Wieża widokowa Kurza Góra - nowa atrakcja Warmii i Mazur

2022-04-27 10:07
wieża Kurza Góra
Autor: mat. prasowe Wieża widokowa w Kurzętniku na Kurzej Górze ma ponad 35 m wysokości

Wieża widokowa w Kurzętniku na Kurzej Górze ma ponad 35 m wysokości. Różnica wysokości między szczytem budowli, a stacją dolną wynosi około 70 m. Na szczyt wieży widokowej prowadzi ścieżka - najdłuższa napowietrzna ścieżka w Polsce. Wieża widokowa w Kurzętniku na Kurzej Górze to całoroczna atrakcja turystyczna. Dlaczego warto ją zobaczyć?

Spis treści

  1. Kurza Góra - atrakcje
  2. Ceny biletów na wieżę widokową Kurza Góra
  3. Film z budowy wieży widokowej Kurza Góra
  4. Jak dojechać do wieży Kurza Góra?

Kurza Góra - atrakcje

Kurza Góra to całoroczny obiekt mieszczący się w Kurzętniku, w powiecie nowomiejskim. Zimą to głównie ośrodek narciarski z największą fabryką śniegu w Europie, najdłuższą trasą zjazdową w północnej Polsce, lodowiskiem o powierzchni 800 m² oraz kompleksem zjeżdżalni tubingowych, składających się z siedmiu torów o łącznej długości ponad 700 m. 

Atrakcji na Kurzej Górze jeszcze przybyło. Powstała na niej wieża widokowa o wysokości ponad 35 m. Na jej szczyt prowadzi ścieżka długości 2 km - aby wejść na platformę widokową trzeba pokonać 10 tysięcy kroków po pomostach i pochylniach. Cała konstrukcja atrakcji wykonana jest z drewna. Z wieży widokowej rozpościera się widok na zakola Drwęcy, Wzgórza Dylewskie oraz Pojezierze Brodnickie.

Obiekt wzniesiony na szczycie Kurzej Góry jest siostrzaną wieżą jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Beskidów - wieży widokowej w Krynicy-Zdroju. Podobnie jak wieża w Krynicy jest dziełem zespołu cieśli z Nowego Sącza.

Wieża widokowa w Kurzętniku w budowie
Autor: www.wiezawidokowa.pl Wieża widokowa w Kurzętniku w budowie
Wieża widokowa na Kurzej Górze
Autor: mat. prasowy Wieża widokowa Kurza Góra
Konstrukcja wieży

Belki poziome, pionowe i skośne drewnianej konstrukcji połączono bez stalowych łączników. Tworzą one konstrukcyjny węzeł, bardzo rzadko stosowany w architekturze. Punkt widokowy umiejscowiony jest pomiędzy trzema trasami zjazdowymi, nad którymi powstały specjalne długie mosty. Cała konstrukcja składa się z 69 wieżyczek wsporczych o wysokościach od 3-19 m oraz 32 wież pośrednich. Do wykonania jednej wieżyczki użyto około 100 okrągłych belek akacjowych.

konstrukcja z drewna Kórza Góra
Autor: www.wiezawidokowa.pl Konstrukcja wieży widokowej na Kurzej Górze
Ciekawe

Warto wiedzieć, ze Kurzętnik zwany jest “niedoszłym Grunwaldem” gdyż tutaj odbyć miała się najsłynniejsza bitwa w 1410 roku. W trakcie spaceru ścieżką wiodącą, dzięki interaktywnym instalacjom, można poznać średniowieczną historię   regionu, przenieść się w czasy, gdy Kurzętnik tętnił życiem, a nad miastem wznosił się warowny zamek.

Ceny biletów na wieżę widokową Kurza Góra

Wejście na wieżę widokową na Kurzej Górze kosztuje 55 zł, bilet ulgowy - 48 zł. Bilet rodzinny, obejmujący dwoje dorosłych + dziecko kosztuje 129 zł. Za każde kolejne dziecko dopłata wynosi 39 zł. Dzieci do 4 roku życia wchodzą za darmo. Skorzystanie z przewodnika kosztuje 90 zł.

Dzięki stopniowemu nachyleniu między 5-6% cała trasa drewnianej ścieżki i wieży dostępna jest dla osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi w wózkach.

Film z budowy wieży widokowej Kurza Góra

Jak dojechać do wieży Kurza Góra?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej