Tak będzie wyglądała siedziba Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii

2024-02-20 12:32

Uniwersytet Śląski w Katowicach zamierza wybudować nowoczesną siedzibę Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii. Nowoczesny budynek ma być gotowy w 2027 roku. Sześciokondygnacyjny obiekt jest obecnie w fazie projektowania i dostał spore dofinansowanie od samorządu wojewódzkiego.

Spis treści

  1. Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii powstanie w Katowicach
  2. Inwestycja pomoże w transformacji społecznej Śląska
  3. Zielona Strefa Nauki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach
  4. Nowoczesne pracownie w Śląskim Interdyscyplinarnym Centrum Chemii

Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii powstanie w Katowicach

Zarząd Województwa Śląskiego przyzna właśnie dofinansowanie w wysokości 189,9 mln zł na budowę nowego budynku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w którym uruchomione zostanie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Celem tego projektu jest rozwój kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki oraz zniwelowanie skutków działalności przemysłowej oraz przeprowadzanej transformacji energetycznej w regionie.

Nowy budynek będzie miał powierzchnię użytkową ponad 11,2 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się w nim pomieszczenia dydaktyczne, laboratoria, pracownie komputerowe i badawcze.

Obiekt będzie miał sześć kondygnacji i niewykluczone że „zieloną” fasadę, jak na przedstawionej wizualizacji.

Obecnie nowy budynek Uniwersytetu Śląskiego  w Katowicach jest na etapie projektowania. Planuje się, ze etap ten zakończy się w połowie 2024 roku. Potem ma się rozpocząć etap budowy. Inwestycja powinna być gotowa do 2027 roku.

Inwestycja pomoże w transformacji społecznej Śląska

Projekt ten ma się przyczynić do transformacji społecznej, rynku pracy i społeczności regionów węglowych, poprzez przygotowanie i wdrożenie zintegrowanych modeli kształcenia dla osób odchodzących z górnictwa i branż pokrewnych, aktywizacja zawodowa kobiet, wyjście naprzeciw problemowi niedostosowania oferty edukacyjnej do zmieniających się warunków i potrzeb rynku pracy. Ma także pomóc w transformacji gospodarczej i środowiskowej poprzez: współpracę oraz realizację wspólnych projektów z przedsiębiorstwami, sektorem B+R, działania badawczo-wdrożeniowe, ekspertyzy w zakresie dywersyfikacji działalności gospodarczej, transfer technologii, rozwój przedsiębiorczości.

Ideą nadrzędną jest równoległa do transformacji energetycznej, przemiana wizerunku regionu na arenie krajowej i międzynarodowej – z regionu znanego z górnictwa – na identyfikowany jako wysokiej jakości ośrodek akademicki, który nie tylko znajduję się na tym terenie ale jest jego integralną częścią, która ma swój udział w kształtowaniu lepszego życia mieszkańców – wyjaśnia Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Tak się zmienił budynek Politechniki Opolskiej typu "Lipsk". Została z niego tylko stalowa konstrukcja

Zielona Strefa Nauki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

Realizacja projektu jest elementem składowym większej koncepcji uczelni, jaką jest uruchomienie Zielonej Strefy Nauki - horyzontalnego przedsięwzięcia, wychodzącego naprzeciw potrzebom wynikającym z przeprowadzanej Sprawiedliwej Transformacji, które przyczyni się do łagodzenia jej skutków w trzech obszarach:

  • Gospodarka
  • Społeczeństwo
  • Środowisko

poprzez oddziaływanie na region przez aktywności w m.in. obszarach takich jak: badania, innowacje, wdrożenia, wysokiej jakości kształcenie, rozwój przedsiębiorczości poprzez stymulację postaw przedsiębiorczych wśród mieszkańców, analizę problemów społecznych, popularyzację nauki.

Nowoczesne pracownie w Śląskim Interdyscyplinarnym Centrum Chemii

W Śląskim Interdyscyplinarnym Centrum Chemii mieścić będą się między innymi pomieszczenia pracowni: materiałów dla fotoniki i optoelektroniki, spektroskopii molekularnej i analiz elektrochemicznych, ultraszybkiej spektroskopii laserowej, analizy strukturalnej, syntezy fotoluminescencyjnych i biologicznie aktywnych związków koordynacyjnych metali przejściowych, syntezy materiałów krystalicznych, analitycznych technik spektroskopowych, modelowania wielowymiarowych danych i złożonych sygnałów instrumentalnych, spektroskopowych analiz farmaceutycznych i żywności, syntezy materiałów na potrzeby zastosowań energetycznych, badań właściwości fizykochemicznych materiałów do konwersji oraz magazynowania energii, spektroskopowych badań materii miękkiej i nanomateriałów, pracownia syntezy i charakterystyki nowoczesnych materiałów organicznych, chemii kwantowej i obliczeniowej, modelowania wielowymiarowych danych i złożonych sygnałów instrumentalnych oraz planowania eksperymentu, materiałów dla fotoniki i optoelektroniki, badań chromatograficznych, wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych badań płynów roboczych, syntezy i charakterystyki nowoczesnych materiałów organicznych, projektowania leków i nanofarmakologii, spektroskopii i materiałów luminescencyjnych, polimerów i materiałów funkcjonalnych dla nowoczesnych technologii, bioorganiki, projektowania i syntezy nowych związków biologicznie aktywnych, pracownia zielonej chemii.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej