzystywanych m.in. w budownictwie. Osady zawierają także niewielkie ilości metali szlachetnych, jak srebro, złoto, które się odzyskuje Część wody po odstaniu jest powtórnie wykorzystywana do procesów technologicznych.

Kiedy powstanie najwyższa tama w Polsce?

Eksploatację złóż miedzi w regionie Legnicy, Lubina i Głogowa przewiduje się jeszcze na 50 lat. To pociąga za sobą zwiększenie objętości odpadów poflotacyjnych, dla których bezpiecznym składowiskiem jest Żelazny Most. Przewidywana jest więc dalsza rozbudowa zbiornika, tyle nie wszerz, a wzwyż. Korona wałów wznosząca się obecnie miejscami 80 m ponad otaczający teren ma osiągnąć w 2037 r. wysokość 114 m. W ten sposób wybudowana zostania najwyższa polska tama. Dotychczas palmę pierwszeństwa dzierży zapora w Solinie o wysokości „zaledwie” 82 metrów.

Najdroższe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Zobacz zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej