Kończy się rozbudowa fabryki Wedla. Warszawa zyska muzeum czekolady i taras widokowy nad Jeziorem Kamionkowskim

2024-03-22 9:05

Jesienią dobiegnie końca rozbudowa fabryki Wedla. Warszawa zyska nowe atrakcje: taras widokowy na dachu oraz muzeum czekolady. Na uwagę zasługuje też elewacja jednego z nowych budynków, przypominająca kostki czekolady. Zobacz zdjęcia nowego gmachu od środka i z zewnątrz.

Pogad@ne. Zbudowane #34 Wybieramy materiał na ściany

Spis treści

  1. Rozbudowa fabryki Wedla, Warszawa. Inwestycja na Pradze-Południe na ukończeniu
  2. Taras widokowy, muzeum czekolady i wyjątkowa elewacja
  3. Inwestycja w fabryce czekolady E. Wedel opóźniona i droższa

Rozbudowa fabryki Wedla, Warszawa. Inwestycja na Pradze-Południe na ukończeniu

Przy ul. Zamoyskiego w Warszawie, nad samym brzegiem Jeziora Kamionkowskiego na Pradze Południe dobiega końca rozbudowa fabryki czekolady Wedla, mająca zwiększyć jej możliwości produkcyjne oraz umożliwić dalszy rozwój. Rozpoczęta w 2022 r. inwestycja obejmuje:

  • rozbiórkę dawnych silosów na kakao,
  • budowę budynku z nowymi liniami produkcyjnymi, ogólnodostępną częścią komercyjną i tarasem widokowym na dachu,
  • budowę budynku, w którym zlokalizowane będą laboratoria oraz dział R&D.

Przewidywany termin zakończenia prac to III kwartał 2024 r. Rozpoczęły się już odbiory techniczne części inwestycji. Za projekty nowych budynków odpowiada pracownia BIM Architekci, zaś wykonawcą robót budowlanych jest HOCHTIEF Polska.

– Powiększamy m.in. obszar naszego działu badań i rozwoju, celem tworzenia jeszcze lepszej jakości i ilości nowej oferty dla wymagających konsumentów w Polsce i za granicą – mówi w rozmowie z ISBnews dyrektor zarządzający Maciej Herman.

Taras widokowy, muzeum czekolady i wyjątkowa elewacja

Rozbudowywana właśnie fabryka czekolady E. Wedel na Kamionku to jeden z ostatnich zakładów przemysłowych w tej – przemysłowej niegdyś – części miasta. Co ciekawe, z obiektu często rozchodzi się zapach czekolady. Teraz, po zakończeniu rozbudowy, pojawi się dodatkowa atrakcja, a nawet kilka:

  • ogólnodostępny taras widokowy na szczycie 6-piętrowego budynku,
  • pijalnia czekolady,
  • muzeum czekolady.

Dowiedz się więcej: Przyszłość Pałacu Brühla na Młocinach wciąż niepewna. W zabytku zwanym „Wilanowem Północy” bywali królowie

– Potężna przestrzeń zajmuje powierzchnię ponad 8 tys. m². Poza muzeum czekolady oraz Pijalnią Czekolady E.Wedel, do nowej fabryki, wyposażonej w nowoczesny park maszynowy, zostanie przeniesiona produkcja takich produktów marki E.Wedel jak Chałwa Królewska, Sezamki czy słynne Baryłki. Tutaj powstanie także nowe laboratorium R&D (badań i rozwoju) i rozbudowana pracownia Rarytasów, czyli manufaktura, w której ręcznie produkowane są wyroby dla sieci Pijalni Czekolady E.Wedel – informuje firma Wedel.

Na większym budynku można już oglądać ciekawą elewację z kwadratowych płyt, budzących skojarzenia z kostkami czekolady.

Inwestycja w fabryce czekolady E. Wedel opóźniona i droższa

Rozbudowę fabryki czekolady E. Wedel przy ul. Zamoyskiej firma zapowiadała od dawna – już w 2019 r. ogłaszano, że prace niebawem się rozpoczną, a nowy obiekt będzie gotowy we wrześniu 2020 r. Później jednak, zapewne w związku z pandemią, wszystko się opóźniło. Ostatecznie inwestycja rozpoczęła się dopiero w 2022 r.

Inwestycja opóźniła się dodatkowo w stosunku do pierwotnych zamierzeń, ponieważ w 2022 r., w trakcie trwania prac, zdecydowano o dodaniu drugiego, wcześniej nieplanowanego budynku (co wymagało zmiany pozwolenia na budowę). Był to jeden z czynników, które sprawiły, że całkowity koszt budowy wzrósł z ok. 200 do ok. 300 mln zł. Były też jednak inne powody.

– Mamy wzrost kosztów, bo rosną ceny materiałów budowlanych, ale zakładaliśmy pewien margines i w tym marginesie się zmieściliśmy – tłumaczy Herman.

Obecnie jednak inwestycja zmierza do końca. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku można będzie wybrać się nad Jezioro Kamionkowskie i na własne oczy sprawdzić, jak zmieniła się fabryka Wedla.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej