Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego otwarta! To prawie 3 km nowej drogi

2024-04-12 10:36

Dobiegły końca zasadnicze prace na budowie obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Jednojezdniowa trasa omijająca miasto jest już porządkowana przez drogowców. 11 kwietnia nowym odcinkiem tzw. małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego przejechały pierwsze samochody.

Spis treści

  1. Budowa obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego
  2. Kiedy otwarcie obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego?
  3. Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego
  4. Rondo na obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

Budowa obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego to część drogi krajowej nr 9. To droga jednojezdniowa o długości około 2,7 km. Kierowcy mają już do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Są to pobocza gruntowe. Jak twierdzą przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zasadnicze roboty budowlane dobiegły końca, więc obecnie przyszedł czas na wiosenne porządki wzdłuż trasy.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Kiedy otwarcie obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego?

Otwarcie obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego nastąpiło 11 kwietnia 2024 roku.

Nowym odcinkiem DK 9, obwodnicą Ostrowca Świętokrzyskiego, podróżujemy płynnie i bezpiecznie bez zatrzymywania się na skrzyżowaniach czy światłach. Ruch lokalny obsługują wybudowane drogi dojazdowe - informuje GDDKiA w Kielcach.

S19 Babica - Jawornik. Na 11 km powstaje osiem estakad, w tym jedna najwyższa w Polsce

Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego

W ramach budowy obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego powstały różne obiekty inżynierskie w na DK9, w tym: mosty drogowe nad rzeką, wiadukt drogowy nad drogą powiatową oraz trzy mosty na drogach dojazdowych.

Wykonawca, czyli konsorcjum firm Fabe Polska i SP Sine Midas Stroy Sp. z o.o. ułożył m.in. wszystkie warstwy nawierzchni, wykonał oznakowanie poziome i pionowe, wybudował drogi dojazdowe i obiekty inżynierskie takie jak mosty, wiadukty, przepusty ekologiczne. W ciągu DK9 wybudowane zostały dwa mosty i wiadukt nad drogą powiatową, kolejne trzy obiekty powstały na drogach dojazdowych. Przebudowana została łącznica węzła Brezelia na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755. Dla tego odcinka decyzja o pozwoleniu na użytkowanie wydana została już w ubiegłym roku, ponieważ został on udostępniony kierowcom przed umownym terminem zakończenie inwestycji. Otwarcie węzła Brezelia znacznie ułatwiło komunikację w obrębie miasta i dojazd do budowy.

Rondo na obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

Także od ubiegłego roku kierowcy korzystają w oparciu o tymczasową organizację ruchu z ronda na ul. Opatowskiej. Nowe rondo stanowić będzie bezkolizyjne włączenie wybudowanej obwodnicy do istniejącego odcinka DK9, ułatwi także wyjazd z ul. Wąwozy. W sąsiedztwie ronda wybudowana została zatoka przystosowana do prowadzenia kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inwestycji wykonane zostały m.in. urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska np. ekrany akustyczne, instalacje oświetleniowe, odwodnieniowe i kanalizacyjne.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej