Obwodnica Oświęcimia - umowa podpisana. Wiemy, kto i kiedy wybuduje obwodnicę Oświęcimia

2020-07-10 12:08 Marzena Sarniewicz
Obwodnica Oświęcimia
Autor: GDDKiA Obwodnicę Oświęcimia wybuduje Budimex

Obwodnica Oświęcimia to część zadnia na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ciągu trasy S1 Kosztowy – Bielsko-Biała. To ważny odcinek drogi, który znacznie przyspieszy podróż do granicy państwa w Zwardoniu, lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1. 10 lipca 2020 została podpisana umowa na zaprojektowanie i wbudowanie drogi z firmą Budimex. Kiedy obwodnica Oświęcimia będzie gotowa?

Spis treści

  1. Budimex wykonawcą obwodnicy Oświęcimia
  2. Budowa obwodnicy Oświęcimia - zakres prac
  3. Obwodnica Oświęcimia w okolicy obozu zagłady Auschwitz-Birkenau
  4. Kiedy zakończy się budowa obwodnicy Oświęcimia?
  5. Kalendarium budowy obwodnicy Oświęcimia

Obwodnica Oświęcimia będzie przebiegać przez województwa: małopolskie i śląskie, powiaty: oświęcimski i bieruńsko - lędziński, gminy: Bojszowy i Oświęcim. Jest to odcinek IV budowy drogi S1. W ramach zadania powstanie obwodnica Oświęcimia długości 9 km oraz trzy mosty: na Wiśle, Sole i Młynówce oraz wiadukt kolejowy. Cała trasa S1 będzie mieć 135 km długości.

Obwodnica Oświęcimia
Autor: GDDKiA Obwodnica Oświęcimia - mapa Link: Kliknij i powiększ

Budimex wykonawcą obwodnicy Oświęcimia

Przypomnijmy, że przetarg na projekt i budowę obwodnicy Oświęcimia ogłoszono 30 grudnia 2019 roku. Swoje oferty złożyło 10 wykonawców. Firma Budimex zaproponowała najkorzystniejszą cenę, bo 470 mln zł brutto. Umowa z firmą została podpisana 10 lipca 2020.

Budowa obwodnicy Oświęcimia - zakres prac

Wykonawca musi zaprojektować i wybudować dwujezdniową drogę krajową klasy GP, która przebiegać będzie po nowym śladzie od S1 do istniejącej DK44. Zadaniem wykonawcy będzie również uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń, zezwoleń, decyzji niezbędnych do zaprojektowania i zrealizowania inwestycji, opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie drogi.

Obwodnica Oświęcimia w okolicy obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

W ciągu obwodnicy Oświęcimia jest odcinek, który wymaga szczególnej atencji. Chodzi o fragment drogi zlokalizowany w sąsiedztwie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W związku z tym został opracowany specjalny „Raport z oceny oddziaływania na dobro światowego dziedzictwa – Auschwitz-Birkenau niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) dla inwestycji pn. „Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej”, w którym szczegółowo opisano genezę specjalnego traktowania tego obszaru, przeprowadzono analizy uwarunkowań lokalizacji i rozwiązań elementów drogi oraz sformułowano zalecenia, które należy ująć na kolejnych etapach przygotowania i realizacji inwestycji. Wykonawca opracowując projekt budowlany, powinien uwzględnić zapisy zawarte w raporcie i zastosować rozwiązania zgodne z tymi zapisami.

Kiedy zakończy się budowa obwodnicy Oświęcimia?

Prace związane z budową obwodnicy Oświęcimia powinny zakończyć się w 2024 roku.

Kalendarium budowy obwodnicy Oświęcimia

  • 30 czerwca 2016 - decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 30 grudnia 2019 - ogłoszenie przetargu (obwodnica Oświęcimia w ciągu DK44)
  • 18 maja 2020 - wybór najkorzystniejszej oferty
  • 10 lipca 2020 - podpisanie umowy z firmą Budimex
  • 2020 - 2024 - lata realizacji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej