Morska farma wiatrowa na Bałtyku z pozwoleniami na budowę. Powstanie 107 turbin

2024-02-19 10:44

Jak poinformowała PGE, wojewoda pomorski wydał właśnie pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To komplet pozwoleń, koniecznych do rozpoczęcia inwestycji.

Spis treści

  1. Baltica 2 ma już wszystkie pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej
  2. Jest generalny wykonawca morskiej farmy wiatrowej Baltica 2
  3. Co to jest Baltica 2?

Baltica 2 ma już wszystkie pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej

Na Bałtyku ma powstać zespół morskich farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy 1500 MW wraz z infrastrukturą techniczną związaną z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym (Morska Farma Wiatrowa Baltica 2). To oficjalna nazwa zadania, którego dotyczą dwa, wydane przez wojewodę pomorskiego pozwolenia na budowę.

Pierwsze z pozwoleń  obejmuje budowę czterech morskich stacji elektroenergetycznych. Drugie dotyczy budowy 107 morskich turbin wiatrowych wraz z siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Jest generalny wykonawca morskiej farmy wiatrowej Baltica 2

Projekt budowlany oraz wniosek o pozwolenia na budowę został opracowany przez konsorcjum tworzone przez Ramboll oraz gdańskie biuro projektowe Projmors. Obecnie firmy te pracują nad przygotowaniem projektu technicznego.

PGE i Ørsted mają zakontraktowane już wszystkie niezbędne komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, a także podpisane umowy na instalację fundamentów, turbin i kabli.  Partnerzy wybrali też generalnego wykonawcę lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie przez inwestorów ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

Co to jest Baltica 2?

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 - etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. PGE i Ørsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku. Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej