Park Naturalny Golędzinów, Warszawa. Na Pradze-Północ ma powstać nowy park od eM4 Pracownia Architektury Brataniec

2024-03-01 9:17
Pawilon Edukacyjny Kamień przy Parku Naturalnym Golędzinów
Autor: Marcin Czechowicz Park Naturalny Golędzinów w Warszawie będzie zaczynał się przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Pradze-Północ.

Park Naturalny Golędzinów w Warszawie, projektu biura eM4 Pracownia Architektury Brataniec, będzie według zapowiedzi największym takim parkiem w stolicy. Ogromny obszar na Pradze-Północ ma zyskać m.in. ścieżki, mostki oraz punkty obserwacyjne, ale planowane zmiany wzbudziły sprzeciw części mieszkańców okolicy.

Na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu? POGAD@NE. ZBUDOWANE #35

Spis treści

  1. Park Naturalny Golędzinów, Warszawa. Kiedy powstanie park projektu M4 Pracowni Architektury Brataniec?
  2. Co zaoferuje odwiedzającym największy park naturalny w Warszawie?
  3. Okolica mocno się zmieni. Będzie stacja metra i ogromne osiedle na terenie po FSO Warszawa

Park Naturalny Golędzinów, Warszawa. Kiedy powstanie park projektu M4 Pracowni Architektury Brataniec?

W stolicy nie brakuje parków, ale każdy kolejny teren zielony i tak jest z radością witany przez mieszkańców. Teraz zaś szykuje się nie lada gratka, gdyż na Pradze-Północ ma powstać największy park naturalny w mieście – Park Naturalny Golędzinów. Warszawa ogłosiła plany jego stworzenia w 2022 r., a pod koniec września 2023 r. rozstrzygnięto konkurs na koncepcję parku, przygotowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Wygrało go biuro M4 Pracownia Architektury Brataniec, które wykona teraz dla miasta dokumentację projektową. Miasto nie podaje obecnie żadnych terminów budowy ani otwarcia parku.

Park Naturalny Golędzinów w Warszawie powstanie na obszarze wzdłuż Wisły o długości ok. 3 km, położonym pomiędzy mostem Grota-Roweckiego a mostem Gdańskim. Nowy park będzie mieć powierzchnię ok. 65 ha. Zaplanowano minimalne ingerencje w teren, by nie zmieniać zbytnio półdzikiego charakteru tego miejsca, które już dziś jest chętnie odwiedzane przez warszawiaków. Na swoim miejscu pozostanie także popularny Pawilon Edukacyjny Kamień.

Idea parku jest podobna jak w parkach krajobrazowych, co oznacza, że teren będzie zachowany w takiej formie, w jakiej jest on obecnie. Nie będzie on przypominać parków typowo miejskich, gdzie np. buduje się place zabaw czy zakłada nowe rabaty. Na Golędzinowie mogą powstać elementy małej architektury, miejsca wypoczynku i edukacji przyrodniczej, które będą nieinwazyjne i wkomponowane w obecny charakter tego terenu – podaje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Co zaoferuje odwiedzającym największy park naturalny w Warszawie?

Park ma zachować swój półdziki charakter – teren zostanie jedynie lekko uporządkowany i zmodyfikowany. Jak informuje Zarząd Zieleni, w nowym parku zaplanowano:

  • strefę aktywności w pobliżu mostu Grota-Roweckiego (obszar najmniej istotny przyrodniczo),
  • pozostawienie przeważającej większości istniejącej zieleni,
  • niekoszone ostoje przyrody,
  • platformy widokowe (z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami),
  • ciągi piesze i pomosty wykonane z naturalnych materiałów,
  • bulwar z betonowych płyt na wale przeciwpowodziowym,
  • wejścia do parku z wału przeciwpowodziowego,
  • ścieżka edukacyjna,
  • ogród tematyczny,
  • naturalne bariery (m.in. gęste krzewy, podmokły teren, land art) blokujące dostęp do najcenniejszych przyrodniczo miejsc,
  • łąki kwietne,
  • drewniane ławki,
  • elementy małej architektury,
  • kosze na śmieci.

Koncepcja zakłada również kontynuacje tzw. rzeki kwiatów, zachowanie pozostałości ogrodów działkowych w celach przyrodniczych i edukacyjnych, usuwanie roślin inwazyjnych. Projekt nie zakłada usuwania łąk w celu wykonania nowych nasadzeń – wręcz przeciwnie: pozostawimy ostoje przyrody, które będą niekoszone. Na dużym obszarze będzie można podziwiać łąkę ekstensywną, koszoną raz w roku, tak jak jest to robione obecnie – podaje Zarząd Zieleni.

Park Naturalny Golędzinów Warszawa wizualizacja
Autor: M4 Pracownia Architektury Brataniec/materiały konkursowe Wizualizacja Parku Naturalnego Golędzinów w Warszawie

Okolica mocno się zmieni. Będzie stacja metra i ogromne osiedle na terenie po FSO Warszawa

Pomysł ingerencji w teren zielony nad Wisłą budzi opór i protesty wielu mieszkańców, którzy woleliby, żeby pozostał on w swojej dotychczasowej formie. Miasto przekonuje jednak, że ingerencja jest konieczna, by chronić przyrodę w obliczu zmian, jakie następują w tej części Warszawy. Warto bowiem pamiętać, że:

  • nieopodal przyszłego parku, na terenie dawnych zakładów FSO Warszawa, powstanie osiedle F.S.O. Park na 12 tysięcy mieszkań,
  • przy północnym krańcu przyszłego parku planowana jest stacja rozbudowanej 2. linii metra w Warszawie o roboczej nazwie Żerań FSO.

Zmiany te pokazują, że liczba osób odwiedzających teren Golędzinowa zapewne znacząco się zwiększy. Zdaniem Zarządu Zieleni urządzenie tu parku pozwoli ukierunkować ruch użytkowników (wytyczenie ścieżek, utrudnienie dostępu do cennych obszarów itd.), dzięki czemu przyroda będzie lepiej chroniona.

Jak podkreśla UM Warszawa, minimalna ingerencja w istniejący teren była kluczowa przy projektowaniu parku, gdyż jest to obszar objęty ochroną przyrodniczą.

Planowany Park Naturalny Golędzinów znajduje się w granicy Obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły oraz Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu – podkreśla UM Warszawa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej