Spalarnia Olsztyn. Strabag buduje spalarnię odpadów w Olsztynie

Spalarnia Olsztyn
Autor: Strabag Wizualizacja spalarni odpadów w Olsztynie

Spalarnia Olsztyn będzie przetwarzać odpady oraz odzyskiwać energię, która następnie zostanie wykorzystana w w miejskiej sieci ciepłowniczej (system Waste to Energy). Wartość kontraktu zawatrego pomiędzy Doosan Heavy Industries and Construction i Strabag to 204 mln zł netto. Spalarnia Olsztyn będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu na Warmii i Mazurach. Kiedy koniec budowy?

Spis treści

  1. Budowa spalarni Olsztyn - zakres prac
  2. O nowej spalarni odpadów w Olsztynie
  3. Bunkier na odpady w technologii ściany szczelinowej
  4. Kiedy koniec budowy spalarni w Olsztynie?

Projekt budowy spalarni w Olsztynie realizowany jest przez konsorcjum: Doosan Heavy Industries and Construction (Korea) oraz Dossan Lentjes (Niemcy), który jest dostawcą i wykonawcą technologii. Przewiduje się, że w szczytowym momencie na budowie, u wszystkich wykonawców, w prace będzie zaangażowane od 800 do 1000 osób. Inwestycja powstaje w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP).

Podwyżki za śmieci. Co na to warszawiacy?
Spalarnia Olsztyn
Autor: Strabag Spalarnia Olsztyn - zdjecie z rozpoczęcia prac budowlanych (listopad 2020)

Budowa spalarni Olsztyn - zakres prac

W ramach realizacji inwestycji Strabag wybuduje obiekty kubaturowe niezbędne do montażu instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej pochodzącej z odpadów komunalnych wraz z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej oraz budowę infrastruktury towarzyszącej.

Wykonane będą również drogi dojazdowe i chodniki oraz utwardzone zostaną place, które obejmują powierzchnię około 20 000 m². Powstaną stanowiska wyposażone w wagi samochodowe, stanowiska mycia i dezynfekcji kół, detektory substancji radioaktywnych, a teren całego zakładu zostanie ogrodzony. Strabag jest odpowiedzialny za opracowanie i wykonanie zamiennego projektu budowlanego oraz projektów wykonawczych.

O nowej spalarni odpadów w Olsztynie

Nowa spalarnia będzie jedną z najnowocześniejszych spalarni odpadów w Polsce. Projekt powstaje z wykorzystaniem BAT (Best Available Technology). Jest to, zgodnie z dyrektywą IPPC, standard służący określaniu wielkości emisji zanieczyszczeń dla większych zakładów przemysłowych w UE. Zakład w Olsztynie umożliwi utylizację odpadów wraz odzyskiwaniem energii. Instalacja zastąpi obecnie wykorzystywane instalacje węglowe.

W skład nowej instalacji spalarni w Olsztynie wejdzie blok energetyczny do termicznego przekształcania paliwa alternatywnego z wysokosprawną kogeneracją oraz gazowo-olejowa kotłownia szczytowa. Zakład produkować będzie ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Olsztyna.

Powstaną obiekty o kubaturze ok. 215 tys. m³ i powierzchni zabudowy 16,4 tys. m², które zostaną wykonane w konstrukcji żelbetowej, stalowej lub stalowo-żelbetowej i posadowione na płytach lub stopach i ławach żelbetowych. Ściany wewnętrzne i zewnętrzne gr. 24 cm wykonane zostaną w technologii żelbetowej lub murowanej.

Powstaną też: sieć wodociągowa wraz z instalacją przeciwpożarową, kanalizacja sanitarna i przemysłowa, kanalizacja deszczowa, sieć gazowa, cieplna, a także sieci energetyczne niskiego i wysokiego napięcia. Obiekt zostanie wyposażony w rozwiązania teletechniczne wraz z system telewizji przemysłowej. Wewnątrz zakładu zamontowany zostanie system wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, a całością będzie zarządzał budynkowy system BMS.

Bunkier na odpady w technologii ściany szczelinowej

Realizacja budynku bunkra na odpady, w części podziemnej, będzie wykonywana w technologii ściany szczelinowej, natomiast część nadziemna będzie wykonywana w technologii ślizgu do wysokości 35 m.

Kiedy koniec budowy spalarni w Olsztynie?

Przypomnijmy, że umowa na budowę spalarni pomiędzy Doosan Heavy Industries and Construction i Strabag została podpisana 9 października 2020 roku. Zaraz potem ruszyły prace budowlane. Zakończenie budowy planowane jest na lipiec 2023 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej