Remont placu Wolności w Bydgoszczy. Wrócą pawilony kwiaciarni, pojawią się nowe drzewa. Zobacz wizualizacje

2024-04-16 12:55

Jedna z wizytówek Bydgoszczy – plac Wolności – przechodzi ogromną przemianę. Powstał już podziemny zbiornik retencyjny, a w dalszej kolejności pojawią się zmiany takie jak nowa nawierzchnia oraz dodatkowa zieleń. Na plac wrócą również pawilony kwiaciarni – w nowej, nawiązującej do historii odsłonie. Kiedy koniec remontu placu Wolności?

Pogadane Zbudowane. Jak płacić mniejsze rachunki dzięki inwestowaniu w ekologię?

Spis treści

 1. Remont placu Wolności w Bydgoszczy – jakie zmiany przyniesie?
 2. Kiedy koniec remontu placu Wolności w Bydgoszczy?
 3. Jak będzie wyglądał plac Wolności po remoncie? Wizualizacje
 4. Etapy remontu placu Wolności. Najpierw plac przed kościołem, na końcu przebudowa jezdni

Remont placu Wolności w Bydgoszczy – jakie zmiany przyniesie?

Remont placu Wolności w Bydgoszczy to inwestycja, której celem jest remont historycznego miejsca, wprowadzenie dodatkowej zieleni oraz odbudowa pawilonów kwiatowych w nowej formie. Koszt miejskiej inwestycji to 8,4 mln zł, a zakończenie prac ma nastąpić latem 2025 r. Wykonawcą prac jest firma Strabag.

Jak podaje Urząd Miasta, remont placu Wolności w Bydgoszczy obejmuje następujące prace:

 • budowa podziemnego zbiornika retencyjnego na deszczówkę – już powstał,
 • wymiana nawierzchni placu i jej ujednolicenie (płyty granitowe i opaski z kostki bazaltowej),
 • dodanie oznaczeń dla osób z niepełnosprawnościami,
 • dosadzenie 21 nowych drzew, licznych krzewów i bylin,
 • remont elementów małej architektury: dostawienie 27 nowych ławek, wymiana oświetlenia (nowe latarnie nawiązujące wyglądem do historycznych), budowa 3 kompletów stojaków dla rowerów,
 • przebudowę miejskiego szaletu,
 • budowa 5 nowych pawilonów kwiaciarni o wyglądzie nawiązującym do sąsiedniej neogotyckiej zabudowy,
 • montaż wysuwanych słupków od strony ul. Piotra Skargi, ograniczających wjazd na alejkę w stronę ul. Gdańskiej,
 • budowa sferycznego zegara słonecznego na postumencie,
 • wymiana masztów na flagi na maszty o bardziej historycznym wyglądzie,
 • montaż dodatkowej iluminacji niektórych budynków i innych obiektów przy placu (frontowa elewacja kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, pomnik Wolności, frontowa elewacja I Liceum Ogólnokształcącego, wybrane drzewa).

– Plac Wolności przez wiele lat był jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Teraz, przy okazji zakończonych już prac przy kanalizacji, przywrócimy mu historyczny wygląd. Cieszę się, że powstał bardzo dobry projekt nawiązujący do historii, skonsultowany z ekspertami i nawiązujący do głosów mieszkańców. Od początku podkreślaliśmy, że zależy nam na zachowaniu handlu kwiatami, ale w eleganckich pawilonach i w tym zakresie też udało się wypracować dobre rozwiązanie. To będzie kolejna realna i oczekiwana zmiana w Salonie Bydgoszczy.

Kiedy koniec remontu placu Wolności w Bydgoszczy?

Umowę z wykonawcą realizującym prace remontowe – firmą Strabag – podpisano w grudniu 2023 r. Wykonawca oficjalnie przejął plac budowy 4 kwietnia 2024 r. Zgodnie z umową cały remont zakończy się latem 2025 r. Inwestycja podzielona jest na etapy, co oznacza, że plac będzie zyskiwał docelowy wygląd stopniowo. Efekty remontu objęte będą 7-letnią gwarancją.

Jak będzie wyglądał plac Wolności po remoncie? Wizualizacje

Wiemy już, jak będzie wyglądał przebudowany plac Wolności w Bydgoszczy. Na wizualizacjach opublikowanych przez Urząd Miasta widać odnowioną, zazielenioną przestrzeń pełną ciekawych nawiązań do historii.

Etapy remontu placu Wolności. Najpierw plac przed kościołem, na końcu przebudowa jezdni

Remont placu Wolności w Bydgoszczy podzielony został na etapy, by zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców. W pierwszej kolejności nowy wygląd zyska część placu przed kościołem. Ten etap potrwa ok. 6 miesięcy. W jego ramach najważniejsze będzie wybudowanie 5 nowych pawilonów kwiaciarni projektu Sylwii Zaremby, stworzonego w Biurze Plastyka Miasta – przy współpracy z Sylwią Młynek z Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.

– Koncepcja zakłada budowę pawilonów o konstrukcji stalowej, o powierzchni nieco ponad 9 metrów kwadratowych. Ściany frontowa i dwie boczne będą miały formę przeszkloną, co ułatwi eksponowanie kwiatów i roślin. Na przeszkleniach znajdą zewnętrzne łuki nawiązujące do sąsiedniej architektury neogotyckiej. Kopertowy dach będzie posiadał dodatkowo ozdobną kopułę z dekoracyjnymi łukami. Pawilony wyposażymy w klimatyzację i rolety – podaje miasto.

Pawilony staną w południowo-zachodniej części placu: trzy na lewo od wejścia do kościoła i dwa dalej w kierunku szaletu. Koszt budowy pawilonów (ok. 1,4 mln zł) pokryje w całości miasto, a następnie będą one wydzierżawione osobom zajmującym się handlem kwiatami.

Kolejne etapy remontu obejmą prace w pozostałych częściach placu – chodzi m.in. o wymianę nawierzchni, remont toalety, sadzenie roślin, nowe latarnie itd. W ostatniej kolejności wykonane zostaną prace związane z przebudową jezdni (m.in. nowe płytki ostrzegawcze i kierunkowe dla osób niepełnosprawnych przy przejściach dla pieszych).

– Warto podkreślić, że w ostatnich latach udało się przywrócić historyczny wygląd wielu obiektom zdobiącym plac Wolności. W 2011 roku zakończyła się rewitalizacja przyległego do placu Parku Kazimierza Wielkiego, a w 2014 roku zrekonstruowano fontannę Potop. Miejskie dotacje pomogły w remontach kilku kamienic. Unijne fundusze pozyskane przez samorząd województwa pozwoliły natomiast na wymianę dachu w kościele pw. św. Piotra i Pawła – podkreślają urzędnicy.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej