Sztolnia Czarnego Pstrąga z nową atrakcją. Dlaczego warto odwiedzić jedyną taką sztolnię w Polsce?

2023-05-22 8:36
Sztolnia Czarnego Pstrąga z nową atrakcją. Dlaczego warto odwiedzić Sztolnię Czarnego Pstrąga?
Autor: unesco.tarnowskiegory.pl Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się w Parku Repeckim, na północnym zboczu doliny rzeki Dramy

W zabytkowej Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach można morsować, spływać pontonem lub łodzią. Na odwiedzających czeka też nowa atrakcja - floating, czyli dryfowanie w ciemności, w niemal absolutnej ciszy, 30 metrów pod ziemią. Zobacz, dlaczego warto zobaczyć Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz Zabytkową Kopalnię Srebra?

Spis treści

  1. Podziemny labirynt w Kopalni Srebra
  2. Jakie atrakcje w Sztolni Czarnego Pstrąga?
  3. Nowa atrakcja w Sztolni Czarnego Pstrąga - floating
  4. Sztolnia Czarnego Pstrąga - cennik
  5. Zabytkowa Kopalnia Srebra - cennik
  6. Jak dojechać do Sztolni Czarnego Pstrąga?

Podziemny labirynt w Kopalni Srebra

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, położona przy ul. Szczęść Boże 81, to część Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W 2017 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wydobycie rud srebra, cynku i ołowiu rozpoczęto tam na przełomie XII i XIII wieku. Eksploatowano dolomity kruszconośne z okresu triasu, w których odkryto m.in. galenę, mineralną postać siarczku ołowiu. W latach 1784-1913 działała tam Królewska Kopalnia Fryderyk. A wydobywane w niej srebro trafiało nawet do Chin, gdzie służyło do produkcji monet.

Zachowaną do dziś część Fryderyka można zwiedzać jako Kopalnię Srebra. Podziemny układ wyrobisk górniczych, przodków, chodników transportowych i sztolni odprowadzających wodę to podziemne miasto – labirynt korytarzy, jak czytamy w opisie na stronie Szlaku (zabytkitechniki.pl). Fragment długości 1740 m przeznaczono na szlak turystyczny. Schodzi się na głębokość 40 m a szlak prowadzi między trzema szybami. 270-metrowy odcinek tej trasy pokonuje się łodziami.

Sztolnia Czarnego Pstrąga z nową atrakcją. Dlaczego warto odwiedzić Sztolnię Czarnego Pstrąga?
Autor: SMZT/ Agnieszka Draus Sztolnia Czarnego Pstrąga, szyb Sylwester. Szyb stanowi wejście do podziemnej trasy turystycznej: Sztolnia Czarnego Pstrąga

Jakie atrakcje w Sztolni Czarnego Pstrąga?

Niespełna 4 kilometry na zachód od kopalni, w Parku Repeckim, znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga, oddana do użytku w 1834 roku, stanowiąca fragment tzw. Głębokiej Sztolni dawnej kopalni Fryderyk. Sztolnie służyły w kopalniach do odprowadzania wody na powierzchnię, chroniły chodniki górnicze przed zatopieniem wodami podziemnymi. Kopano je, drążąc skały, a cały kompleks odwadniający kopalni Fryderyk razem z chodnikami pomocniczymi miał długość prawie 17 km.

Pracowały przy nim dwa pokolenia górników, jak czytamy na stronie UNESCO. Sztolnia swoją nazwę zawdzięcza pstrągom, które pływały w jej wodach, a w świetle lamp górniczych wydawały się czarne. Na powierzchni ziemi wejście do niej wyznaczają owalne obiekty obudowane kamieniem dolomitowym i pokryte stożkowymi dachami z gontu. To szyby sztolniowe Ewa i Sylwester.

Po zejściu 30 metrów pod ziemię trafia się na 600 metrowy, zalany wodą korytarz, który prowadzi we wnętrzu skał dolomitowych. Całą trasę pokonuje się w łodziach między przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Sylwester i Ewa. Przewodnik prowadzi łódź odpychając się od skał i jest to jeden z najdłuższych podziemnych spływów łodziami w Europie.

Osoby spragnione adrenaliny mogą się też zdecydować na podziemny rafting, czyli samodzielny spływ pontonem. Po zejściu do podziemi krętymi schodami, uczestnicy dostają wiosło, kamizelkę ratunkową i kask a trasa trwa wtedy dwukrotnie dłużej, niż tradycyjna pokonywana łodzią, trzeba bowiem wrócić do punktu wyjścia, a powrotną drogę pokonuje się tylko przy świetle czołówek i latarek.

Sztolnia Czarnego Pstrąga z nową atrakcją. Dlaczego warto odwiedzić Sztolnię Czarnego Pstrąga?
Autor: kopalniasrebra.pl Sztolnia Czarnego Pstrąga to jedyna w Polsce wciąż działającą sztolnia odwadniająca i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami

Nowa atrakcja w Sztolni Czarnego Pstrąga - floating

Do tych atrakcji doszła też możliwość podziemnego morsowania – kąpiel w wodzie o temperaturze od 6-9ºC. A najnowszą formą podziemnej turystyki jest floating 30 m pod ziemią. Rejs zawsze rozpoczyna się od Szybu Sylwester w kierunku Szybu Ewa - to dystans 600 m. Woda w sztolni płynie ok. 200 litrów na sekundę, oznacza to, że łódź przemieszcza się z nurtem bez konieczności wiosłowania.

W łodzi jest deska, na niej karimata, na której kładzie się miłośnik floatingu. Samotnie i w ciszy, spływa z podziemnym nurtem. Floating przez ograniczenie bodźców ma służyć osiągnięciu stanu głębokiego relaksu, zniwelować napięcie i stres – jako zabieg proponują go uzdrowiska, bo godzinna sesja ma zastępować cztery godziny snu. Wykorzystywane w tym celu są specjalne kapsuły floatingowe, w których człowiek zanurza się bezpośrednio w słonej wodzie, regenerując umysł i ciało.

Floating w Sztolni Czarnego Pstrąga trwa około godziny. Odbywa się w niemal całkowitej ciemności. Łódź, w której się płynie, jest niezatapialna i trudna do wywrócenia, a głębokość wody wynosi tylko metr, także spływ jest zupełnie bezpieczny.

Każdy uczestnik musi mieć ze sobą telefon z dostępem do Wi-Fi.

floating w Sztolni Czarnego Pstrąga
Autor: kopalniasrebra.pl Floating w podziemiach sztolni to samotny spływ łodzią na odcinku 600 m. To zupełnie nowa forma „terapii” w naturalnym środowisku i 30 m pod ziemią, która polega na ograniczeniu odbierania bodźców zewnętrznych, co ma wprowadzać w stan relaksu

Sztolnia Czarnego Pstrąga - cennik

  • Bilet normalny 55,00 zł/os.
  • Bilet ulgowy 45,00 zł/os.
  • Pakiet rodzinny 2+1 139,00 zł/os.
  • Bilet grupowy dla dorosłych (min. 20 osób) 50,00 zł/os.
  • Rafting 149 zł/os.Floating dla 1 osoby w łodzi 100 zł
  • Floating dla 2 osób w jednej łodzi 150 zł
  • Podziemne morsowanie 35 zł/os.

Zabytkowa Kopalnia Srebra - cennik

  • Bilet normalny 65,00 zł/os.
  • Bilet ulgowy 55,00 zł/os.
  • Pakiet rodzinny 2+1 169,00 zł/os.
  • Bilet grupowy dla dorosłych (min. 20 osób) 60,00 zł/os.

Przewodnik jest w cenie biletów.

Jak dojechać do Sztolni Czarnego Pstrąga?

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej