Pałac Saski - będzie konkurs architektoniczny. Najpierw jednak przetarg na konkurs

2022-11-04 13:47
Pałac Saski
Autor: materiały prasowe 18 sierpnia 2022 ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Konkurs ma być ogłoszony na początku 2023. W sierpniu 2022 roku na placu Piłsudskiego ruszyły pierwsze prace związane z przygotowaniem terenu do odbudowy Pałacu Saskiego. Na początek zaplanowano prace ziemne związane z odkryciem piwnic zburzonych podczas II wojny światowej.

Spis treści

  1. Pałac Saski - aktualności z budowy
  2. Konkurs architektoniczny na projekt odbudowy Pałacu Saskiego
  3. Spółka Celowa Pałac Saski
  4. Pałac Saski – trochę historii
  5. Co powstanie w odbudowanym Pałacu Saskim?
  6. Ile będzie kosztowała odbudowa Pałacu Saskiego?

Pałac Saski - aktualności z budowy

W październiku 2022 ogłoszono przetarg na przeprowadzenie konkursu architektonicznego. Przeprowadzenia konkursu architektonicznego na projekt odbudowy Pałacu Saskiego domagało się Stowarzyszenie Architektów Polskich. Konkurs jednak ktoś musi zorganizować i przeprowadzić. Dlatego spółka Pałac Saski szuka podmiotu, który takie postępowanie przeprowadzi. 

We wrześniu podjęto decyzję,  że projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.

W sierpniu 2022 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego. Prace rozpoczęły się od ogrodzenia placu Piłsudskiego od strony zachodniej 680-metrowym ogrodzeniem, które będzie zabezpieczać teren prac ziemnych przy odkryciu pałacowych piwnic.

Ciekawym pomysłem jest umieszczenie wizjerów w ogrodzeniu, po to, aby można było podglądać przebieg prac.

Prace ziemne będą polegały na usunięciu nawierzchni placu Piłsudskiego, następnie usunięte zostaną warstwa piasku kwarcowego i fizelina, którymi przykryto odkopane piwnice wraz z zakończeniem poprzednich badań archeologicznych w 2008 roku.

Potem do piwnic wkroczą archeolodzy i konserwatorzy. Te prace mają rozpocząć się późną jesienią. Prace archeologiczne obejmą teren Pałacu Saskiego, ale również Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. Gruzy tych budynków po zakończeniu wojny zostały wywiezione, a pozostałości fundamentów zasypane. Wykopaliska w tym miejscu będą zatem prowadzone po raz pierwszy. Wszyscy czekają na cenne znaleziska.

Zakończenie prac archeologicznych przewidywane jest na koniec roku 2023.

Konkurs architektoniczny na projekt odbudowy Pałacu Saskiego

Zgodnie z przyjętą ustawą Pałac wraz z pozostałą zabudową stanowiącą przed wojną zachodnią pierzeję placu Piłsudskiego oraz północną placu Małachowskiego ma zostać odtworzony w formie z 1939 roku. Na początku 2023 roku spółka Pałac Saski ma ogłosić konkurs architektoniczny na projekt odbudowy. Zwycięzca będzie miał 12 miesięcy na przygotowanie projektu budowlanego, tak aby pierwsze prace mogły rozpocząć się w 2025 roku. 

Na razie jednak poszukiwany jest podmiot, który konkurs zorganizuje i przeprowadzi. W październiku ogłoszono przetarg na przygotowanie i przeprowadzenie dwuetapowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji architektonicznej dla inwestycji polegającej na odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu. Na opracowanie ofert był zaledwie tydzień. Termin składania ofert upłynął 21 października.

Jak podaje warszawska Gazeta Wyborcza spółka Pałac Saski wydała już na pensje ponad 5 mln zł. A prawie wszystkie prace, nawet te związane z przeprowadzeniem konkursu, zleca na zewnątrz.

Pałac Saski - będzie konkurs architektoniczny. Najpierw jednak przetarg na konkurs
Autor: T. Tołłoczko; palacsaski.pl Odsłonięte pozostałości piwnic Pałacu Saskiego, październik 2022
Pałac Saski - będzie konkurs architektoniczny. Najpierw jednak przetarg na konkurs
Autor: T. Tołłoczko; palacsaski.pl W październiku 2022 na ogrodzeniu inwestycji wokół Placu Piłsudskiego otwarto wystawę „Okruchy przeszłości”. Jest to ekspozycja archiwalnych zdjęć oraz plansz edukacyjnych

Spółka Celowa Pałac Saski

Minister Piotr Gliński powołał 1 grudnia 2021 członków Zarządu Spółki Celowej odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego. Prezesem został Jan Edmund Kowalski, wiceprezesem ds. finansowych Robert Cicirko, a członkiem zarządu Robert Bernisz. Członkowie zarządu będą mogli zarobić nawet 28 tys. zł miesięcznie.

Poniżej zdjęcie z uroczystości przekazania projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji z lipca 2021.

Pałac saski
Autor: www.prezydent.pl Przekazanie projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie na ręce Marszałek Sejmu RP

Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się ws. inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Cieszę się, że dzisiaj, po dziesięcioleciach, Polska podejmuje to zadanie, kontynuując zarazem to, co rozpoczął w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy prof. Lech Kaczyński – akcentował Prezydent i dodał: – Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej stała się częścią wielkiego programu „Polski Ład”. To duży wysiłek finansowy, ale to także i ogromne dzieło o charakterze symbolicznym.

Pałac Saski – trochę historii

Pałac Saski wybudowano pod koniec XVII wieku. W 1713 roku kupił go August II Mocny z saskiej dynastii Wettynów. Wtedy pałac został pierwszy raz rozbudowany. W 1763 roku, po śmierci Augusta III, gmach przestał być rezydencją królewską, ale pozostał w rękach elektorów saskich, aż do 1816 roku. Następnie pałac zajmował rząd Królestwa Polskiego. W XIX wieku obiekt był kilka razy sprzedawany, a od 1864 do 1915 roku zajmowała go armia Imperium Rosyjskiego. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w Pałacu Saskim siedzibę swoją miał Sztab Generalny Wojska Polskiego. W roku 1923 przed budynkiem stanął pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1925 odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza. W 1944 roku Pałac Saski został wyburzony przez wycofujące się oddziały nazistów. 

W styczniu 2004 roku ogłoszono pierwszy przetarg na odbudowę pałaców Saskiego i Brühla w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Odbudowa miała zacząć się jesienią 2005 roku i trwać około trzech lat. Jednak z wielu powodów, m.in. roszczeń spadkobierców przedwojennych właścicieli kamienic przy ul. Królewskiej, przetarg odwołano.

W lipcu 2005 roku ogłoszono kolejny przetarg na projekt i budowę jedynie Pałacu Saskiego, a w 2006 roku ruszyły nawet prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji. Wtedy to odkryto oryginalne pałacowe fundamenty, które finalnie zostały wpisane do rejestru zabytków. Jednak wszystko zakończyło się w 2008 roku, w czasie kryzysu, polubownym rozwiązaniem umowy pomiędzy miastem, a generalnym wykonawcą robót budowlanych. Odbudowa Pałacu Saskiego miała być wznowiona w 2012 roku, co nie doszło do skutku.

We wrześniu 2018 Prezydent RP Andrzeja Duda powrócił do pomysłu odbudowy gmachu i został poparty przez Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 11 listopada 2018 roku Prezydent RP zainaugurował restytucję (przywrócenie) Pałacu Saskiego. W maju odbudowę pałacu zapowiedzieli prezes PIS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji tzw. "Polskiego Ładu". W lipcu 2021 Prezydent RP przekazał projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego do Sejmu.

Pałac Saski jest jednym z symboli przedwojennej Warszawy oraz II Rzeczypospolitej Polskiej. To przed nim odbywały się najważniejsze uroczystości i wydarzenia, które gromadziły tłumy, szczególnie zaś uroczystości związane z obchodami rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto wiedzieć

Przypomnijmy, że 1 czerwca 2021 z inicjatywy Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP został powołany Zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Celem zespołu było opracowanie rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, dotyczącej przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Nadzór nad pracami Zespołu pełniła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Co powstanie w odbudowanym Pałacu Saskim?

W odbudowanym Pałacu Saskim mają znaleźć się instytucje kultury, nie wiadomo jednak o jakie instytucje chodzi. Nieoficjalnie mówi się o Muzeum Zniszczenia Warszawy, ale też o Muzeum Lecha Kaczyńskiego. W Pałacu Brühla ma powstać nowa siedziba Senatu, a w budynkach przy Królewskiej - wojewody.

Czytaj też:

Ile będzie kosztowała odbudowa Pałacu Saskiego?

Odbudowa Pałacu Saskiego i sąsiadujących z nim budynków ma kosztować prawie 2,5 mld zł. Wydatki rozłożone są na dziesięć najbliższych lat. Zgodnie z zapisami ustawy, dzięki której ruszy inwestycja, jeszcze na ten rok na odbudowę pałacu zarezerwowane jest 20 mln zł. W kolejnych latach: 2022 - 78 mln zł, w 2023 - 96 mln, w 2024 - 160 mln, w 2025 - prawie 462 mln, a w 2026 roku - aż 673 mln zł, w 2027 roku - 525 mln zł, w 2028 - 368, w 2029 - 38 mln, a w 2030 - niemal 31 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej