Rozpoczyna się pięcioletni remont na autostradzie A1 Amber One za ponad pół miliarda zł

2024-04-12 12:12

Na autostradzie A1, zarządzanej przez koncesjonariusza GTC S.A., zaczyna się właśnie remont około 60-kilometrowego odcinka. Będą utrudnienia. Zarządca autostrady zapowiada prace od połowy kwietnia do listopada. W ciągu 5 lat remonty przejdzie cały 152 km odcinek A1. Rocznie tą trasą jeździ około 22 mln aut.

Spis treści

 1. Remont na autostradzie A1 między Gdańskiem a Toruniem
 2. Remont na A1 – zakres prac
 3. Tak będzie wyglądał remont A1
 4. Koszt remontu autostrady A1 Amber One
 5. Autostrada A1 Amber One Gdańsk - Toruń

Remont na autostradzie A1 między Gdańskiem a Toruniem

Jak informuje zarządca autostrady A1 Amber One – firma Gdańsk Transport Company S.A. - w połowie kwietnia rusza zapowiadany od kilku miesięcy kompleksowy remont autostrady A1. chodzi o płatną część tej trasy, którą kierowcy aut osobowych mogą od września ubiegłego jeździć bezpłatnie.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

W 2024 roku zaplanowano remont łącznie około 60 km jezdni. Tym samym rozpoczniemy pięcioletni letni okres remontów, w ramach których przeprowadzone zostaną prace związane głównie z wymianą warstwy ścieralnej, częściową wymianą warstwy wiążącej oraz wzmocnieniem istniejącej konstrukcji nawierzchni, aby mogła przenieść prognozowany ruch ciężki – mówi Anna Kordecka, rzeczniczka GTC S.A., zarządcy tego odcinka autostrady A1.

Remont na A1 – zakres prac

Jak dodaje, dodatkowo zostanie wyremontowana nawierzchnia na łącznicach węzłów oraz nawierzchnia na MOP. W 2024 roku wyremontowane zostaną wybrane budynki toalet na MOP-ach oraz zostanie wymieniona część opraw oświetleniowych na energooszczędne oprawy LED.

Jak twierdzi zarządca drogi, od otwarcia pierwszych odcinków AmberOne mija 17 lat, a rosnący ruch pojazdów ciężkich sprawia, że niektóre elementy infrastruktury uległy naturalnemu zużyciu i konieczne jest przeprowadzanie prac remontowych nawierzchni.

Prace remontowe muszą odbywać się w odpowiednich warunkach pogodowych, dlatego ich przeprowadzenie możliwe jest jedynie w okresie od wiosny do jesieni – podkreśla koncesjonariusz. Prace będą więc trwały od połowy kwietnia do listopada, nie wyłączając okresu wakacji. By zminimalizować ograniczenia w ruchu, tegoroczne prace zostały podzielone na kilka etapów. Prace będą prowadzone równocześnie na dwóch 6-8 km odcinkach, na których ruch będzie odbywał się jedną jezdnią. Czas trwania prac na każdym z odcinków wynosi od 5 do 7 tygodni, co ważne terminowa realizacja prac zależna jest od warunków atmosferycznych.

Remont na A1 od 15 kwietnia
Autor: GTC S.A. Remont na A1 od 15 kwietnia

Tak będzie wyglądał remont A1

Oto jak będą remontowane poszczególne odcinki A1:

 • Od połowy kwietnia odcinek od km 9 do 24, na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Łodzi, a ruch będzie odbywał się dwoma pasami w kierunku Gdańska i jednym pasem w kierunku Łodzi.
 • Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Stanisławie w kierunku Łodzi. Na węźle nie będzie możliwy zjazd z autostrady w kierunku Tczewa ani wjazd na autostradę w kierunku Łodzi.
 • W pierwszym tygodniu maja odcinek od km 36 do 43, na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Gdańska oraz MOP Olsze w kierunku Gdańska. Ruch będzie odbywał się dwoma pasami w kierunku Łodzi i jednym pasem w kierunku Gdańska.
 • Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Pelplin w kierunku Gdańska.
 • Od czerwca Węzeł Rusocin wraz z częścią bramek km 0-2,400.
 • Latem utrudnienia będą mieć miejsce w lokalizacjach w km 24-35 jezdnia w kierunku Łodzi oraz km 81-90 jezdnia w kierunku Gdańska (wraz z częścią węzła Nowe Marzy).
 • Dodatkowo w drugiej połowie sierpnia zostaną rozpoczęte prace na odcinku w km 65-75 kierunek Gdańsk.
 • Natomiast ostatnim remontowanym odcinkiem w tym roku w okresie jesieni będzie km 50-57 jezdnia w kierunku Łodzi.
Mapa remontu na A1 w 2024 r.
Autor: GTC S.A. Mapa remontu na A1 w 2024 r.

Koszt remontu autostrady A1 Amber One

Remont autostrady A1 na kiedyś płatnym odcinku wykona firma Budimex. Umowa Budimeksu z zarządcą Amber One, czyli Gdańsk Transport Company S.A. opiewa na 569,15 mln zł. Przez pięć lat będzie się odbywała systematyczna wymiana nawierzchni na odcinku pomiędzy Rusocinem a Czerniewicami. To prawie 152 km autostrady. Kontrakt z GTC zawiera wymianę warstwy ścieralnej i częściowo wiążącej w obu ‎kierunkach ‎oraz częściowe wzmocnienie istniejącej konstrukcji nawierzchni i prace ‎towarzyszące.

Czytaj też: Autostrada A1 do remontu za ponad pół miliarda zł. To będzie pięć lat utrudnień

Autostrada A1 Amber One Gdańsk - Toruń

Autostrada A1 między Toruniem i Gdańskiem powstawała w latach 2005 -2011. Zarządza nią w ramach koncesji Gdańsk Transport Company. To spółka specjalnego przeznaczenia, która została powołana do życia w 1996 roku wyłącznie na potrzeby realizacji północnego odcinka Autostrady A1.

Firma posiada koncesję na finansowanie, projektowanie, budowę i eksploatację odcinka A1, którego łączna długość wynosi około 152 kilometrów i obejmuje fragment autostrady od Gdańska do Torunia. Po wygaśnięciu koncesji, w 2039 roku, koncesjonariusz nieodpłatnie przekaże obiekt stronie publicznej.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej