Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku otwarte! Dowiedz się więcej o wystawie w Muzeum Piłsudskiego

2021-02-10 11:21
Muzeum Piłsudskiego
Autor: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku uroczyście otwarto w 2020 roku, podczas sierpniowych obchodów Bitwy Warszawskiej. Zaraz jednak je zamknięto, ponieważ nie była jeszcze gotowa wystawa stała. Udało się ją zaprezentować dopiero 10 lutego 2021. Za ekspozycję stałą w Muzeum Piłsudskiego odpowiada konsorcjum firm Ralph Appelbaum Associates, Inc., WXCA i Platige Image.

Spis treści

  1. Muzeum Piłsudskiego za 250 mln zł
  2. Jaki jest gmach Muzeum Piłsudskiego?
  3. O wystawie w Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku
  4. Galeria zdjęć z Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku
  5. Budowa Muzeum Piłsudskiego - jak przebiegała?
  6. Jak dojechać do Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku?

Muzeum Piłsudskiego za 250 mln zł

Budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to jedna z największych inwestycji muzealnych ostatnich lat. Jak podaje Ministerstwo Kultury, pochłonęła w sumie 250 mln zł. Realizowana była ze środków programu rządowego.

W olbrzymiej podziemnej sali muzealnej gotowa jest już wystawa stała, która powstała według wyłonionego w konkursie projektu konsorcjum firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image. Zmodernizowany jest też pobliski dworek Milusin.

Jaki jest gmach Muzeum Piłsudskiego?

Kompleks muzealno-edukacyjny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu ma ok. 4 ha powierzchni. Inwestycja obejmuje także renowację willi Bzów (tzw. „Adiutantówki”), willi Otradno (tzw. „Drewniaka”), pierwszego domu rodziny Piłsudskich w Sulejówku.

Inwestycja ma ok. 5 tys. m², w tym ok. 1,3 tys. m² to powierzchnia wystawiennicza. W części nadziemnej Muzeum Piłsudskiego zaplanowano m.in. salę wielofunkcyjnę, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, a także strefę obsługi gości, restaurację oraz biura. Natomiast pod ziemią, oprócz wystawy stałej, zorganizowana będzie strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne.

muzeum Piłsudskiego
Autor: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku zajmuje teren historycznej enklawy z zabytkowymi willami: dworkiem Milusin, w którym mieszkał Piłsudski z rodziną (1923-26), drewniakiem Otradno (pierwszy dom Piłsudskich) oraz willą Bzów (dawna siedziba adiutantury Piłsudskiego)

O wystawie w Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Centralnym punktem nowego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest usytuowana pod ziemią narracyjna wystawa stała zatytułowana „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”. Ekspozycję tworzy 6 galerii prezentujących kolejne etapy życia marszałka. Miejsce to ma przedstawiać zarówno życie bohatera narodowego, mity, jakie narosły wokół jego postaci, jak i dziedzictwo polskiej niepodległości.

Ścieżka wystawy przechodzi przez chronologicznie ułożone galerie i zatacza drogę wokół przestrzeni centralnej zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Początek każdej galerii wyznaczają specjalnie zaprojektowane progi wprowadzające, przez które niczym przez bramę, będą przechodzić zwiedzający.

Tworząc ekspozycję stałą, zespół historyków oraz muzealników patrzył na postać i historię Józefa Piłsudskiego na nowo, uzupełniał ją i porządkował, a jednocześnie zachowywał wielowymiarowość bohatera tej opowieści. Piłsudski jest przecież postrzegany wielorako jako Litwin, Polak, buntownik, sybirak, socjalista, konspirator rewolucjonista, terrorysta, podróżnik, skazaniec, powstaniec, człowiek czynu, myśliciel, Dziadek – postać będąca obiektem nie tylko kultu, lecz także głębokiej nienawiści – powiedział Krzysztof Jaraczewski, dyrektor muzeum w latach 2008–2018, współautor koncepcji jego siedziby, a zarazem wnuk marszałka.

Galeria zdjęć z Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Trasa zwiedzania wystawy prowadzi przez dwa poziomy wokół centralnej przestrzeni ekspozycji, która swoją formą odwzorowuje geometryczną lapidarność architektury budynku. Koncepcja wystawy wyraźnie nawiązuje do projektu muzeum, tak aby czytelna była spójność i komplementarność całego założenia przestrzennego. Przestrzeń w centralnej części hali wystawy wydzielona została półtransparentnymi ekranami, na których wyświetlana jest prezentacja multimedialna.

 Wystawa w Muzeum Piłsudskiego została podzielona na galerie, które wyznaczają kolejne etapy biografii marszałka:

  • Galeria „Ziuk” przedstawia postać Józefa Piłsudskiego z czasów jego dzieciństwa i młodości spędzonych w Zułowie, Wilnie i Charkowie, z czasów pierwszych działań konspiracyjnych oraz zesłania na Syberię.
  • Galeria „Wiktor” opowiada o działalności konspiracyjnej Józefa Piłsudskiego w szeregach Polskiej Partii Socjalistycznej.
  • Galeria „Komendant” – o tworzeniu ruchu wojskowo-niepodległościowego w Galicji.
  • Galeria „Naczelnik” – o walce zbrojnej o niepodległość i granice Rzeczypospolitej.
  • Galeria „Marszałek” o działalności politycznej prowadzonej przez Piłsudskiego po przewrocie majowym w 1926 roku.
  • Galeria „Symbol” - odnosi się do mitów i legend zbudowanych wokół postaci Piłsudskiego i traktuje o wpływie działań marszałka na kształt współczesnej Polski. Jest ona wyjątkowo zaprezentowana w trzech odsłonach, umieszczonych w różnych miejscach pomiędzy galeriami biograficznymi. 

Budowa Muzeum Piłsudskiego - jak przebiegała?

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku pierwotnie miała wybudować firma Strabag, która zaproponowała w przetargu najniższą cenę (131,3 mln zł). Jednak gdy w 2015 roku wykonawca wszedł na plac budowy, zaraz po wykonaniu prac ziemnych opuścił go. Dlaczego? Strabag tłumaczył, że nie mógł porozumieć się z inwestorem w kwestii technologii zapewniającej wodoszczelność obiektu, który w znacznej części jest schowany pod ziemią. Ówczesny dyrektor Muzeum Piłsudskiego i współtwórca jego koncepcji architektonicznej, Krzysztof Jaraczewski tłumaczył, że nowy kompleks muzealno-edukacyjny nie może zdominować wielkością zabytkowych budynków, w tym zwłaszcza dworku Milusin, domu rodziny Piłsudskich (dar żołnierzy dla ich wodza).

W ramach ugody z Muzeum Piłsudskiego, instytucji współprowadzonej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Strabag przekazał dokumentację inwestorowi, który w 2016 rok powierzył kontynuowanie budowy firmie PORR - w przetargu złożyła drugą co do wysokości ofertę.

Inwestor liczył, że w listopadzie – w stulecie niepodległości Polski – Muzeum Piłsudskiego będzie otwarte dla zwiedzających. Ten plan pokrzyżowały obfite deszcze, które jesienią 2017 „zatopiły” plac budowy. Termin zakończenia przesunięto na 31 maja 2018.

W listopadzie 2018 na Muzeum Piłsudskiego zawisła wiecha. Wykonany został wówczas stan surowy obiektu, który składa się z dwóch brył mających 12 m wysokości oraz łączącej je części podziemnej (18 m w głąb ziemi, z którą w trakcie budowy Muzeum Piłsudskiego były największe problemy). Ostatecznie wykonawca oddał do użytku nowy budynek, jak i odrestaurowaną willę Bzów i zagospodarowany wokół nich teren w kwietniu 2020.

Jak dojechać do Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej