Nowa wieża widokowa Skolnity ze ścieżką w koronach drzew w Wiśle. Wiosną ruszają prace budowlane

2023-03-01 16:00
Nowa wieża widokowa Skolnity ze ścieżką w koronach drzew
Autor: Grupa Pingwina Makieta nowej wieży widokowej Skolnity ze ścieżką w koronach drzew

Wiosną ruszy budowa wieży widokowej na terenie ośrodka narciarsko-rowerowego Skolnity w Wiśle. 35-metrowa wieża widokowa wraz ze ścieżką poprowadzoną w koronach drzew powstanie na zboczu Wierchu Skolnity. Inwestycja ma być oddana do użytkowania wiosną 2024.

Spis treści

  1. Skolnity z nową atrakcją turystyczną od 2024 roku
  2. Funkcja edukacyjna ścieżki w koronach drzew Skolnity
  3. Konstrukcja wieży widokowej Skolnity
  4. Wieża widokowa Skolnity będzie dostępna dla każdego

Skolnity z nową atrakcją turystyczną od 2024 roku

To już trzecia wieża widokowa w obiektach turystycznych należących do Grupy Pingwina. Skolnity Ski & Bike Park to ośrodek narciarsko-rowerowy położony w centrum Wisły, jednej z najbardziej atrakcyjnych i popularnych miejscowości w Beskidzie Śląskim. Wierch Skolnity ma 762 m wysokości. Wieża o wysokości 35 m będzie górować nad okolicą i stanowić idealne miejsce do podziwiania panoramy gór.

Jest nam ogromnie miło poinformować, że jesteśmy już w pełni przygotowani do budowy Wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew. Wieża ze ścieżką w koronach drzew została zaprojektowana tak, aby była wkomponowana w istniejące już drzewa, nie naruszając korzeni. Udało się uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty oraz pozwolenia, aby tego typu konstrukcja mogła stanąć na zboczu Wierchu Skolnity w centrum Wisły. Jesteśmy przekonani, że Wieża będzie cieszyć się dużym powodzeniem i znacznie podniesie walor turystyczny Perły Beskidów. To atrakcja dla osób w każdym wieku – mówi prezes Skolnitego Janusz Tyszkowski.

Stacja narciarsko-rowerowa Skolnity oferuje gościom dwa główne rodzaje atrakcji: trasy narciarskie o różnym stopniu trudności wyposażone w wyciąg krzesełkowy i taśmowy oraz trasy rowerowe typu enduro. W 2024 roku ma być udostępniona turystom wieża widokowa, na której szczyt będzie wiodła prawie kilometrowa droga w koronach drzew.

Funkcja edukacyjna ścieżki w koronach drzew Skolnity

Na sześciu platformach widokowych będą zlokalizowane punkty edukacyjne zawierające informacje na temat przyrody, geografii, historii, etnografii tego regionu. Połączenie wież, ścieżek i podpór tworzy układ przestrzenny, który zostanie wkomponowany w otaczającą naturę. Spacer ścieżką w koronach drzew będzie okazją do oddychania świeżym powietrzem, podziwiania widoków i przyglądania się z bliska drzewom oraz ich mieszkańcom.

Konstrukcja wieży widokowej Skolnity

Do stworzenia wieży widokowej w Wiśle Grupa Pingwina zaprosiła architektów, konstruktorów i budowniczych, z którymi już wcześniej współpracowała, realizując wieże widokowe w ośrodkach Słotwiny Arena na terenie Krynicy-Zdroju oraz Kurza Góra w Kurzętniku. Architektura i konstrukcja obiektu są nowatorskimi rozwiązaniami, ale nawiązują do drewnianej architektury regionu oraz najlepszych rozwiązań architektury światowej związanych z tym tematem. Budowa obiektu zostanie powierzona doświadczonym cieślom, z którymi pracowano już wcześniej.

Wieże widokowe buduje się ze stali lub z drewna. Do budowy wieży widokowej Skolnity zostanie wykorzystane drewno robinii akacjowej i modrzewia. Drewno robinii jest bardzo twarde i ciężkie, bardzo dobrze nadaje się do celów budowlanych, szczególnie budowli ziemnych i wodnych. Modrzew (nie wiemy, jaki gatunek jest wpisany w projekcie) to drewno od wieków wykorzystywane w budownictwie. Ma walory nie tylko konstrukcyjne, lecz także estetyczne. Celem projektantów wieży jest zachowanie naturalnego koloru drewna. Konstrukcję będzie wspierać 13 wież podporowych.

Wieża widokowa Skolnity będzie dostępna dla każdego

Projektanci zadbali, żeby z wieży mogły korzystać również osoby z niepełnosprawnościami. Obiekt będzie dostępny z poziomu terenu. Ścieżki będą mieć spadek 3-6%, co pozwala poruszać się na nich na wózku inwalidzkim. Tak małe nachylenie ścieżek na drewnianym szlaku umożliwi korzystanie z nich także rodzinom z małymi dziećmi, które są w wózku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej