Stara „Chatka Puchatka” powróci w Bieszczady – wybudują replikę kultowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej

2024-07-23 10:51

W Lutowiskach po północnej stronie bieszczadzkich połonin zostanie zbudowana kopia Chatki Puchatka. Stanie na widokowym wzgórzu w punkcie obserwacji Parku Gwiezdnego Nieba. Bieszczady to jedno z nielicznych w Polsce miejsc bez zanieczyszczenia światłem, co w połączeniu z piękną przyrodą przyciąga tu turystów z całego kraju.

Murator Remontuje: test kołków montażowych
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Chatka Puchatka wiecznie żywa
  2. Chatka Puchatka stanie w Lutowiskach
  3. Po co komu stara Chatka Puchatka?

Na początku maja 2020 r. rozpoczęła się likwidacja i rozbiórka maleńkiego bieszczadzkiego schroniska na Hasiakowej Skale, najbardziej na wschód wysuniętej kulminacji grzbietu Połoniny Wetlińskiej. Tysiące osób przemierzających Bieszczady wspomina ten kultowy budynek i jego gospodarza Ludwika „Lutka” Pińczuka z sentymentem.

Chatka Puchatka wiecznie żywa

Stare schronisko zostało zbudowane po II wojnie światowej dla Wojsk Ochrony Pogranicza. W 1956 r. kamienna strażnica stała się obiektem PTTK. Od 1967 r. schronisko obsługiwało ruch turystyczny nie tylko sezonowo, ale przez cały rok. Maleńki budynek musiał przez wiele lat działalności sprostać tłumowi turystów. Nie był do tego przystosowany mimo wielu przebudów. Nie doprowadzono tu elektryczności, brak było bieżącej wody i kanalizacji, a sanitariaty znajdowały się w osobnym niewielkim budynku. W 2015 r. Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu zostało przyznane prawo własności po sądowym sporze z PTTK. Wtedy też zapadła decyzja o przebudowie Chatki Puchatka.

Nazwa schroniska przyjęła się po reportażu słynnego żeglarza Leonida Teligi, który opisał swoje odczucia podczas samotnych rejsów w jednym z reportaży, że „czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”. I tak zostało, chociaż pod skalną grzędą przyjmuje gości już od prawie dwóch lat nowe, nowocześniejsze i większe schronisko noszące oficjalną nazwę Chatka Puchatka II.

Chatka Puchatka stanie w Lutowiskach

Pomysłodawcą odbudowy starej Chatki Puchatka jest miłośnik Bieszczad i reżyser filmowy Robert Żurakowski. Jest autorem filmu o Ludwiku Pińczuku „Śniła mi się Połonina”, a także organizatorem Bieszczadzkiego Festiwalu Filmowego, którego pierwsza edycja odbyła się rok temu.

Drewniana replika Chatki Puchatka ma powstać na wzgórzu, z którego można podziwiać w dzień panoramę Lutowisk na tle Otrytu i całego pasma połonin, a w nocy w pogodny dzień piękne rozgwieżdżone niebo. Bieszczady są w znacznej mierze pozbawione zanieczyszczenia sztucznym oświetleniem, a Lutowiska są jednym z miejsc organizowanych tu pokazów.

Miejsce nie wybrano przypadkowo, gdyż znajduje się zaraz obok Wielkiej Obwodnicy Bieszczad, głównej drogi, która dociera do serca tych wciąż dzikich gór. Tędy podążają głębiej ku podnóżom połonin turyści, więc obiekt może być bardzo często odwiedzanym miejscem. Tuż obok jest stylowy zajazd i hotel Stanica Kresowa „Chreptiów”.

Po co komu stara Chatka Puchatka?

Chatka ma przechowywać pamiątki po starym schronisku na Połoninie Wetlińskiej i jej gospodarzu, który przez pół wieku stworzył tam własny świat, nazywany czasami „Republiką Wetlińską”. Według planów odbudowana Chatka Puchatka będzie miejscem organizowania imprez kulturalnych: spotkań, warsztatów twórczych, koncertów i pokazów filmowych. Ma szansę stać się kolejną atrakcją Bieszczad. Być może stanie się elementem większego projektu, który ma przybliżać miejsca, w których realizowano różnego typu produkcje filmowe. Ten swoisty szlak może stworzyć filmową mapę i pokazać te góry z nowej nieznanej szerzej perspektywy.

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej