Muzeum Józefa Piłsudskiego z pozwoleniem na użytkowanie dwóch budynków. Kiedy otwarcie Muzeum Piłsudskiego?

2019-10-28 16:07 mawi
Muzeum Piłsudskiego
Autor: Porr Budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zakończy się w maju 2019 r.

Budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dobiega końca. Podczas realizacji inwestycji wystąpiły problemy i pierwotnie przyjęte terminy uległy przesunięciu. Firma PORR – wykonawca Muzeum Józefa Piłsudskiego – poinformowała, że dwa obiekty uzyskały właśnie pozwolenie na użytkowanie. Rozpoczyna się więc etap organizacji i wyposażania placówki. A kiedy oficjalne otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku?

Wiecha na nowym gmachu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zawisła 10 listopada 2018. Wykonany został wówczas stan surowy obiektu, który składa się z dwóch brył mających 12 m wysokości oraz łączącej je części podziemnej (18 m w głąb ziemi, z którą w trakcie budowy Muzeum Piłsudskiego były największe problemy). Jak podała firma PORR, w październiku 2019 budynek dostał pozwolenie na użytkowanie i teraz będzie w nim montowana stała wystawa. Pozwolenie na użytkowanie uzyskała też wyremontowana Willa Bzów, która znajduje się na obok i również jest częścią Muzeum Piłsudskiego.

Władze muzeum podają, że otwarcie planowane jest na czerwiec 2020.

Muzeum Piłsudskiego pod ziemią

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pierwotnie miała wybudować firma Strabag, która zaproponowała w przetargu najniższą cenę (131,3 mln zł). Jednak gdy w 2015 roku wykonawca wszedł na plac budowy, zaraz po wykonaniu prac ziemnych opuścił go. Dlaczego? Strabag tłumaczył, że nie mógł porozumieć się z inwestorem w kwestii technologii zapewniającej wodoszczelność obiektu, który w znacznej części ma być schowany pod ziemią. Ówczesny dyrektor Muzeum Piłsudskiego i współtwórca jego koncepcji architektonicznej, Krzysztof Jaraczewski tłumaczył, że nowy kompleks muzealno-edukacyjny nie może zdominować wielkością zabytkowych budynków, w tym zwłaszcza dworku Milusin, domu rodziny Piłsudskich (dar żołnierzy dla ich wodza).

W ramach ugody z Muzeum Piłsudskiego, instytucji współprowadzonej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Strabag przekazał dokumentację inwestorowi, który w 2016 rok powierzył kontynuowanie budowy firmie PORR, która w przetargu złożyła drugą co do wysokości ofertę.

Inwestor liczył, że w listopadzie – w stulecie niepodległości Polski – Muzeum Piłsudskiego będzie otwarte dla zwiedzających. Ten plan pokrzyżowały obfite deszcze, które jesienią 2017 „zatopiły” plac budowy. Termin zakończenia przesunięto na 31 maja 2018.

Otwarcie Muzeum Piłsudskiego w czerwcu 2020

Mateusz Gdowski, rzecznik prasowy firmy PORR zapewniał w lutym 2018, że termin majowy nie jest zagrożony.

– 400 pracowników różnych branż pracuje na budowie 24 godziny na dobę – mówił Mateusz Gdowski. I dodał, że oprócz zaangażowania i mobilizacji wykonawcy, kluczowa jest współpraca z inwestorem. Rzecznik chwalił też okolicznych mieszkańców za wyrozumiałość, bo prowadzona w tym trybie budowa jest uciążliwa.

Kompleks muzealno-edukacyjny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu będzie miał ok. 4 ha powierzchni.  Inwestycja obejmuje także renowację „Willi Bzów” (tzw. „Adiutantówki”), willi Otradno (tzw. „Drewniaka”), pierwszego domu rodziny Piłsudskich w Sulejówku.

Inwestycja ma ok. 5 tys. m2, w tym ok. 1,3 tys. m2 to powierzchnia wystawiennicza. W części nadziemnej Muzeum Piłsudskiego znajdą się m.in. sala wielofunkcyjna, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, a także strefa obsługi gości, restauracja oraz biura. Natomiast pod ziemią, oprócz wystawy stałej, zorganizowana będzie strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne.

Quiz. Czy rozpoznasz te warszawskie wieżowce?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej