Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - pochyła bryła z elewacjami ze szkła, aluminium i czerwonego betonu

2018-06-04 13:11
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Autor: materiały prasowe Aluprof Daniel Libeski, przewodniczący jury konkursowego tak podkreślił wyjątkowość tego projektu: „Używając języka architektury, wybrany projekt opowiada tragedię przeszłości, żywotność teraźniejszości i otwiera horyzonty przyszłości. Podziemia, to bolesne wspomnienia. Poziom zero, to teraźniejszość i żywe miasto. Przyszłość, zapowiada wiązka światła, dająca ukojenie i nadzieję, wpadająca dzięki świetlikowi, który wieńczy kilkukondygnacyjną formę"

Szklano-betonowa, przechylona bryła w kształcie graniastosłupa to znak rozpoznawczy Muzeum II Wojny Światowej - ikony architektury, która z pewnością wykracza poza granice Gdańska. Wyjątkowość tego obiektu nie ogranicza się jedynie do projektu architektonicznego, ale również do rozwiązań inżynieryjnych, konstrukcyjnych jakie w nim zastosowano. Mowa chociażby o fasadach obiektu.

Muzeum II Wojny Światowej powstało według projektu Studia Kwadrat, które otrzymało pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym w 2010 roku konkursie architektonicznym. Charakterystyczna bryła, wydająca się przeczyć prawom fizyki, stanęła przy ulicy Wałowej, w sąsiedztwie Stoczni Gdańskiej.

Bryła Muzeum II Wojny Światowej

Bryła Muzeum II Wojny Światowej wrasta w ziemię na głębokość ok. 18 m. Budynek ma sześć kondygnacji podziemnych, gdzie na głębokości 14 m znajduje się wystawa stała, na którą przeznaczono 5000 m², co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na całym świecie. Poza wystawą stałą zaplanowano tu także ok. 1000 m² powierzchni wystaw czasowych. Całość dopełnia plac otaczający budynek, który jest miejscem wydarzeń plenerowych. 

Część naziemna to kolei to pochylona wieża, graniastosłup wysokości ok. 40 m. W pochylonej bryle Muzeum II Wojny Światowej można upatrywać chylenie się ku upadkowi, z kolei szklana fasada może być rozpatrywana jako pozytywny symbol otwarcia na odbudowane miasto. Jedno jest pewne, budynek wzbudza głębokie emocje, zmusza do refleksji, a interpretacji może być właściwie tyle, ilu obserwatorów. 

Patrz też: Co o swoim projekcie Muzeum II Wojny Światowej mówią architekci z pracowni KWADRAT?

Muzeum II Wojny Światowej
Autor: materiały prasowe Aluprof Autorzy projektu architektonicznego nazwali go "milczącym gmachem", który powinien wywoływać u zwiedzających głębokie refleksje

Fasady Muzeum II Wojny Światowej

Część naziemna budynku to osiem kondygnacji w kształcie pochyłej wieży (największe nachylenie ściany wynosi 56 stopni) o konstrukcji żelbetowej. Ściany zewnętrzne zaprojektowano warstwowo. Warstwa elewacyjna to prefabrykowane, perforowane płyty z betonu barwionego w masie na czerwono.

Innowacyjność obiektu wyraża się nie tylko w pochyłych i nierównoległych ścianach, ale również w przeszklonej fasadzie, przechodzącej w przeszklony świetlik domykający bryłę od góry. W realizacji wykorzystano w sumie ponad 1500 m² szyb fasadowych i okiennych ze szkłem selektywnym oraz z rotulami do montowania przeszkleń w systemach mocowań punktowych.

W Muzeum II Wojny Światowej zastosowano specjalnie przygotowane fasady systemu MB-SR60N firmy Aluprof, które stanowią podstawę dla wielu konstrukcji elewacyjnych, gdzie ważnym elementem jest sposób montażu fasady do budynku. W przypadku tej bryły, fasada została zamontowana na podkonstrukcji stalowej, cięgnowej - ze względu na duże nachylenie obiektu. Dzięki opracowaniu specjalnego systemu zamocowania możliwa była kompensacja przemieszczeń prostopadłych (11 mm) i równoległych (7 mm) do płaszczyzny ściany.

Wykorzystane w fasadzie MB-SR60N profile aluminiowe o odpowiedniej wytrzymałości pozwalają na wpuszczenie maksymalnej ilości światła wpadającego od góry do wnętrza budynku. To rozwiązanie daje dużo możliwości w zakresie kształtowania konstrukcji przestrzennych: konstrukcja łączników słup/rygiel umożliwia wykonanie połączeń o szerokim zakresie kątów, czyli pozwala na stosowanie szyb o różnych kształtach – trapezowych lub trójkątnych. Dodatkowo, Instytut Techniki Budowlanej w wydanej dla systemu MB-SR60N klasyfikacji potwierdził jego bardzo dobre parametry techniczne: przepuszczalność powietrza klasa AE 1200 Pa, wodoszczelność klasa RE 1200 Pa i odporność na obciążenie wiatrem 2800 Pa (badanie bezpieczeństwa 4200 Pa).

Muzeum Gdańsk
Autor: materiały prasowe Aluprof Twórcy projektu zdecydowali się na wykorzystanie licznych przeszkleń, które nadają muzeum unikalnego charakteru i zapewniają odpowiednio duży dostęp do światła dziennego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej