S1. Budimex wybuduje fragment trasy S1 między Podwarpiem a Dąbrową Górniczą. Kiedy będzie gotowa S1?

2020-09-17 9:02
S1
Autor: GDDKiA Budimex wybuduje drogę ekspresową na odcinku S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza

S1 to droga ekspresowa, która po zakończeniu budowy ma mieć długość około 142 km. Połączy Autostradę A1 w w Pyrzowicach z granicą ze Słowacją w Zwardoniu. Droga S1 to bardzo ważna inwestycja dla regionu śląskiego. Dowiedz się, które odcinki trasy są już gotowe, a na które trzeba jeszcze poczekać. W artykule dokładna mapa z przebiegiem trasy S1.

W artykule:

S1 - podstawowe informacje

S1 to droga długo wyczekiwana przez mieszkańców Podbeskidzia, Małopolski i Śląska. Dla regionu inwestycja jest szansą na rozwój. Znacznie poprawi komunikację, ułatwi dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach i autostrady A1, stanie się ekspresowym połączeniem ze Słowacją. Inwestycja została podzielona na trzy odcinki: Podwarpie – Dąbrowa Górnicza, Kosztowy – Bielsko-Biała i tzw. obejście Węgierskiej Górki. Docelowo 142 km trasy połączy Pyrzowice (A1) z granicą ze Słowacją w Zwardoniu oraz ze słowacką autostradą D3. Część trasy stanowi wschodnia obwodnica Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) w województwie śląskim.

S1 - aktualności

Odcinek Podwarpie - Dąbrowa Górnicza

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę z firmą Budimex na rozbudowę do standardu drogi ekspresowej odcinka drogi numer 1, czyli około 7-kilometrowego fragmentu Podwarpie - Dąbrowa Górnicza.

Przypomnijmy, że Budimex złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Wartość to 282,1 mln zł. Wykonawca ma przebudować odcinek drogi krajowej numer 1 do parametrów drogi z dostosowaniem nawierzchni do obciążenia 11,5 tony na oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania, powstanie węzeł Ząbkowice i zostanie przebudowany węzeł Pogoria. W ciągu drogi zaplanowano też cztery mosty, cztery wiadukty drogowe i dwie kładki dla pieszych. Projektowana droga ekspresowa S1 na odcinku od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej przebiegać będzie po istniejącym śladzie drogi krajowej numer 1. Inwestycja ma zostać ukończona w 2022 roku.

Odcinek Dankowicami - węzeł Suchy Potok

Rozpoczyna się realizacja 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej. Za jego realizację odpowiedzialne będzie konsorcjum MIRBUD (lider) i KOBYLARNIA (partner). ​Wykonawcy zbudują m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), dwa węzły drogowe, a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.   

S1 - obwodnica Oświęcimia

Obwodnica Oświęcimia będzie przebiegać przez województwa: małopolskie i śląskie, powiaty: oświęcimski i bieruńsko - lędziński, gminy: Bojszowy i Oświęcim. Jest to odcinek IV budowy drogi S1. Obwodnica Oświęcimia to trasa długości 9 km. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożył Budimex. Czytaj więcej na temat budowy obwodnicy Oświęcimia>>

Odcinek od węzła Oświęcim do Dankowic 

Ponad 15-kilometrowy odcinek nowej drogi od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic wybuduje konsorcjum firm PORR oraz Mota-Engil Central Europe, za prawie 990 mln zł. Zadanie zostanie zrealizowana w 33 miesiące.

Inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i buduj”. Wykonawca będzie miał za zadanie zaprojektować trasę, uzyskać niezbędne decyzje pozwalające na jej użytkowanie. Będzie też odpowiedzialny za wybudowanie m.in. dwujezdniowej drogi ekspresowej po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas, trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze), a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

To pierwsza z trzech umów, które GDDKiA planuje podpisać w najbliższym czasie. Pozostałe dwa przetargi dotyczące odcinków - węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Oświęcim oraz Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem) - znajdują się w końcowej fazie. Do wyboru najkorzystniejszej oferty może dojść na przełomie maja i czerwca 2020. Te odcinki również realizowane będę w formule „Projektuj i buduj”.

W ramach budowy drogi S1 Mysłowice - Bielsko-Biała zostanie zrealizowany jeszcze jeden odcinek drogi krajowej o długości nieco ponad 9 km, który będzie stanowił obwodnicę Oświęcimia. Jest on obecnie na etapie postępowania przetargowego.

Przypomnijmy, że w 2019 katowicki oddział GDDKiA ponownie wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie tzw. obejścia Węgierskiej Górki, czyli odcinka drogi ekspresowej S1 od węzła Przybędza do węzła Milówka. Przetarg wygrało konsorcjum, którego liderem jest spółka Mirbud. Inwestycji ma być wykonana za 1,379 mld zł brutto. Pierwszy przetarg wygrała firma Toto S.p.A. Costruzioni Generali, która zaoferowała cenę 1,181 mld zł brutto. Na skutek licznych odwołań GDDKiA ponowiło procedury przetargowe.

Trasa S1
Autor: GDDKiA Budowa odcinka S1 Dankowice - Suchy Potok Link: Kliknij i powiększ

S1 - kiedy koniec budowy drogi ekspresowej S1?

Brakujące 56-kilometrów drogi ekspresowej S1 ma być wybudowane do 2023 roku.

S1 - gotowe odcinki drogi ekspresowej S1

Aktualnie gotowych jest 85 km drogi ekspresowej S1. Zobacz gdzie bez problemu przejedziesz trasą S1:

  • pomiędzy Pyrzowicami i Dąbrową Górniczą (13 km), z czego 9,5 km pomiędzy węzłem Pyrzowice Lotnisko i Podwarpie to droga jednojezdniowa; w przyszłości odcinek ma być rozbudowany
  • od Dąbrowy Górniczej przy ul. Armii Krajowej S1 biegnie jako ekspresówka przez Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, Lędziny aż do Tychów, gdzie łączy się z DK 1, którą dojechać można do Bielska Białej
  • od Bielsko-Biała Komorowice, w kierunku Skoczowa (docelowo obwodnica miasta), do węzła Suchy Potok w Bielsku Białej
  • odcinkiem Bielsko-Biała – Żywie
  • odcinek Żywiec – Przybędza
  • odcinek Milówka – Zwardoń

S1 - mapa, przebieg

Droga ekspresowa S1
Autor: GDDKiA Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej