Opera Śląska w Bytomiu już po remoncie. Ma jedną z najnowocześniejszych scen w Europie

2023-11-14 7:38

Opera Śląska w Bytomiu przeszła metamorfozę. Po trwającym niemal rok remoncie, zabytkowy obiekt, perła śląskiej architektury, został dostosowany do współczesnych standardów. Największą metamorfozę przeszła scena. Teraz to jedna z najnowocześniejszych, pod względem technicznym, scen operowych w Europie. Właśnie otwarto ją po remoncie.

Spis treści

  1. Spektakularna metamorfoza Opery Śląskiej w Bytomiu
  2. Remont Opery Śląskiej trwał prawie rok
  3. Przebudowa Opery Śląskiej w Bytomiu: co się zmieniło?
  4. Budynek Opery Śląskiej to architektoniczna perła Śląska

Spektakularna metamorfoza Opery Śląskiej w Bytomiu

Opera Śląska została otwarta po trwającym prawie rok remoncie. Przebudowano praktycznie całe wnętrze zabytkowego budynku opery w Bytomiu i nie tylko. Obecnie to jedna z najnowocześniejszych pod względem technicznym scen operowych w Polsce.

Założeniem przebudowy było dostosowanie perły architektonicznej województwa śląskiego do współczesnych standardów. Remont był wyczekiwany od dawna, ale zanim się rozpoczął konieczne były ustalenia z wojewódzkim konserwatorem zabytków, bo od 1997 roku budynek przy ulicy Stanisława Moniuszki w Bytomiu jest wpisany do rejestru zabytków. Koszt remontu to ponad 63 mln zł.

Modernizacja północnej ściany katedry św. Jakuba w Szczecinie

Remont Opery Śląskiej trwał prawie rok

Remont Opery Śląskiej w Bytomiu rozpoczął się w 2021 roku. Przebudowano powierzchnię, zajmującą ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych. W ramach inwestycji przeprowadzono prace budowlane, restauratorskie i konserwatorskie. Ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej, ale również atrakcyjności budynku oraz możliwości technicznych wystawianych spektakli.

Kompleksowo przebudowywane zostało serce teatru – scena, która może utrzymać aż 110 ton dekoracji. Zamontowano także „podnoszony orkiestron”, czyli zapadnię fosy orkiestry. Scena jest również wyposażona w mechanizm obrotowy, nowoczesne oświetlenie oraz system wirtualnej akustyki – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Przebudowa Opery Śląskiej w Bytomiu: co się zmieniło?

W ramach inwestycji w Operze Śląskiej przebudowano scenę i zascenie, tak by spełniały najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy oraz poprawiono możliwości techniczne placówki, dostosowując ją do współczesnych wymogów. Scena ma zapadnię i podnoszony orkiestron. Wyposażona jest w mechanizm obrotowy oraz system zmiany dekoracji - to jedna z najnowocześniejszych scen w Polsce. Elementy poprzedniej sceny zostały odrestaurowane, a ponieważ są materialnym wyrazem historii miejsca, będą prezentowane gościom gmachu.

Zastosowano także tzw. wirtualną akustykę, na którą składają się 64 głośniki.

Warto dodać, że taki system nagłośnieniowy zainstalowany jest tylko w kilkunastu teatrach Europy (Opera Królewska w Londynie, Malmö Opera w Szwecji, Staatstheater Braunschweig w Niemczech). Zamontowane głośniki (64 na widowni, 10 w orkiestronie, 12 na scenie) mają za zadanie nie tylko wzmocnić głos, ale równomiernie go rozprowadzać po sali. - W tym czasie powstaje iluzja, że słuchacz znajduje się w wirtualnym akustycznie środowisku, które jest całkowicie inne od przestrzeni, w której aktualnie przebywa – podkreśla dyrektor Opery Śląskiej.  

Nowe oblicze zyskały również odnowiona widownia oraz foyer. W miejscach tych odtworzone zostały złocenia i elementy sztukatorskie. Do realizacji tego zdania wykorzystano ponad 4 tysiące złotych płatków. W miejscu stalowego łącznika między budynkami Opery i Filharmonii powstał nowy – w konstrukcji żelbetowo-murowej.

Wybudowano nową salę chórową i całkowicie zmodernizowano garderoby solistów, orkiestry i chóru. W ramach inwestycji zamontowany został nowy transformator, wykonano strop, galerie techniczne oraz balkony w obrębie sceny. W trosce o bezpieczeństwo w budynku zamontowano prawie 400 czujek przeciwpożarowych i wyznaczono 5 stref pożarowych. Obiekt w całości został wyposażony w wentylację i klimatyzację.

Wykonano nowy strop magazynu, w miejsce wyburzonego stropu ceramicznego. By dopasować wysokość pomieszczeń do obowiązujących przepisów, pogłębiono podłogę pomieszczeń pod magazynem scenicznym. Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał nowy dach nad magazynem scenicznym i do nowej konstrukcji stalowej podwieszone zostaną belki żelbetowe istniejącej konstrukcji dachu.

Metamorfoza 120-letniej kamienicy w Bytomiu. Została tylko jedna ściana. Zobacz zdjęcia

Budynek Opery Śląskiej to architektoniczna perła Śląska

Budynek Opery Śląskiej znajduje się przy ulicy Stanisława Moniuszki, powstał w 1901 roku według projektu berlińskiego achitekta Aleksandera Böhma. W 1997 roku został wpisany do rejestru zabytków, a od 1945 roku znajduje się w nim Opera Śląska, założona przez Adama Didura.

CZYTAJ TEŻ:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej