Nowy Amfiteatr w parku Sowińskiego już niemal gotowy. Kiedy otwarcie Amfiteatru Wolskiego Centrum Kultury?

2024-04-03 15:53

Przebudowa Amfiteatru w parku Sowińskiego w Warszawie dobiega końca. Modernizacji poddano widownię oraz otoczenie obiektu, a otwarcie nastąpi już niebawem. W wyniku inwestycji za 14 mln zł wzrósł nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo pożarowe. Zobacz zdjęcia zmodernizowanego Amfiteatru Wolskiego Centrum Kultury.

Murator remontuje: metamorfoza łazienki

Spis treści

  1. Tak zmienił się Amfiteatr w parku Sowińskiego w Warszawie. Kiedy otwarcie?
  2. Modernizacja Amfiteatru Wolskiego Centrum Kultury za 14 mln zł. Co się zmieniło?
  3. Kultowy amfiteatr w wyjątkowym parku

Tak zmienił się Amfiteatr w parku Sowińskiego w Warszawie. Kiedy otwarcie?

Kończy się rozpoczęta w maju 2023 r. kompleksowa modernizacja Amfiteatru Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie, realizowana przez firmę Neosite sp. z o.o.. z Marek. Nowy obiekt jest już w zasadzie gotowy, a teraz trwają prace porządkowe w otoczeniu amfiteatru. Otwarcie zmodernizowanego Amfiteatru zaplanowano na przełom lipca i sierpnia 2024 r. Oznacza to, że już wkrótce można tu będzie przyjść na koncert i na własne oczy zobaczyć zmiany.

– Amfiteatr w Parku Sowińskiego to kultowe miejsce, które powstało w latach 40. Zaraz po wojnie. Przez ten czas gościły tam największe sławy muzyki popularnej. Wolskie Centrum Kultury od dłuższego czasu walczyło o fundusze na przebudowę podupadającego obiektu – przypomina miasto.

Modernizacja Amfiteatru Wolskiego Centrum Kultury za 14 mln zł. Co się zmieniło?

Amfiteatr Wolskiego Centrum Kultury zmienia się już od kilku lat. W 2020 r. zakończyła się przebudowa zaplecza dla artystów oraz obsługi technicznej. W trakcie tamtego etapu zmodernizowano także samą scenę wraz z kratownicą oraz ukrytą przed wzrokiem widzów mechaniką sceny.

– Wyjście z backstage na teren Amfiteatru jest teraz zadaszony, jednak największe wrażenie robi znacznie poszerzona scena – informowało wówczas Wolskie Centrum Kultury. – Dostęp do sceny ułatwi ogromna winda towarowa, która pozwoli na szybkie i sprawne przetransportowanie sprzętu.

Obecny etap remontu, toczącego się od wiosny 2023 r., objął:

  • modernizację widowni na 2800 miejsc,
  • budowę zaplecza sanitarnego,
  • wymianę ogrodzenia,
  • część parku w pobliżu amfiteatru.

Dzięki przebudowie za 14 mln zł nie tylko powstała wygodniejsza, nowoczesna widownia, ale też – a może przede wszystkim – Amfiteatr został dostosowany do współczesnych standardów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego. Zadbano również o dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami oraz o ekologię – powstały m.in. podziemne toalety spłukiwane deszczówką (gromadzoną w nowych zbiornikach retencyjnych).

– Wykonawca po zakończeniu prac zobligowany jest oczywiście do uporządkowania i przywrócenia parkowej zieleni, zniszczonych dróg czy nawierzchni – podkreślała jeszcze w ubiegłym roku Ewa Widenka, radna Dzielnicy Wola.

Kultowy amfiteatr w wyjątkowym parku

Warto przypomnieć, że amfiteatr istnieje w parku Sowińskiego na Woli już od lat 40., gdyż powstał tuż po wojnie. Sam park jest jeszcze starszy – powstał w latach 1936–1937 i był pierwszym parkiem publicznym o charakterze spacerowo-wypoczynkowym na obszarze robotniczej dzielnicy, jaką była wówczas Wola. Mimo zniszczeń, jakich park doznał podczas drugiej wojny światowej, część drzew ma ponad 100 lat.

Amfiteatr, dziś wykorzystywany przez Wolskie Centrum Kultury, przez lata gościł niezliczonych artystów. Wśród sław, które wystąpiły na jego scenie, wymienić można m.in. Krzysztofa Cugowskiego i Edytę Bartosiewicz, a także zespoły Yes czy Varius Manx.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej