Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - pochyła bryła z elewacjami ze szkła, aluminium i czerwonego betonu

2018-06-04 13:11
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Autor: materiały prasowe Aluprof Daniel Libeski, przewodniczący jury konkursowego tak podkreślił wyjątkowość tego projektu: „Używając języka architektury, wybrany projekt opowiada tragedię przeszłości, żywotność teraźniejszości i otwiera horyzonty przyszłości. Podziemia, to bolesne wspomnienia. Poziom zero, to teraźniejszość i żywe miasto. Przyszłość, zapowiada wiązka światła, dająca ukojenie i nadzieję, wpadająca dzięki świetlikowi, który wieńczy kilkukondygnacyjną formę"

Szklano-betonowa, przechylona bryła w kształcie graniastosłupa to znak rozpoznawczy Muzeum II Wojny Światowej - ikony architektury, która z pewnością wykracza poza granice Gdańska. Wyjątkowość tego obiektu nie ogranicza się jedynie do projektu architektonicznego, ale również do rozwiązań inżynieryjnych, konstrukcyjnych jakie w nim zastosowano. Mowa chociażby o fasadach obiektu.

Muzeum II Wojny Światowej powstało według projektu Studia Kwadrat, które otrzymało pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym w 2010 roku konkursie architektonicznym. Charakterystyczna bryła, wydająca się przeczyć prawom fizyki, stanęła przy ulicy Wałowej, w sąsiedztwie Stoczni Gdańskiej.

Bryła Muzeum II Wojny Światowej

Bryła Muzeum II Wojny Światowej wrasta w ziemię na głębokość ok. 18 m. Budynek ma sześć kondygnacji podziemnych, gdzie na głębokości 14 m znajduje się wystawa stała, na którą przeznaczono 5000 m², co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na całym świecie. Poza wystawą stałą zaplanowano tu także ok. 1000 m² powierzchni wystaw czasowych. Całość dopełnia plac otaczający budynek, który jest miejscem wydarzeń plenerowych. 

Część naziemna to kolei to pochylona wieża, graniastosłup wysokości ok. 40 m. W pochylonej bryle Muzeum II Wojny Światowej można upatrywać chylenie się ku upadkowi, z kolei szklana fasada może być rozpatrywana jako pozytywny symbol otwarcia na odbudowane miasto. Jedno jest pewne, budynek wzbudza głębokie emocje, zmusza do refleksji, a interpretacji może być właściwie tyle, ilu obserwatorów. 

Patrz też: Co o swoim projekcie Muzeum II Wojny Światowej mówią architekci z pracowni KWADRAT?

Muzeum II Wojny Światowej
Autor: materiały prasowe Aluprof Autorzy projektu architektonicznego nazwali go "milczącym gmachem", który powinien wywoływać u zwiedzających głębokie refleksje

Fasady Muzeum II Wojny Światowej

Część naziemna budynku to osiem kondygnacji w kształcie pochyłej wieży (największe nachylenie ściany wynosi 56 stopni) o konstrukcji żelbetowej. Ściany zewnętrzne zaprojektowano warstwowo. Warstwa elewacyjna to prefabrykowane, perforowane płyty z betonu barwionego w masie na czerwono.

Innowacyjność obiektu wyraża się nie tylko w pochyłych i nierównoległych ścianach, ale również w przeszklonej fasadzie, przechodzącej w przeszklony świetlik domykający bryłę od góry. W realizacji wykorzystano w sumie ponad 1500 m² szyb fasadowych i okiennych ze szkłem selektywnym oraz z rotulami do montowania przeszkleń w systemach mocowań punktowych.

W Muzeum II Wojny Światowej zastosowano specjalnie przygotowane fasady systemu MB-SR60N firmy Aluprof, które stanowią podstawę dla wielu konstrukcji elewacyjnych, gdzie ważnym elementem jest sposób montażu fasady do budynku. W przypadku tej bryły, fasada została zamontowana na podkonstrukcji stalowej, cięgnowej - ze względu na duże nachylenie obiektu. Dzięki opracowaniu specjalnego systemu zamocowania możliwa była kompensacja przemieszczeń prostopadłych (11 mm) i równoległych (7 mm) do płaszczyzny ściany.

Wykorzystane w fasadzie MB-SR60N profile aluminiowe o odpowiedniej wytrzymałości pozwalają na wpuszczenie maksymalnej ilości światła wpadającego od góry do wnętrza budynku. To rozwiązanie daje dużo możliwości w zakresie kształtowania konstrukcji przestrzennych: konstrukcja łączników słup/rygiel umożliwia wykonanie połączeń o szerokim zakresie kątów, czyli pozwala na stosowanie szyb o różnych kształtach – trapezowych lub trójkątnych. Dodatkowo, Instytut Techniki Budowlanej w wydanej dla systemu MB-SR60N klasyfikacji potwierdził jego bardzo dobre parametry techniczne: przepuszczalność powietrza klasa AE 1200 Pa, wodoszczelność klasa RE 1200 Pa i odporność na obciążenie wiatrem 2800 Pa (badanie bezpieczeństwa 4200 Pa).

Muzeum Gdańsk
Autor: materiały prasowe Aluprof Twórcy projektu zdecydowali się na wykorzystanie licznych przeszkleń, które nadają muzeum unikalnego charakteru i zapewniają odpowiednio duży dostęp do światła dziennego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej