Pałac w Kopicach. Bajkowa rezydencja "śląskiego Kopciuszka". Jest pół miliona na remont od ministerstwa

2024-06-24 15:17

To był jeden najpiękniejszych pałaców Europy, a mieszkała w nim urodziwa i zaradna Joanna Gryzik, zwana "śląskim Kopciuszkiem". Dziś pałac w Kopicach w woj. opolskim jest ruiną. W latach 50. został podpalony, a potem to, co zostało tu i było cenne - rozkradziono. Ale kolejny właściciel właśnie pochwalił się, że dostał dotację z ministerstwa i drugą, z urzędu marszałkowskiego. W sumie 700 tys. zł na remont dachu i mauzoleum. Uda się uratować perłę?

Spis treści

  1. 2024: Dotacja dla właściciela pałacu w Kopicach
  2. Niesamowita historia pałacu w Kopicach
  3. Śląski Kopciuszek. Joanna Gryzik Schaffgotsch
  4. Zobaczcie na zdjęciach ruiny pałacu w Kopicach i archiwalne fotografie
Kopalnie na Górnym Śląsku, które udało się uratować przed rozbiórką

2024: Dotacja dla właściciela pałacu w Kopicach

Dobre wieści z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - napisał na Facebooku w czerwcu 2024 właściciel pałacu w Kopicach. - Wniosek złożony przez właściciela pałacu o dofinansowanie robót budowlanych - w zakresie stropów i dachów - został rozpatrzony pozytywnie. Resort przeznaczy na ten cel 500000 zł - pochwalił się. Druga dobra wiadomość nadeszła z Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, który udzielił dotacji w wysokości 200000 zł na prace rekonstrukcyjne i odtworzeniowe dachu - w mauzoleum w parku. To pierwsza ministerialna dotacja na ratowanie tego zabytku. I szansa na to, by ocalić ten niezwykły obiekt, dziś w totalnej ruinie.

Przypomnijmy. Ruiny pałacu w Kopicach koło Grodkowa, który dla swej młodziutkiej zony kazał zbudować hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch, w 2022 roku kupiła kolejna osoba, bo od lat 90. XX wieku było tu już kilku właścicieli. To małżeństwo przedsiębiorców, Mariola i Joachim Wiesiollek. Należy też do nich pałac w Żyrowej w woj. opolskim, który odrestaurowali i często udostępniają do zwiedzania. Wiesiollek ma też firmę Transannaberg – Usługi Transportowe.  Na początku 2023 roku ruszyły prace zabezpieczające w rezydencji Schaffgotschów. W parku widać powoli efekty rewitalizacji drzewostanu. Odrestaurowano również Urlichhole i mauzoleum.

Właściciel unika mediów i rozgłosu. Rzadko udziela wywiadów, ale udzielił wywiadu lokalnej redakcji.

Zabytkami zajmuję się od pewnego czasu. I widzę, że na Opolszczyźnie sytuacja z zabytkami jest zła. Jest ich bardzo dużo, ale wiele z nich jest w ruinie. Kiedyś burmistrz Zdzieszowic poprosił mnie, żebym się zajął pałacem w Żyrowej. I to mi – przynajmniej w jakimś stopniu – wychodzi dobrze. Remontujemy obiekt i jego otoczenie i ten proces jest mocno zaawansowany. Kiedy podejmowałem rozmowy na temat kupna pałacu w Kopicach, wydawało mi się, że – jak w Żyrowej – będę mógł w ciszy i bez rozgłosu prowadzić jego renowację. Dzisiaj już wiem, że Kopice są o wiele trudniejsze. Nie tylko dlatego, że jest tam o wiele więcej do zrobienia. Także z tego powodu, że to jest obiekt dużo bardziej medialny - mówił dla portalu Opolska360.pl Joachim Wiesiollek. I dodał: - To przepiękny zabytek, który po odpowiednim zabezpieczeniu ruin lub odrestaurowaniu mógłby być jedną z największych atrakcji historycznych i turystycznych Opolszczyzny. 

Niesamowita historia pałacu w Kopicach

W 1859 roku dobra w Kopicach zakupił hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch dla swojej siedemnastoletniej żony Joanny Gryzik von Schomberg-Godulla. W 1863 nowi właściciele zlecili przebudowę pałacu słynnemu architektowi Karolowi Lüdecke. Po rozbudowie okazała rezydencja otoczona była z trzech stron rozległymi stawami. W pobliżu założono hektary ogrodów kwiatowych. Fontanny, rzeźby, aleje - to był jeden z najpiękniejszych pałaców Europy i przepiękne założenie ogrodowo- pałacowe. Przetrwał wojnę, ale w latach 50. XX wieku podpalono go. Potem przez lata szabrownicy rozkradali, co się dało: sztukaterie, rzeźby, elementy wnętrz... W latach 90. pojawił się pierwszy nowy właściciel. Obiecywał odbudowę. Nic z niej nie wyszło. Potem kolejni właściciele obiecywali to samo. W pałacu w Kopicach miał być hotel, muzeum, spa, obok - pole golfowe i lotnisko.... Ostatecznie coś zaczęło się dziać po tym, jak niedawno pojawił się nowy właściciel. Jednak, choć składał wnioski, dotację ministerstwo przyznało mu po raz pierwszy.

Czytaj też:

Moszna. Drugiego takiego pałacu nie ma w całej Polsce

Niesamowita akcja w pałacu w Bełczu

Uda się odbudować Pałac Saski?

Śląski Kopciuszek. Joanna Gryzik Schaffgotsch

Niesamowita jest też historia małżeństwa, które w Kopicach mieszkało. To historia niczym z bajki. Właścicielką dóbr kopickich była spadkobierczyni śląskiego przedsiębiorcy i inżyniera Karola Goduli, Joanna Gryzik (po mężu Schaffgotsch). Półsierota, która trafiła do domu zamożnego przemysłowca jako dziecko do pracy i tak go urzekła, że odziedziczyła po nim jedną z największych europejskich fortun. Owszem, krążyły i takie plotki, że była jego nieślubna córką. Joanna Gryzik nazywana jest do dziś "śląskim Kopciuszkiem". Bo naprawdę czyściła u Goduli piece.  W każdym razie - Joanna Gryzik nie tylko nie roztrwoniła majątku, ale go jeszcze pomnożyła. Wyszła za mąż w wieku zaledwie 17 lat za hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha. Ona była bogata, a on miał szlachecki tytuł. W 1858 roku przypieczętowaniem jej nowej pozycji społecznej było nadanie szlachectwa przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV.

Joanna wraz z mężem zamieszkali w Kopicach, a pałac został rozbudowany. W czasach świetności park zdobiło ponad 1300 figur i rzeźb, były tu też sztuczne ruiny średniowiecznego zamku, rosły stuletnie dęby. Joanna zmarła w wieku 68 lat.

Zobaczcie na zdjęciach ruiny pałacu w Kopicach i archiwalne fotografie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej