Szczecińska Wenecja doczekała się rewitalizacji. Powstaje tu siedziba Wód Polskich

2024-02-07 14:12

Przy ulicy Kolumba w Szczecinie, na terenie nazywanym Szczecińską Wenecją powstaje nowa siedziba Wód Polskich. Będzie wkomponowana w postindustrialny kompleks fabryczny z przełomu XIX i XX wieku. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Szczecinie, które zostanie częściowo zrewitalizowane. Prace, w ramach wartej 40 mln zł, inwestycji już się zaczęły.

Spis treści

  1. Szczecińska Wenecja, postindustrialne nabrzeże Szczecina
  2. Budowa siedziby Wód Polskich na terenie Szczecińskiej Wenecji
  3. Prace na terenie Szczecińskiej Wenecji już się rozpoczęły
  4. Kiedy będzie gotowa nowa siedziba Wód Polskich w Szczecinie?

Szczecińska Wenecja, postindustrialne nabrzeże Szczecina

Wystające z wody fabryczne budynki z czerwonej cegły robią wielkie wrażenie. To zabytkowe hale i budynki biurowe wytwórni alkoholi i drożdży, które były ozdobą nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy. Dziś te obiekty niszczeją. Jest jednak ratunek dla części z nich. Właśnie zaczęły się prace rozbiórkowe przy ulicy Kolumba w Szczecinie, gdzie w pasie fabrycznej nadodrzańskiej zabudowy swoją siedzibę budują Wody Polskie w Szczecinie.

Nowy budynek, w stylu wkomponowanym w industrialne nabrzeże, będzie z pewnością jego ozdobą. Najlepszy widok na nabrzeże z pewnością jest od strony Wyspy Jaskółczej. Warto go stamtąd zobaczyć.

Pełni ważną funkcję i jest cennym szczecińskim zabytkiem. Wkrótce odzyska dawny blask

Budowa siedziby Wód Polskich na terenie Szczecińskiej Wenecji

Umowę na budowę nowej siedziby Wód Polskich w Szczecińskiej Wenecji podpisano w maju ubiegłego roku. Wykonawcą, wartej 40 milionów złotych została firma Budimex.

Obiekt ma być wizualnie częścią obecnej zabudowy nabrzeża Odry. Jego rewitalizacja znacznie poprawi postrzeganie tej części zabytkowego nabrzeża.

Główny budynek będzie całkowicie przebudowany wraz z nadbudową jednej kondygnacji. Projektowane elewacje będą wzorowane na archiwalnych projektach, przy odtworzeniu pierwotnej kompozycji wg zachowanych śladów oraz uwzględnieniu zaleceń konserwatorskich – powiedziała nam Natalia Chodoń, rzeczniczka Wód Polskich, Oddział w Szczecinie.

W centrum Katowic powstał nowy hotel M23. Ma miedziane balustrady i mural. Już otwarty

Prace na terenie Szczecińskiej Wenecji już się rozpoczęły

Inwestycja obejmuje przebudowę, nadbudowę i ewentualną ograniczoną rozbudowę pofabrycznego budynku biurowo-magazynowego na siedzibę Wód Polskich Szczecin, wraz z kompleksowym zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą zewnętrzną i wewnętrzną.

To wspaniała lokalizacja, szczególnie dla takiej instytucji jak Wody Polskie. Tu woda będzie głównym otoczeniem obiektu.

Umowa z wykonawcą miała formułę „projektuj i buduj”. Minione miesiące upłynęły właśnie pod znakiem przygotowywania projektu. Jednak uważni obserwatorzy dostrzegli tam już wzmożony ruch ciężkiego sprzętu i ekip budowlanych. Rozpoczęły się bowiem już pierwsze prace.

Obecnie realizujemy prace rozbiórkowe, które obejmują obiekty gospodarcze na dziedzińcu nieruchomości, ścianę nabrzeża, kondygnację piwnicy pod dziedzińcem. Główny budynek będzie całkowicie przebudowany wraz z nadbudową jednej kondygnacji w ramach odrębnego pozwolenia na budowę. Obecnie kończymy opracowywanie projektu budowlanego wraz z wszystkimi uzgodnieniami i będziemy przekazywać inwestorowi do akceptacji. W marcu planujemy złożyć projekt do urzędu – powiedział nam Michał Wrzosek, rzecznik Budimeksu.

Kiedy będzie gotowa nowa siedziba Wód Polskich w Szczecinie?

Jeśli wiosną firma otrzyma pozwolenie na budowę, rozpoczną się rozbiórki budynku i dalsze prace konstrukcyjno-budowlane.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem budynek nowej siedziby Wód Polskich na terenie Szczecińskiej Wenecji będzie gotowy w listopadzie 2025 roku.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej