Autostrada A1 do remontu za ponad pół miliarda zł. To będzie pięć lat utrudnień

2023-11-16 16:05

Przed nami długi remont 150-kilometrowego odcinka autostrady A1 między Toruniem i Gdańskiem, czyli popularnej Amber One. Potrwa pięć lat. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą. Rocznie tym odcinkiem A1 przejeżdża 22 miliony pojazdów. Jak będzie wyglądał remont A1? Czy to będzie pięć lat męczarni i korków?

Spis treści

  1. Budimex wyremontuje autostradę A1
  2. Kiedy zacznie się remont autostrady A1 między Gdańskiem i Toruniem?
  3. Jak będzie wyglądał remont na A1 – Amber One?
  4. Prace remontowe na A1 będą prowadzone także w wakacje
  5. Ile aut rocznie jeździ po A1? Całkiem sporo

Budimex wyremontuje autostradę A1

Autostrada Bursztynowa czyli Amber One ma już prawie 17 lat. To 17 lat intensywnej eksploatacji. Dlatego w planach jest remont całej nawierzchni autostrady. Potrwa pięć lat. Kilka dni temu podpisano umowę z wykonawca tego ogromnego remontu. Wykona go firma Budimex.

Umowa Budimeksu z zarządcą Amber One, czyli Gdańsk Transport Company S.A. opiewa na 569,15 mln zł. Przez pięć lat będzie się odbywała systematyczna wymiana nawierzchni na odcinku pomiędzy Rusocinem a Czerniewicami. To prawie 152 km autostrady. Kontrakt z GTC zawiera wymianę warstwy ścieralnej i częściowo wiążącej w obu ‎kierunkach ‎oraz częściowe wzmocnienie istniejącej konstrukcji nawierzchni i prace ‎towarzyszące.

Budowa placu Centralnego. Niesamowite odkrycia w centrum Warszawy

Rosnący ruch pojazdów ciężkich sprawia, że niektóre elementy infrastruktury uległy naturalnemu zużyciu. Standardowo wymiany nawierzchni planowane są co około 10-15 lat, badania przeprowadzone na naszej autostradzie wskazują, że droga jest w dobrej kondycji i spełnia wymagane prawem parametry. Jednak, aby zachować najwyższy standard drogi na kolejne lata koncesji, konieczne jest przeprowadzanie prac remontowych nawierzchni – mówi Anna Kordecka, rzeczniczka GTC S.A., zarządcy 152-km odcinka autostrady A1.

Kiedy zacznie się remont autostrady A1 między Gdańskiem i Toruniem?

Pięcioletni remont nie obędzie się bez utrudnień dla kierowców. Umowa została podpisana, jednak drogowcy pojawią się na autostradzie dopiero wiosną 2024 roku. Zgodnie z planem, prace w tym miejscu mają rozpocząć się w kwietniu 2024 roku.

Jak będzie wyglądał remont na A1 – Amber One?

Drogowcy będą się skupiali na szybkiej wymianie nawierzchni tak, by w jak najmniejszym stopniu zakłócać ruch na Autostradzie Bursztynowej. Nie da się jednak tego wyeliminować całkowicie.

- W najbliższych pięciu latach przeprowadzone zostaną prace związane głównie z wymianą warstwy ścieralnej, częściową wymianą warstwy wiążącej oraz wzmocnieniem istniejącej konstrukcji nawierzchni, aby mogła przenieść prognozowany ruch ciężki – dodaje Anna Kordecka.

OBWODNICA METROPOLII TRÓJMIEJSKIEJ. KIEDY POJEDZIEMY NOWĄ S6 - ZOBACZ ZDJĘCIA Z BUDOWY

Prace remontowe na A1 będą prowadzone także w wakacje

Jak dodaje rzeczniczka, prace remontowe muszą odbywać się w odpowiednich warunkach pogodowych, dlatego ich przeprowadzenie możliwe jest jedynie w okresie od wiosny do jesieni.

Od przyszłego roku, w którym wkroczymy w pełną fazę prac remontowych planowane jest  prowadzenie prac także w okresie wakacyjnym – twierdzi.

Zapowiadają się więc utrudnienia na ulubionej trasie Polaków nad morze.

Jednak ze względu na bezpieczeństwo i komfort  podróżnych, prace remontowe zostały zaplanowane tak, aby miały jak najmniejszy wpływ na płynność ruchu oraz zapewniały bezpieczeństwo zarówno użytkowników jak i osób pracujących na Autostradzie.  

- Planujemy, że prace będę prowadzone równocześnie na dwóch  kilkukilometrowych odcinkach (6 – 8 km), na których ruch będzie odbywał się jedną jezdnią autostrady w  schemacie 2+1( np. 2 pasy w kierunku Łodzi i 1 pas w kierunku Gdańska, w zależności na której jezdni prowadzony jest remont). Na każdym z remontowanych odcinków będzie obowiązywało ograniczanie prędkości do maksymalnie 80 km/h - mówi przedstawicielka zarządcy A1.

Ile aut rocznie jeździ po A1? Całkiem sporo

Z autostrady Amber One korzysta rocznie 22 miliony pojazdów.

Autostrada A1 między Toruniem i Gdańskiem powstawała w latach 2005 -2011. Zarządza nią w ramach koncesji Gdańsk Transport Company. To spółka specjalnego przeznaczenia, która została powołana do życia w 1996 roku wyłącznie na potrzeby realizacji północnego odcinka Autostrady A1. Firma posiada koncesję na finansowanie, projektowanie, budowę i eksploatację odcinka A1, którego łączna długość wynosi około 152 kilometrów i obejmuje fragment autostrady od Gdańska do Torunia. Po wygaśnięciu koncesji, w 2039 roku, koncesjonariusz nieodpłatnie przekaże obiekt stronie publicznej.

CZYTAJ TEŻ:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej