Pole Mokotowskie po remoncie i… przed kolejnym. Nastąpi m.in. odbudowa domków fińskich

2024-03-11 16:04

Warszawskie Pole Mokotowskie po remoncie prezentuje się lepiej niż przedtem i znów przyciąga setki osób. Okazuje się jednak, że to nie koniec prac – kolejny etap remontu rozpocznie się już w najbliższych miesiącach. Planowana jest m.in. odbudowa domków fińskich, z których jeden zamieszkiwał kiedyś Ryszard Kapuściński.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

  1. Pole Mokotowskie po remoncie? W 2024 r. kontynuacja prac
  2. Domki fińskie powrócą niebawem. W jednym z nich mieszkał Ryszard Kapuściński
  3. Nowe alejki na Polu Mokotowskim w przyszłym roku

Pole Mokotowskie po remoncie? W 2024 r. kontynuacja prac

Opóźniony o ponad rok remont Pola Mokotowskiego w Warszawie zakończył się 12 grudnia 2023 r. Choć zakres przeprowadzonych prac był znacznie mniejszy, niż zakładała pierwotna koncepcja przygotowana przez pracownię WXCA, i tak zrobiono sporo. Największe zmiany przeszły okolice stawu głównego, który został rozbetonowany i zyskał nowe pomosty oraz ławki. W całym parku pojawiły się nowe ścieżki, mostki oraz dodatkowe nasadzenia zieleni.

W planach już są jednak kolejne prace w popularnym parku. Jak dowiedziała się redakcja Muratora Plus, w 2024 r. Pole Mokotowskie przejdzie następujące zmiany:

  • odbudowa dwóch domków fińskich, które niegdyś tu stały – do końca czerwca 2024 r.,
  • budowa i przebudowa ścieżek z nawierzchni mineralnej – zakończenie prac w 2025 r.

Pierwsze z tych zadań stanowi w zasadzie część już zakończonego etapu remontu – domki są remontowane od 2022 r., ale okazało się, że ich stan jest bardzo zły i konieczna jest rozbiórka oraz odbudowa. Drugie z zadań jest całkiem nowe – w tegorocznym harmonogramie prac Zarządu Zieleni m.st. Warszawy zapisano je pod nazwą „Wykonanie robót budowlanych związanych z wykonaniem prac modernizacyjnych w parku, w tym wykonanie nowych i przebudowa nawierzchni w Parku Pole Mokotowskie”.

Domki fińskie powrócą niebawem. W jednym z nich mieszkał Ryszard Kapuściński

Z prac zaplanowanych w rejonie Pola Mokotowskiego w 2024 r. w pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie odbudowa domków fińskich. Przypomnijmy, że chodzi o zbudowane po wojnie drewniane parterowe budynki, przeznaczone na mieszkania dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy i innych osób. Większość domków fińskich z czasem rozebrano, ale przetrwały one m.in. na osiedlu Jazdów w Warszawie, a także na Polu Mokotowskim, choć tu zaledwie dwa. Co ciekawe, w jednym z nich zamieszkiwał kiedyś Ryszard Kapuściński.

Domki fińskie na Polu Mokotowskim miały zostać wyremontowane w ramach niedawnego remontu parku, ale póki co jedynie z niego zniknęły. Gdy miejsce to odwiedził w marcu 2024 r. nasz fotoreporter, straszyły tam jedynie ruiny.

– Remont dwóch domków fińskich na Polu Mokotowskim rozpoczął się na przełomie lutego i marca 2022 roku. Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków. Od początku zakładaliśmy opcję wykorzystania części materiałów, które podczas rozbiórki zostaną sklasyfikowane jako nadające się do ponownego zastosowania. Niestety, po wykonaniu rozbiórki domków fińskich okazało się, że nie nadają się do ponownego wykorzystania – informuje Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa ZZM. – Część najlepiej zachowanych elementów zostanie przekazana do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, które być może wykorzysta te elementy jako część ekspozycji. Ponadto podczas odkrywki fundamentów, okazało się, że są one w bardzo złym stanie i musimy wykonać dodatkowe prace, aby je wzmocnić i postawić na nich domki – niestety wpłynęło to również na przesuniecie w czasie terminu wykonania remontu.

Jak dowiedziała się redakcja Muratora Plus, w najbliższych miesiącach domki powrócą. Po odbudowie drewniane budynki – a przynajmniej jeden z nich – pełnić będą funkcje kulturalne.

– Obecnie jesteśmy na etapie dopracowywania drobnych zmian w projekcie i ich akceptacji z projektantami – niezwłocznie po tym będziemy przystępować do pracy przy ich odbudowie. Zakończenie prac planujemy na koniec czerwca b.r. – podaje Kwiecień-Łukaszewska. – Jeden z domków przed laty zamieszkiwał Ryszard Kapuściński, dlatego w planach jest by jeden z domków stał się centrum reportażu. Animacją i ofertą kulturalna tego miejsca zajmie się inna jednostka – Biuro Kultury.

Wizualizacja Pola Mokotowskiego w Warszawie po odbudowie domków fińskich
Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy Wizualizacja Pola Mokotowskiego w Warszawie po odbudowie domków fińskich.

Nowe alejki na Polu Mokotowskim w przyszłym roku

Nieco więcej czasu Zarząd Zieleni m.st. Warszawy potrzebuje na prace przy alejkach. Z uwagi na zdecydowanie mniejszy zakres nie powinny one być tak uciążliwe jak remont zakończony w 2023 r. Nowe alejki poprawią funkcjonalność parku – jedna z nich powstanie w miejscu, gdzie już dziś znajduje się „dzika” ścieżka wydeptana przez spacerowiczów.

– Planujemy wykonanie ścieżek z nawierzchni mineralnej – jednej, w części ochockiej, prowadzącej do toalety i drugiej – w miejscu istniejącego przedeptu, w pobliżu drewnianego deku (od pomnika upamiętniającego Lotnisko Mokotowskie). Prace w zakresie tego zadania rozpoczniemy w tym roku, zaś koniec przewidujemy na 2025 rok – informuje ZZM.

Na razie nie wiadomo, co z innymi elementami pierwotnej koncepcji modernizacji parku, które do tej pory nie zostały zrealizowane. Przypomnijmy, że chodzi m.in. o tzw. Pawilony Żywiołów oraz nowe place zabaw. W planach na ten rok ich nie ma, a miasto jak dotąd nie zabrało głosu w tej sprawie – na dobrą sprawę nie wiadomo nawet, czy kiedykolwiek powstaną.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej