Kopalnia Wieczorek zmieni się w HUB Gamingowo-Technologiczny. Jest projekt!

2022-02-15 12:31
rewitalizacja kopalni
Autor: Wizualizacja AMC - Andrzej M. Chołdzyński Kopalnia Wieczorek zmieni się w dzielnicę nowych technologii. Ogłoszono wyniki konkursu na rewitalizację tego miejsca

Kopalnia Wieczorek przy katowickim Nikiszowcu przejdzie rewitalizację. Zachowanie wszystkich pokopalnianych budynków to główne założenie jej koncepcji. 14 lutego 2022 ogłoszono wyniki konkursu na projekt rewitalizacji kopalni. Jak się zmieni to miejsce? Kto je zaprojektuje?

Spis treści

  1. Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek - ponad 190 lat tradycji
  2. W miejscu kopalni dzielnica nowych technologii
  3. Miasto wybrało projekt rewitalizacji KWK Wieczorek
  4. Kiedy rusza rewitalizacja kopalni Wieczorek?

Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek - ponad 190 lat tradycji

Początki kopalni Wieczorek sięgają 1826, czyli nadania pola górniczego „Morgenroth” - wydania przez władze górnicze urzędowego zezwolenia na wydobywanie węgla w obrębie wyznaczonego i nazwanego na powierzchni gruntu. Od 1833 roku spółka Georg von Giesches Erben rozpoczęła proces skupowania kopalń i pól górniczych, tworząc skonsolidowaną kopalnię Giesche. Przy kopalni powstały m.in. zabytkowe osiedla patronackie Giszowiec i Nikiszowiec. Pod tą nazwą zakład funkcjonował do 1945 roku – najpierw zmienił nazwę na Janów, a rok później kopalni nadano nazwę Wieczorek – od imienia działacza komunistycznego i byłego górnika kopalni Józefa Wieczorka. Po 1989 roku w kopalni nastąpiły przemiany restrukturyzacyjne. W 2018 roku została przekazana Spółce Restrukturyzacji Kopalń do likwidacji.

W miejscu kopalni dzielnica nowych technologii

W 2020 podjęto decyzję, żeby zasoby kopalni znajdującej się w katowickim Nikiszowcu zaadaptować pod kompleks biurowo-technologiczny. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu 20 hektarów terenu wokół Szybu Pułaskiego kopalni. Podpisano list intencyjny pomiędzy miastem Katowice a Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A., który ma skutkować utworzeniem HUB-u na obszarze po kopalni.

W założeniu HUB ma służyć edukacji i nowym technologiom. W praktyce stanie się siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności branży gier komputerowych i e-sportu. Pod tereny zielone zostanie zagospodarowany obszar 20 hektarów wokół Szybu Pułaski wchodzącego w skład wygaszonej kopalni Wieczorek.

I etap inwestycji ma kosztować 300 mln zł, kolejne około miliarda. Miasto liczy na dofinansowanie ze środków unijnych.

Miejsce starej kopalni pojawia się nowa kopalnia - pełna pomysłów, wiedzy i innowacyjności – wszystkich tych atrybutów, które w obecnych czasach są niezbędne. Bez wątpienia podniesie to atrakcyjność Nikiszowca, który stał się dzielnicą bardzo modną. Już wkrótce miejsce to wypełni gwar młodych ludzi tworzących nową rzeczywistość”, powiedział prezydent RP, Andrzej Duda.

Miasto wybrało projekt rewitalizacji KWK Wieczorek

Procedura konkursowa na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej na terenie kopalni Wieczorek rozpoczęła się w wrześniu 2021 roku. Ostatecznie wpłynęło jedynie pięć propozycji rewitalizacji tego miejsca, w tym dwa projekty były niekompletne. Zwycięski projekt wybierano spośród trzech. Który okazał się najlepszy?

Wygrała koncepcja autorstwa pracowni AMC Andrzeja Chołdzyńskiego, który zaprojektował m.in. w Warszawie kompleks budynków biurowych Lipowy Office Park, stacje metra: A18 Plac Wilsona, A22 Wawrzyszew i A23 „Młociny" czy kompleks budynków The Warsaw HUB.

Projekt przewiduje zachowanie wszystkich istniejących budynków kopalni, w tym dobudowanego w latach 70. łącznika nad ul. Szopienicką, prowadzącego do zbudowanej w tym samym okresie łaźni. To miejsce będzie się znajdowało w centralnej części przyszłego HUB-u.

Między szybem Pułaski a ul. Szopienicką powstanie plac centralny z nasadzonymi drzewami i ławkami. Od Pułaskiego w kierunku domów mieszkalnych - równolegle do ul. Szopienickiej - zaplanowano podziemny, ale odkryty pasaż. W jego wnętrze będą wkomponowane rośliny i różnego rodzaju punkty usługowe.

projekt kopalni Wieczorek
Autor: Wizualizacja AMC - Andrzej M. Chołdzyński Widok w kierunku południowo-zachodnim na psaż górny oraz kompleks kopalni

Kiedy rusza rewitalizacja kopalni Wieczorek?

Pracownia AMC po zakończeniu negocjacji i podpisaniu umowy będzie miała rok na wykonanie dokumentacji projektowej. Jeśli nie będzie opóźnień, pierwsze prace w terenie rozpoczną się za półtora roku.

projekt rewitalizacji kopalni Wieczorek
Autor: Wizualizacja AMC - Andrzej M. Chołdzyński Widok w kierunku północno-zachodnim z ogrodu dolnego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej