Kopalnia Wieczorek zmieni się w HUB Gamingowo-Technologiczny. Rusza rewitalizacja!

2023-04-20 13:15
rewitalizacja kopalni
Autor: Wizualizacja AMC - Andrzej M. Chołdzyński Kopalnia Wieczorek zmieni się w dzielnicę nowych technologii. Miasto przejęło właśnie teren pod inwestycję

Kopalnia Wieczorek przy katowickim Nikiszowcu przejdzie rewitalizację. Zachowanie wszystkich pokopalnianych budynków to główne założenie jej koncepcji. Miastu właśnie udało się przejąć teren pod inwestycję, równolegle toczą się prace dotyczące kilku etapów. Zgodnie z założeniami powstanie tu Dzielnica Nowych Technologii. Realizacja inwestycji zapowiadana jest na 2026 rok.

Spis treści

  1. Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek - ponad 190 lat tradycji
  2. W miejscu kopalni centrum nowych technologii
  3. Miasto wybrało projekt rewitalizacji KWK Wieczorek
  4. Kopalnia nowoczesności i innowacji

Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek - ponad 190 lat tradycji

Początki kopalni Wieczorek sięgają 1826, czyli nadania pola górniczego „Morgenroth” - wydania przez władze górnicze urzędowego zezwolenia na wydobywanie węgla w obrębie wyznaczonego i nazwanego na powierzchni gruntu. Od 1833 roku spółka Georg von Giesches Erben rozpoczęła proces skupowania kopalń i pól górniczych, tworząc skonsolidowaną kopalnię Giesche. Przy kopalni powstały m.in. zabytkowe osiedla patronackie Giszowiec i Nikiszowiec. Pod tą nazwą zakład funkcjonował do 1945 roku – najpierw zmienił nazwę na Janów, a rok później kopalni nadano nazwę Wieczorek – od imienia działacza komunistycznego i byłego górnika kopalni Józefa Wieczorka. Po 1989 roku w kopalni nastąpiły przemiany restrukturyzacyjne. W 2018 roku została przekazana Spółce Restrukturyzacji Kopalń do likwidacji.

W miejscu kopalni centrum nowych technologii

W 2020 roku podjęto decyzję, żeby zasoby kopalni znajdującej się w katowickim Nikiszowcu zaadaptować pod kompleks biurowo-technologiczny. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu 20 hektarów terenu wokół Szybu Pułaskiego kopalni. Podpisano wówczas list intencyjny pomiędzy miastem Katowice a Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. Po ponad trzech latach miastu udało się przejąć tereny po dawnej kopalni. 17 kwietnia 2023 roku uroczyście podpisano akt notarialny o przekazaniu gruntów w drodze darowizny.

Docelowo w miejscu dawnej kopalni powstanie HUB gamingowo-technologiczny. W założeniu ma służyć edukacji i nowym technologiom. W praktyce stanie się siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności branży gier komputerowych i e-sportu. Pod tereny zielone zostanie zagospodarowany obszar 20 hektarów wokół Szybu Pułaski wchodzącego w skład wygaszonej kopalni Wieczorek.

I etap inwestycji ma kosztować 300 mln zł, kolejne około miliarda. Miasto liczy na dofinansowanie ze środków unijnych.

Przejęcie nieruchomości na terenie KWK Wieczorek przybliża nas do rewitalizacji tego obszaru i nadania mu zupełnie nowych funkcji. W tym miejscu powstanie Dzielnica Nowych Technologii, która – mamy nadzieję – przyciągnie do Katowic nowych inwestorów i stworzy nowe miejsca pracy.

Marcin Krupa, prezydent Katowic

Miasto wybrało projekt rewitalizacji KWK Wieczorek

Procedura konkursowa na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej na terenie kopalni Wieczorek rozpoczęła się w wrześniu 2021 roku. Ostatecznie wpłynęło jedynie pięć propozycji rewitalizacji tego miejsca, w tym dwa projekty były niekompletne. Zwycięski projekt wybierano spośród trzech. Który okazał się najlepszy?

Wygrała koncepcja autorstwa pracowni AMC Andrzeja Chołdzyńskiego, który zaprojektował m.in. w Warszawie kompleks budynków biurowych Lipowy Office Park, stacje metra: A18 Plac Wilsona, A22 Wawrzyszew i A23 „Młociny" czy kompleks budynków The Warsaw HUB.

Projekt przewiduje zachowanie wszystkich istniejących budynków kopalni, w tym dobudowanego w latach 70. łącznika nad ul. Szopienicką, prowadzącego do zbudowanej w tym samym okresie łaźni. To miejsce będzie się znajdowało w centralnej części przyszłego HUB-u.

Między szybem Pułaski a ul. Szopienicką powstanie plac centralny z nasadzonymi drzewami i ławkami. Od Pułaskiego w kierunku domów mieszkalnych - równolegle do ul. Szopienickiej - zaplanowano podziemny, ale odkryty pasaż. W jego wnętrze będą wkomponowane rośliny i różnego rodzaju punkty usługowe.

Projekt rewitalizacji kopalni Wieczorek
Autor: Wizualizacja AMC - Andrzej M. Chołdzyński Widok w kierunku północno-zachodnim z ogrodu dolnego

Kopalnia nowoczesności i innowacji

- Budowa HUB-u technologicznego to ważny projekt na wielką skalę, w którym od początku braliśmy aktywny udział. 29 lutego 2020 roku podpisaliśmy z miastem Katowice list intencyjny w sprawie utworzenia Dzielnicy Nowych Technologii na terenie dawnej kopalni Wieczorek. To prawie 9,5 ha gruntu o dużym potencjale i z blisko 200-letnią historią, która będzie pisać się na nowo. Nadal będzie to kopalnia, ale kopalnia nowoczesności - powiedział Janusz Smoliło, prezes zarządu SRK S.A.

HUB gamingowo-technologiczny to część założenia Dzielnicy Nowych Technologii. Zgodnie z projektem zostaną zrewitalizowane i zagospodarowane istniejące budynki nieaktywnej kopalni, a ponadto zaplanowano budowę nowego zaplecza. Na portofolio HUB-u gamingowo-technologicznego będą składać się: powierzchnie biurowe i coworkingowe do wynajęcia, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne, usługi korzystania ze współdzielonej infrastruktury, wynajem studiów telewizyjnych i nagrań.

Projekt kopalni Wieczorek
Autor: Wizualizacja AMC - Andrzej M. Chołdzyński Widok w kierunku południowo-zachodnim na pasaż górny oraz kompleks kopalni

- HUB to nie tylko infrastruktura, która powstanie na terenie byłej KWK Wieczorek, ale również cały ekosystem technologiczny, zbudowany z wielu podmiotów reprezentujących różne branże. Łączy je kreatywność oraz dążenie do generowania nowych projektów i rozwiązań. Katowice posiadają bogate, organizacyjne i ludzkie zasoby, i już teraz wykorzystujemy ten potencjał. Intensywnie współpracujemy z uczelniami, by wzajemne zrozumienie świata nauki i sektora biznesu było jeszcze większe, co pozwoli osiągnąć najbardziej efektywną współpracę – tłumaczy Wojciech Maroszek, z-ca dyrektora ds. HUB-u w spółce Katowickie Inwestycje S.A., będącej inwestorem zastępczym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej