S19 Babica - Jawornik. Na 11 km powstaje osiem estakad, w tym jedna najwyższa w Polsce

2024-03-25 11:41

Wiosna to czas, gdy na budowach prace przyspieszają. Tak jest na budowie 11-km odcinka podkarpackiej S19 Jawornik – Babica. To tu powstanie najwyższa estakada w Polsce. Choć to dopiero początek budowy, widać już zarys nowej trasy.

Spis treści

  1. Budowa drogi S19 na Podkarpaciu
  2. Powstaje S19 Babica - Jawornik
  3. Najwyższa estakada w Polsce stanie na S19 na Podkarpaciu
  4. Budowa S19 flisz karpacki
  5. S19 Babica Jawornik - kiedy będzie gotowa?

Budowa drogi S19 na Podkarpaciu

Odcinek (11,6 km) S19 Babica – Jawornik to kolejna część budowanej w województwie podkarpackim drogi ekspresowej S19. S19 to budowana droga ekspresowa we wschodniej części kraju pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Jej łączna długość jest szacowana jest w całości na około 570 km.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Powstaje S19 Babica - Jawornik

S19 na odcinku Babica – Jawornik będzie drogą ekspresową o dwóch jezdniach, mających po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Plus oczywiście pas awaryjny.

Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa – Strzyżów w rejonie miejscowości Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R.

Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa)

Powstaną takie obiekty inżynierskie:

  • osiem estakad,
  • pięć wiaduktów
  • cztery przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich, po jednym dla zwierząt dużych i małych)
  • droga zostanie też wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska

Najwyższa estakada w Polsce stanie na S19 na Podkarpaciu

Jedną z najbardziej reprezentacyjnych obiektów na tej budowie będzie z pewnością najwyższa w Polsce estakada. To estakada pomiędzy miejscowościami Żarnowa i Godowa. Będzie najwyższą estakadą w Polsce. Jej wysokość w najwyższym punkcie sięgnie 80 metrów. To bardzo dużo. Jak już wspomnieliśmy to wysokość około 26 piętrowego wieżowca. Ośmioprzęsłowa konstrukcja o długości 1082 m i szerokości 29 m ma się łagodnie wpisać się w otaczający teren.

Najwyższa estakada w Polsce powstaje na Podkarpaciu! Zmieści się pod nią 26-piętrowy wieżowiec

W sumie na tym odcinku powstanie osiem różnych estakad. Do tego pięć wiaduktów.Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica – Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik – Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Nabrzeża Rudowe i Bytomskie w Porcie Gdańsk przejdą kompleksową przebudowę

Budowa S19 flisz karpacki

Odcinek drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik przebiega przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej. Teren ten charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym na ich dnie ciekiem wodnym.

Specyficzne ukształtowanie terenu skutkuje występowaniem siedmiu obszarów osuwiskowych i sześciu predysponowanych osuwiskowo.

S19 Babica Jawornik - kiedy będzie gotowa?

Zgodnie z podpisaną umową, roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, zostaną ukończone w ciągu 26 miesięcy, tj. we wrześniu 2026 r. Przy czym, do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca). Odcinek S19 od węzła Babica do Jawornika realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wartość umowy wynosi 1,253 mld zł.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej