Przekop Mierzei Wiślanej trwają ostatnie prace. Otwarcie przeprawy 17 września!

2022-08-03 14:34
kanał Mierzeja Wiślana
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na 17 września br.

Przekop Mierzei Wiślanej zrealizowany jest już w 98%. Obecnie odbywają się głównie testy i odbiory techniczne. Nowa droga wodna na Mierzei Wiślanej swoje docelowe parametry uzyska w przyszłym roku. Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą, łącząc Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Oficjalne otwarcie kanału zaplanowano na 17 września 2022. Zobacz najnowsze film i zdjęcia z realizacji przekopu Mierzei Wiślanej.

Spis treści

  1. Przekop Mierzei Wiślanej - o inwestycji
  2. Przekop Mierzei Wiślanej MAPA
  3. Przekop Mierzei Wiślanej - aktualności z I etapu inwestycji
  4. Kiedy otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej?
  5. Przekop Mierzei Wiślanej - pierwsza jednostka przepłynęła przez śluzę (14 czerwca 2022)
  6. Mierzeja Wiślana - II etap inwestycji
  7. Obrót mostu południowego - film
  8. Tor wodny na Zalewie Wiślanym - ostatni etap inwestycji

Przekop Mierzei Wiślanej - o inwestycji

Dzięki budowie kanału na Mierzei Wiślanej jednostki o zanurzeniu do 4,5 m, długości do 100 m oraz szerokości do 20 m będą mogły przepływać z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

Celem inwestycji jest skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyku, omijając Cieśninę Piławską na terytorium Rosji. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski będzie możliwość wpłynięcia na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Przekop Mierzei Wiślanej - wartość inwestycji

Koszt całej inwestycji pierwotnie miał zamknąć się w niecałych 900 mln zł. W 2020 r. Ministerstwo Infrastruktury podało, że prace pochłoną w sumie blisko 2 mld zł. Wzrost wynika m.in. z rosnących cen materiałów budowlanych.

Przekop Mierzei Wiślanej MAPA

Przekop Mierzei Wiślanej Mapa
Autor: Urząd Morski w Gdyni

Przekop Mierzei Wiślanej - aktualności z I etapu inwestycji

Generalnym wykonawcą pierwszej części inwestycji jest konsorcjum NDI/Besix. Zakres prac obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony zatoki i zalewu, a także nowy układ drogowy z obrotowymi mostami, które umożliwią przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą.

Dwa mosty obrotowe zostały już odebrane przez nadzór budowlany. Są już gotowe do użycia. Napełniona jest już śluza kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Zrealizowano też większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy

Na części lądowej w większości pozostały prace wykończeniowe, nasadzenia, zieleń, jak równie zakończenie testów i prób związanych z obrotem mostów i ruchem śluzy. W porcie osłonowym na Zatoce Gdańskiej prowadzone są jeszcze prace związane z realizacją falochronu zachodniego i wschodniego. Na falochronie zachodnim pozostały ostatnie prace przy odwodnieniu linowym, kanalizacji deszczowej, wykonaniu nawierzchni z kostki. Na falochronie wschodnim również pozostały do zrobienie jedynie części nadwodne.

W rejonie kanału żeglugowego trwają jeszcze prace wykończeniowe przy montażu wyposażenia hydrotechnicznego oraz testy i próby ruchowe bram, a także mostów obrotowych z Nadrzędnego Systemu Sterowania, który będzie zarządzany z Kapitanatu. To jego pracownicy będę odpowiedzialni za nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi, ochronę środowiska, ochronę przeciwpożarową oraz kontrolę nad przeprawą śluzową. Obecnie trwa uruchamianie systemu i jego integracja z systemem automatyki mostu północnego, bram śluz oraz zewnętrznymi systemami instalowanymi na terenie przeprawy.

Kiedy otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej?

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej jest na finiszu. Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to odcinek o długości blisko 25 km. Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września 2022 - poinformował 5 kwietnia Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Przekop Mierzei Wiślanej - pierwsza jednostka przepłynęła przez śluzę (14 czerwca 2022)

nowa droga wodna na Mierzei Wiślanej
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Ostatecznych kształtów nabiera inwestycja, której celem jest nowa droga wodna na Mierzei Wiślanej
Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej napełniony wodą
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Kanał żeglugowy jest już napełniony wodą

Mierzeja Wiślana - II etap inwestycji

Ten etap inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” zaawansowany jest w 23%. Realizuje go firma Budimex. Wartość kontraktu wynosi ponad 570 mln zł, a czas przewidziany na jego ukończenie to 24 miesiące (umowa została podpisana 20 kwietnia 2021 roku).

Zakres prac II etapu inwestycji obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowe wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego.

Obrót mostu południowego - film

Tor wodny na Zalewie Wiślanym - ostatni etap inwestycji

Tor wodny długości 8,2 km ma połączyć przekop Mierzei Wiślanej z ujściem rzeki Elbląg w Zatoce Elbląskiej. To ostatni, III etap budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do portów nad Zalewem Wiślanym.

Szerokość toru wodnego przy dnie ma wynieść 60 m, a głębokość techniczna - 5 m. Umożliwi on żeglugę statków morskich długości 100 m oraz zestawów barek długości do 180 m, o szerokości 20 m oraz zanurzeniu 4,5 m. 

Wykonawcą prac będzie konsorcjum NDI S.A. (lider), NDI Sopot S.A. i Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. (partnerzy). Inwestycja obejmuje roboty czerpane wraz z transportem urobku na nowo powstałą sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym. Wykonawca ma czas do 30 września 2022 na wykonanie połowy prac czerpalnych, a całość ma być gotowa do 30 kwietnia przyszłego roku.

Mierzeja Wiślana
Autor: Urząd Miasta w Gdyni Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej