S1. Droga ekspresowa S1 - kiedy będzie gotowa?

2019-05-16 15:01 Marzena Sarniewicz
Droga ekspresowa S1
Autor: Marzena Sarniewicz

S1 to droga ekspresowa, która po zakończeniu budowy ma mieć długość około 142 km. Połaczy Autostradę A1 w w Pyrzowicach z granicą ze Słowacją w Zwardoniu. Droga S1 to bardzo ważna inwestycja dla regionu śląskiego. Dowiedz się, które odcinki trasy są juz gotowe, a na które trzeba jeszcze poczekać. W artykule dokładna mapa z przebiegiem trasy S1.

W artykule:

S1 - podstawowe informacje

S1 to droga długo wyczekiwana przez mieszkańców Podbeskidzia, Małopolski i Śląska. Dla regionu inwestycja jest szansą na rozwój. Znacznie poprawi komunikację, ułatwi dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach i autostrady A1, stanie się ekspresowym połączeniem ze Słowacją. Inwestycja została podzielona na trzy odcinki: Podwarpie – Dąbrowa Górnicza, Kosztowy – Bielsko-Biała i tzw. obejście Węgierskiej Górki. Docelowo 142 km trasy połączy Pyrzowice (A1) z granicą ze Słowacją w Zwardoniu oraz ze słowacką autostradą D3. Część trasy stanowi wschodnia obwodnica Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) w województwie śląskim.

S1 - aktualności

Katowicki oddział GDDKiA ponownie wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie tzw. obejścia Węgierskiej Górki, czyli odcinka drogi ekspresowej S1 od węzła Przybędza do węzła Milówka. Przetarg wygrało konsorcjum, którego liderem jest spółka Mirbud. Inwestycji ma być wykonana za 1,379 mld zł brutto. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg wygrała firma Toto S.p.A. Costruzioni Generali, która zaoferowała cenę 1,181 mld zł brutto. Na skutek licznych odwołań GDDKiA ponowiło procedury przetargowe.

S1 - kiedy koniec budowy drogi ekspresowej S1?

Brakujące 56-kilometrów drogi ekspresowej S1 ma być wybudowane do 2023 roku.

S1 - gotowe odcinki drogi ekspresowej S1

Aktualnie gotowych jest 85 km drogi ekspresowej S1. Zobacz gdzie bez problemu przejedziesz trasą S1:

  • pomiędzy Pyrzowicami i Dąbrową Górniczą (13 km), z czego 9,5 km pomiędzy węzłem Pyrzowice Lotnisko i Podwarpie to droga jednojezdniowa; w przyszłości odcinek ma być rozbudowany

  • od Dąbrowy Górniczej przy ul. Armii Krajowej S1 biegnie jako ekspresówka przez Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, Lędziny aż do Tychów, gdzie łączy się z DK 1, którą dojechać można do Bielska Białej

  • od Bielsko-Biała Komorowice, w kierunku Skoczowa (docelowo obwodnica miasta), do węzła Suchy Potok w Bielsku Białej

  • odcinkiem Bielsko-Biała – Żywie

  • odcinek Żywiec – Przybędza

  • odcinek Milówka – Zwardoń

S1 - mapa, przebieg

Droga ekspresowa S1
Autor: GDDKiA Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej