Autostrada A1 bezpłatna od września 2023, ale nie dla wszystkich i nie na stałe

2023-09-06 12:46
Autostrada A1
Autor: AmberOne, Autostrada A1 Prawo do bezpłatnego przejazdu przysługuje na podstawie biletu zerowego

Od 4 września cała autostrada A1, od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta, jest bezpłatna, łącznie z odcinkiem koncesyjnym - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Zwolnienie z opłat obowiązuje we wszystkie dni tygodnia. Do kiedy autostrada A1 pozostanie bezpłatna? Kto musi zapłacić za przejazd?

Spis treści

  1. A1 bezpłatna od 4 września 2023
  2. A1 bezpłatna nie dla wszystkich
  3. Do kiedy bezpłatny przejazd autostradą A1?
  4.  A1 oddana do użytku
  5. Autostrada A1 - mapa

A1 bezpłatna od 4 września 2023

Rząd obiecał bezpłatne autostrady dla samochodów osobowych i motocykli. W tej chwili, od 1 lipca 2023 kierowcy nie płacą za przejazd odcinkami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - A2 Konin - Stryków (około 99 km) oraz A4 Wrocław - Sośnica (około 162 km).

Od 4 września także autostrada A1 jest bezpłatna. Zwolnienie z opłat dotyczy również odcinka koncesyjnego Gdańsk Toruń.

Zgodnie z instrukcją otrzymaną z Ministerstwa Infrastruktury, od 4 września 2023 r. od godziny 12:00 do 31 grudnia 2023 r. do godziny 23:59 wszystkie pojazdy kategorii 1 i 1A są zwolnione z opłat za przejazd AmberOne Autostradą A1, czytamy na stronie koncesjonariusza.

Ważne! Zwolnienie z opłat nie oznacza otwartych bramek. Podjeżdżając do bramek wjazdowych, należy pobrać bilet, natomiast przy zjeździe z autostrady bilet należy przekazać inkasentowi, który otworzy szlaban.

Użytkownicy zarejestrowani w systemie AmberGO poruszają się na bramkach bez zmian, tzn. nie muszą pobierać biletu na wjeździe na autostradę ani zatrzymywać się na bramkach podczas zjazdu z autostrady.

A1 bezpłatna nie dla wszystkich

Bezpłatny przejazd na odcinku koncesyjnym Gdańsk – Toruń obowiązuje od 4 września 2023 r. od godziny 12 i będzie funkcjonował przez wszystkie dni tygodnia dla samochodów osobowych o dwóch osiach oraz motocykli. Możliwość darmowego przejazdu nie będzie dotyczyć pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Stawki za przejazd dla pojazdów kategorii 2-5 pozostają bez zmian.

Do kiedy bezpłatny przejazd autostradą A1?

Bezpłatny przejazd autostradą A1 dla samochodów osobowych i motocykli zostanie utrzymany tylko do końca roku 2023. O tym, co prawda, nie ma w komunikacie rządu, ale taka informacja jest na stronie koncesjonariusza Gdańsk Transport Company.

Koncesjonariusz A1 Gdańsk Transport Company posiada koncesję na finansowanie, projektowanie, budowę i eksploatację odcinka A1 Gdańsk - Toruń do 2039 roku.

 A1 oddana do użytku

Pod koniec kwietnia 2023 oddano do użytku ostatni odcinek autostrady A1, co oznacza, że cała trasa o długości około 560 km jest gotowa.

Pierwszy odcinek został oddany do użytku w 1989, a pierwsze prace na autostradzie A1 ruszyły za rządów Edwarda Gierka. Budowa A1 z Trójmiasta do granicy z Czechami zaczęła się dopiero w 2005. Kolejne rządy otwierały nowe odcinki autostrady.

Według założeń z Trójmiasta do granicy w Gorzyczkach będzie można przejechać w 4,5-5 godzin.

Autostrada A1
Autor: GDDKiA Cała trasa austrady A1 została oddana do użytku pod koniec kwietnia 2023 Link: Kliknij i powiększ
CIEKAWOSTKI z A1. Eksperyment firmy Strabag
Autostrada A1 odcinek Pyrzowice - Częstochowa

Autor: GDDKiA

Na A1, w pobliżu MOP Starcza Wschodnia Strabag eksperymentuje z nawierzchnią betonową

Na 100 m odcinka autostrady A1 pod Częstochową, na wysokości MOP Starcza Wschodnia, położona jest eksperymentalna droga betonowa zbrojona kompozytem polimerowym połączonym z włóknem szklanym. Jak informuje wykonawca, firma Strabag, jest to technologia unikatowa (wdrożyło ją należące do Strabag laboratorium TPA). Eksperymentalny odcinek jest monitowany – również po oddaniu autostrady do użytkowania – przez czujniki strunowe i światłowód, który monitoruje odkształcenia i pęknięcia. Eksperymentalną drogę zaczęto układać w maju 2019.

Autostrada A1 - mapa

Autostrada A1
Autor: wikipedia Autostrada A1 - mapa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej