Bryła nowoczesnego MDK Witosa w Katowicach zamknięta. Obiekt ma być gotowy jesienią 2024

2024-02-08 13:52

Bryła nowoczesnego Miejskiego Domu Kultury Witosa w Katowicach gotowa. Wykonawca zgłosił konstrukcyjne zamknięcie bryły obiektu. Inwestycja ma zostać odebrana do końca września tego roku. Ma tam powstać sala koncertowo-teatralna, ale obiekt ma umożliwiać wiele form spędzania czasu różnym grupom mieszkańców.

Spis treści

  1. Nowoczesny budynek w Katowicach już stoi
  2. II etap inwestycji to zagospodarowanie terenu wokół MDK w Katowicach
  3. W MDK Witosa będą się odbywały koncerty i spektakle
  4. MDK Witosa, tak będzie wyglądał obiekt

Nowoczesny budynek w Katowicach już stoi

Bryła budynku MDK Witosa, przy którym prace budowlane mają zostać ukończone w czerwcu tego roku, została już zamknięta w zakresie konstrukcji. Obecnie wykonawca montuje drzwi i okna zewnętrzne, układa izolację i pokrycie dachowe, które będzie szczelną bazą pod ułożenie warstw dachowych pokrytych później zielenią, murowaniem ścian działowych czy izolowaniem podłogi na gruncie. Trwają również prace instalacyjne związane z wentylacją, instalacjami elektrycznymi i kanalizacyjnymi.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Bryła obiektu w zakresie konstrukcji budynku jest już gotowa. Trwa montowanie okien i drzwi oraz murowanie ścian działowych. Ostatnim etapem inwestycji będzie realizacja parku wokół domu kultury. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania procedury przetargowej dla tej części zadania. Zależy nam, by całość była gotowa jeszcze jesienią tego roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

II etap inwestycji to zagospodarowanie terenu wokół MDK w Katowicach

MDK Witosa to nie tylko budynek, który ma zostać odebrany do końca września tego roku. Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku ogłoszony zostanie przetarg dotyczący wyboru wykonawcy II etapu projektu. W ramach tych prac, powstanie atrakcyjna przestrzeń wokół obiektu. Będzie to park miejski z przestrzeniami o różnych funkcjach, jak ogrody społeczne i ścieżki edukacyjne dla lubiących spokojniejszą rekreację, a także leśny plac zabaw i siłownia zewnętrzna dla miłośników aktywności ruchowej. Teren będzie również zagospodarowany drogami pieszo-rowerowymi ze stojakami na rowery oraz wyposażony ławeczkami i pergolami. Wybrany wykonawca będzie miał 7 miesięcy od podpisania umowy na zrealizowanie zadania.

W MDK Witosa będą się odbywały koncerty i spektakle

Miejski Dom Kultury Witosa ma służyć organizacji różnego typu wydarzeń i zajęć, dzięki czemu każdy, niezależnie od wieku czy pasji, znajdzie tu coś dla siebie. Powstanie tu między innymi wielofunkcyjna sala na 200 miejsc siedzących, ze sceną z pianinem, zapleczem technicznym i reżyserką. Dzięki temu będzie można organizować zarówno amatorskie, jak i profesjonalne występy i koncerty.

W pozostałych pomieszczeniach będą mogły się odbywać zajęcia taneczno-ruchowe, zajęcia plastyczne, lekcje gry na instrumentach czy warsztaty. W budynku znajdzie się także sala spotkań dla klubu seniora. Nawet hol ma pełnić specjalną funkcję. Dzięki systemowi podświetlenia i podwieszania możliwe będzie organizowanie w nim wystaw. Z kolei w strefie wejściowej przygotowana będzie przestrzeń na punkt usługowy typu kawiarnia.

Na zewnątrz, w ramach zagospodarowania najbliższego otoczenia budynku, powstanie zadaszona scena. Na wyposażeniu obiektu znajdzie się także dmuchany ekran z projektorem do organizowania wydarzeń plenerowych.

Krakowskie Centrum Muzyki pnie się w górę. Montują belki stropowe nad salą koncertową

Miejski Dom Kultury Witosa to kolejna inwestycja, którą realizujemy dla miasta Katowice i która ma umożliwiać ludziom atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Wcześniej oddaliśmy do użytku m.in. kompleks sportowy przy ul. Asnyka czy nową stanicę żeglarską przy stawie Morawa, a obecnie pracujemy także nad budową Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”, które stanie się miejscem nie tylko wiedzy historycznej, ale także warsztatów muzycznych czy koncertów – wyjaśnia Andrzej Hołda, prezes Katowickich Inwestycji S.A.

Wykonawca inwestycji został wybrany w marcu ubiegłego roku. Zainteresowanych wybudowaniem MDK-u było 15 firm. Koszt tego etapu to prawie 22 mln zł.

MDK Witosa, tak będzie wyglądał obiekt

Taki będzie MDK Witosa:

  • sala wielofunkcyjna wraz w widownią dla ok. 200 osób oraz pomieszczeniami towarzyszącymi (zascenie, reżyserka, garderoby),
  • strefa ogólnodostępna, obejmująca hall wejściowy i pomieszczenia towarzyszące, jak szatnia, sanitariaty, a także sale spotkań dla klubu seniora – zlokalizowane na parterze,
  • zespół pracowni i sal ćwiczeń, w tym pracownia plastyczna, ceramiczna, sala baletowa, sala taneczno-ruchowa, sale do gry na instrumentach – zlokalizowane na parterze i na I piętrze budynku,
  • pomieszczenia administracyjne – zlokalizowane na najwyższej kondygnacji tj. na II piętrze budynku,
  • pomieszczenia techniczne – w części podziemnej budynku.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej