Open Architekci: I Nagroda w konkursie na modernizację wnętrz gmachu głównego MSZ w Warszawie
Warszawska pracownia Open Architekci zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej przebudowy/modernizacji wraz z aranżacją, wystrojem i wyposażeniem wnętrz w pomieszczeniach budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy al. Szucha 23 w Warszawie.
Przed projektantem postawiono trudne i ambitne zadanie stworzenia projektu wnętrz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych mającego swą siedzibę w gmachu z lat 1929-38 przy al. J. Ch. Szucha 23 w Warszawie. Celem projektantów było przywrócenie wnętrzom MSZ należnej rangi oraz standardów funkcjonalnych i estetycznych obowiązujących w gmachach państwowych. Jest to przedsięwzięcie szczególnie ważne w czasach, kiedy Rzeczpospolita przystępując do Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej znalazła się w nowej sytuacji geopolitycznej. Projekt stworzony przez architektów z pracowni Open Architekci ma na celu budowanie nowoczesnego - choć osadzonego w tradycji - wizerunku Państwa Polskiego, które sprosta współczesnym wyzwaniom.
Wnętrze przez lata poddawane kolejnym adaptacjom i modernizacjom bogate jest w rozwiązania często o wysokim stopniu jakości estetycznej, które jednak nie zawsze sprawdzają się zastosowane w bezpośrednim sąsiedztwie. Intencją było pozostawienie najcenniejszych elementów i detali wnętrz oraz takie działanie nowym tworzywem, aby wyeksponować istniejące elementy i podbić ich walory.
Jako podstawową zasadę przyjęto działanie dużymi i uspokojonymi, jednorodnymi płaszczyznami o stonowanej biało-grafitowej kolorystyce. W tej wąskiej gamie wprowadzono zróżnicowanie materiałów wykończeniowych, ich faktur oraz sposobu odbijania światła w celu stopniowania napięcia i podkreślania szczególnie ważnych punktów przestrzeni. Zasada ta - choć wspólna dla wszystkich nowo projektowanych wnętrz MSZ - jest w poszczególnych strefach budynku wcielana w życie za pomocą różnych środków wyrazu.
Skład zespołu autorskiego:
Przemysław Kokot
Daniel Mermer
Paweł Paradowski
Magdalena Jurewicz
Łukasz Lautsch
Kajetan Szeliński
Sebastian Tabędzki
Autor: Open Architekci
Hol główny
Wytyczne architektoniczno-konserwatorskie
1. Dostosowanie wnętrz do obecnych wymogów funkcjonalnych oraz estetycznych - nowoczesnych i jednocześnie wywiedzionych z tradycji historycznych gmachów państwowych lat 30
2. Zwrócenie uwagi na wysokie walory przekształceń z lat 50
3. Krytyczny stosunek do zabiegów modernizacyjnych z ostatniego 20-lecia
4. Problem odpowiedniego zastosowania oprzyrządowania elektronicznego w sposób nie przekreślający cech reprezentacyjnych wnętrz
5. Dopuszczalna wymiana oświetlenia
6. Znalezienie nowoczesnej formy dla godła państwowego
7. Zalecane wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań materiałowych i technicznych w narastający sposób, który nie koliduje z zabytkowym charakterem wnętrz
8. Rozpoznanie mebli wykonanych w okresie modernizacji i adaptacji w latach 50, obecnie nieużytkowanych (późniejsza faza opracowania)