Plac Żelaznej Bramy w Warszawie ma się zmienić. Pojawi się m.in. zieleń, sadzawka i nowe przejście dla pieszych

2024-03-18 9:56

Plac Żelaznej Bramy w Warszawie ma się zazielenić i zyskać dodatkowe atrakcje. Wspólny projekt zmian wypracowali mieszkańcy, urzędnicy i projektanci z pracowni MAU Architecture & Urbanism. Wśród pomysłów pojawiło się m.in. nowe przejście dla pieszych przez ul. Marszałkowską.

Spis treści

  1. Plac Żelaznej Bramy w Warszawie – jest pomysł na zmiany
  2. Jak ma się zmienić plac Żelaznej Bramy?
  3. Kiedy doczekamy się nowego placu Żelaznej Bramy?

Plac Żelaznej Bramy w Warszawie – jest pomysł na zmiany

W porównaniu z wieloma innymi warszawskimi placami Plac Żelaznej Bramy prezentuje się dziś całkiem atrakcyjnie – nie jest, jak np. plac Bankowy, betonowo-asfaltowym węzłem komunikacyjnym, tylko przyjazną przestrzenią miejską. Nie znaczy to jednak, że i tu nie przydałyby się zmiany. W dniach 2–13 grudnia, w ramach kolejnych już warsztatów zorganizowanych przez miasto, wypracowano koncepcję rewitalizacji tej okolicy.

Szkoła Budowania lekcja 6 - Drzwi, Bramy, Okna

– Chcemy zmienić plac Żelaznej Bramy. I przywrócić przejście dla pieszych na Osi Saskiej, które prowadziło z osiedla Za Żelazną Bramą przez Marszałkowską na główną aleję Ogrodu Saskiego w stronę placu Piłsudskiego – mówi Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Jak ma się zmienić plac Żelaznej Bramy?

Według nowej koncepcji na Placu Żelaznej Bramy planowane są następujące zmiany:

  • stworzenie nowego przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną przez ul. Marszałkowską,
  • likwidacja parkingu pod Pałacem Lubomirskich i przekształcenie go w skwer z ogrodem geometrycznym w stylu francuskim oraz fontanną,
  • posadzenie dodatkowych drzew, zwiększenie obszaru pokrytego nawierzchnią mineralną,
  • postawienie na północ od „zielonej kieszonki” modelu Pałacu Lubomirskich, który byłby częściowo ruchomy i pozwalałby porównać oryginalną pozycję Pałacu z jego pozycją po powojennym przesunięciu,
  • stworzenie sceny do eventów na tyłach cokołu pomnika Tadeusza Kościuszki,
  • stworzenie polany rekreacyjnej ze stołami piknikowymi po północnej stronie Kościuszki i bliżej ul. Przechodniej,
  • ustawienie instalacji „Żelazna Brama” w miejscu jej XIX-wiecznej lokalizacji (dziś pas zieleni między jezdniami ul. Marszałkowskiej),
  • ustawienie dwóch drewnianych pergoli z pnączami,
  • postawienie bliżej parku Mirowskiego stołów piknikowych oraz ławki z rzeźbą „Grubego Joska”,
  • stworzenie w centralnej części placu sadzawki, polany rekreacyjnej, leżaków, siedzisk, stołów do ping-ponga, stołów do gry w szachy.

Jak podaje UM Warszawa, koncepcja wypracowana w ramach warsztatów będzie teraz dopracowywana oraz uzgadniania z urzędami.

– Ławka z rzeźbą „Grubego Joska” przypomniałaby, że przed wojną w kamienicy przy placu Żelaznej Bramy, przy ul. Rynkowej (wcześniej Gnojnej) działała kultowa knajpa. Prowadził ją chasyd ogromnej postury – Józef Ładowski. „Gruby Josek” został uwieczniony w śpiewanej przez kolejne pokolenia balladzie „Bal na Gnojnej” z muzyką skomponowaną przez Fanny Gordon – podaje UM Warszawa.

Kiedy doczekamy się nowego placu Żelaznej Bramy?

Aktualnie nie wiadomo, kiedy planowane zmiany na placu Żelaznej Bramy wejdą w etap realizacji. Z pewnością jednak nastąpi to nie wcześniej niż za kilka lat – najpierw musiałby powstać szczegółowy projekt, a miasto musiałoby zabezpieczyć na inwestycję środki w budżecie.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej