Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Czy jest szansa na otwarcie Muzeum Piłsudskiego?

Muzeum Piłsudskiego
Autor: Platige Image Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Nowo zbudowaną siedzibę Muzeum Piłsudskiego uroczyście otwarto podczas sierpniowych obchodów Bitwy Warszawskiej. Zaraz ją jednak zamknięto, ponieważ nie była jeszcze gotowa wystawa stała. Otwarcie Muzeum Piłsudskiego dla zwiedzających przekładano jeszcze kilka razy. Czy znana jest już faktyczna data otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku?

Muzeum Piłsudskiego za 250 mln zł

Budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to jedna z największych inwestycji muzealnych ostatnich lat. Jak podaje Ministerstwo Kultury, pochłonęła w sumie 250 mln zł. Realizowana była ze środków programu rządowego.

W olbrzymiej podziemnej sali muzealnej gotowa jest już wystawa stała. Powstałą według wyłonionego w konkursie projektu konsorcjum firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image. Zmodernizowany jest też pobliski dworek Milusin.

Muzeum Piłsudskiego pod ziemią

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku pierwotnie miała wybudować firma Strabag, która zaproponowała w przetargu najniższą cenę (131,3 mln zł). Jednak gdy w 2015 roku wykonawca wszedł na plac budowy, zaraz po wykonaniu prac ziemnych opuścił go. Dlaczego? Strabag tłumaczył, że nie mógł porozumieć się z inwestorem w kwestii technologii zapewniającej wodoszczelność obiektu, który w znacznej części jest schowany pod ziemią. Ówczesny dyrektor Muzeum Piłsudskiego i współtwórca jego koncepcji architektonicznej, Krzysztof Jaraczewski tłumaczył, że nowy kompleks muzealno-edukacyjny nie może zdominować wielkością zabytkowych budynków, w tym zwłaszcza dworku Milusin, domu rodziny Piłsudskich (dar żołnierzy dla ich wodza).

W ramach ugody z Muzeum Piłsudskiego, instytucji współprowadzonej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Strabag przekazał dokumentację inwestorowi, który w 2016 rok powierzył kontynuowanie budowy firmie PORR - w przetargu złożyła drugą co do wysokości ofertę.

Inwestor liczył, że w listopadzie – w stulecie niepodległości Polski – Muzeum Piłsudskiego będzie otwarte dla zwiedzających. Ten plan pokrzyżowały obfite deszcze, które jesienią 2017 „zatopiły” plac budowy. Termin zakończenia przesunięto na 31 maja 2018.

W listopadzie 2018 na Muzeum Piłsudskiego zawisła wiecha. Wykonany został wówczas stan surowy obiektu, który składa się z dwóch brył mających 12 m wysokości oraz łączącej je części podziemnej (18 m w głąb ziemi, z którą w trakcie budowy Muzeum Piłsudskiego były największe problemy). Ostatecznie wykonawca oddał do użytku nowy budynek, jak i odrestaurowaną willę Bzów i zagospodarowany wokół nich teren w kwietniu 2020.

muzeum Piłsudskiego
Autor: Platige Image Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku zajmuje teren historycznej enklawy z zabytkowymi willami: dworkiem Milusin, w którym mieszkał Piłsudski z rodziną (1923-26), drewniakiem Otradno (pierwszy dom Piłsudskich) oraz willą Bzów (dawna siedziba adiutantury Piłsudskiego)

Kiedy otwarcie Muzeum Piłsudskiego?

Otwarcie Muzeum Piłsudskiego przewidywano etapami. Pierwszy miał nastąpić 14 sierpnia 2020, kiedy to miała się zakończyć budowa scenografii. Minister Kultury zapowiedział, że otwarcie Muzeum Piłsudskiego będzie centralnym wydarzeniem obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wówczas, rzeczywiście otwarto muzeum, ale zaraz je zamknięto, z powodu niedokończonej wystawy stałej. Kolejne etapy miały trwać do 11 listopada 2020 - dnia Narodowego Święta Niepodległości. Wiadomo jednak, że tego dnia również to nie nastąpi, tym razem z powodu lockdownu. Zgodnie z zarządzeniem premiera muzeum będzie nieczynne na pewno do 29 listopada.

Kompleks muzealno-edukacyjny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu ma ok. 4 ha powierzchni. Inwestycja obejmuje także renowację willi Bzów (tzw. „Adiutantówki”), willi Otradno (tzw. „Drewniaka”), pierwszego domu rodziny Piłsudskich w Sulejówku.

Inwestycja ma ok. 5 tys. m², w tym ok. 1,3 tys. m² to powierzchnia wystawiennicza. W części nadziemnej Muzeum Piłsudskiego zaplanowano m.in. salę wielofunkcyjnę, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, a także strefę obsługi gości, restaurację oraz biura. Natomiast pod ziemią, oprócz wystawy stałej, zorganizowana będzie strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej