Plac Bankowy wkrótce ocienią korony drzew. Zaczęła się kolejna zielona przemiana w centrum Warszawy

2024-08-01 11:21

Zazieleni się pas rozdzielający główne jezdnie na placu Bankowym w Warszawie. Trwa usuwanie betonu, a już niebawem pojawią się tu nowe drzewa i krzewy. To będzie jeden z elementów nowego zielonego centrum Warszawy. W dalszej perspektywie miasto planuje większą przebudowę placu, ale na razie brak na nią funduszy.

Spis treści

  1. Na placu Bankowym w Warszawie będzie więcej drzew
  2. Miasto planuje większe zmiany, ale termin jest niepewny
  3. Zielony korytarz połączy śródmiejskie ogrody

Na placu Bankowym w Warszawie będzie więcej drzew

W zeszłym roku na placu Bankowym w Warszawie wyrosło 20 dębów i platanów, a na wiosnę zazielenił się krzewami i drzewami narożnik przy ul. Elektoralnej. Pod koniec lipca 2024 r. ruszyły kolejne prace mające na celu zazielenienie tego miejsca.

Na 150-metrowym odcinku między głównymi jezdniami od al. Solidarności w kierunku centrum robotnicy usuwają starą nawierzchnię. Do końca ostatniego weekendu lipcowego mają tu powstać nowe granitowe krawężniki, które oddzielą jezdnię od zielonej strefy. To właśnie tu, na wyspie rozdzielającej jezdnię, jesienią zostaną posadzone drzewa (nie dokonuje się nasadzeń w upały, bo rośliny mogłyby się nie przyjąć).

– Zamiast asfaltowej, liczącej 150 metrów długości, wyspy dzielącej kilka pasów ruchu pojawi się – od al. „Solidarności” w stronę centrum – niemal 500 m kw. nowej zieleni, w tym drzew – podaje Urząd Miasta.

Miasto planuje większe zmiany, ale termin jest niepewny

Jak zapowiada miasto, to dopiero początek gruntownych zmian przy jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Warszawy. Jesienią 2023 r. powstał projekt zagospodarowania na nowo pl. Bankowego, wypracowany w ramach warsztatów projektowych oraz na podstawie ankiet. Podobne konsultacje dotyczyły zmian na placu Żelaznej Bramy i placu Teatralnego. W zaproponowanej nowej aranżacji pl. Bankowego powierzchnia terenów zielonych ma stanowić 25% powierzchni placu, w porównaniu do dzisiejszych 4%.

Jak dokładnie ma się zmienić pl. Bankowy? Pasażerowie komunikacji miejskiej zyskają więcej zielonej przestrzeni, a przede wszystkim cienia w upalne letnie dni, które obecnie mocno dają się we znaki na rozgrzanych i silnie nasłonecznionych przystankach. Dalsze plany to:

  • stworzenie trójkątnego skweru w miejscu parkingu przy pomniku Juliusza Słowackiego,
  • stworzenie strefy pieszej po zachodniej stronie placu,
  • posadzenie ok. 100 drzew w wielu punktach placu,
  • zgrupowanie przystanków autobusowych i tramwajowych w rejonie wlotu ulicy Senatorskiej na plac Bankowy,
  • zmiana ul. Senatorskiej w jednokierunkową (w stronę pl. Teatralnego),
  • wygospodarowanie większej przestrzeni na zieleń, trakty piesze i ścieżki rowerowe, dzięki zwężeniu i przesunięciu jezdni,
  • budowa dodatkowych przejść dla pieszych, rozważany jest wydzielony pas dla autobusów jadących od strony pl. Teatralnego,

Rozważa się również odsunięcie torowiska tramwajowego od Pałacu Błękitnego, a także zmiany położenia pomników Juliusza Słowackiego i Stefana Starzyńskiego.

Planowane zmiany to element planowania nowego zielonego centrum Warszawy, bardziej przyjaznego dla pieszych, rowerzystów i korzystających ze środków miejskiej komunikacji. Jak jednak informowała w lipcu 2024 r. „Gazeta Wyborcza”, przebudowa placu Bankowego nie została na razie wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej, a więc nie wiadomo, kiedy w praktyce nastąpi. Nie zarezerwowano bowiem na nią środków w miejskim budżecie, a miasto nie podaje terminów.

Zielony korytarz połączy śródmiejskie ogrody

Zagospodarowanie Placu Bankowego to szansa na stworzenie zielonego korytarza wzdłuż jednej z głównych ulic Śródmieścia, który połączy Ogród Saski z Ogrodem Krasińskich. Jednym z jego elementów jest już skwer Sportów Miejskich nad stacją metra M1 Ratusz-Arsenał. Do tej zielonej strefy dołączy park deszczowy realizowany wokół Pałacu Przebendowskich (Muzeum Niepodległości). Znajdujący się w rozwidleniu jezdni alei Solidarności skwer stanie się wyspą zieleni, a jednocześnie poprzez nowe ukształtowanie terenu poprawi retencję wody w sąsiedztwie placu Bankowego.

W ten projekt wpiszą się także zagospodarowane z dużym udziałem terenów zielonych i powierzchni aktywnej biologicznie pobliskie place Żelaznej Bramy i Teatralnego.

Przepiękne Pole Mokotowskie wiosną 2024. Musisz zobaczyć te zdjęcia

Listen to "Ściany - Jedno czy Dwuwarstwowe? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej