NOSPR. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

2015-05-18 17:25
NOSPR. Sala koncertowa
Autor: Bartek Barczyk NOSPR. Sala koncertowa

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, zaprojektowana przez Konior Studio i wykonana przez firmę Warbud, to jedna z najważniejszych nowych inwestycji na Śląsku. Budynek był wyzwaniem dla wykonawców, m.in. ze względu na wymagania akustyczne.

Nowe inwestycje w Katowicach

Nowa siedziba NOSPR to jeden z elementów Strefy Kultury, kompleksu budynków użyteczności publicznej w centrum Katowic. Oprócz NOSPR, na miejscu dawnej Kopalni Katowice, powstało także Muzeum Śląskie i nowe centrum kongresowe.
Projekt nowej siedziby NOSPR wybrany został w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Zwycięska pracownia Konior Studio zaprojektowała obiekt o powierzchni całkowitej 35 000 m2. Budynek uznawany jest za jedną z najbardziej prestiżowych i nowoczesnych inwestycji kulturalnych w Polsce. Najważniejsza w budynku przestrzeń, czyli sala koncertowa, mieści prawie 1800 słuchaczy.

NOSPR – akustyka

Nowa siedziba NOSPR miała wyróżniać się perfekcyjną akustyką. Krzysztof Penderecki uznał tę salę koncertową za jedną z trzech najlepszych w Europie. Projektanci zaangażowali do współpracy specjalistów z Japonii. Budowę poprzedziło przygotowanie komputerowego modelu i szczegółowej makiety w skali 1:10. Kryteria akustyczne były bardzo restrykcyjne.

Aby jak najlepiej chronić salę koncertową przed hałasem, wentylatornię usytuowano poza głównym budynkiem. Rozprowadzenie mediów wpisano w pilastry elewacyjne. W samej sali koncertowej zamontowany został sufit akustyczny o pofalowanej powierzchni. Ze względu na właściwości akustyczne, potrzebny był sufit o wysokim ciężarze właściwym, sięgającym 100 kg/m2. Nietypowy sufit wykonany został z grubej sklejki pokrytej dodatkowo 45 milimetrową warstwą betonu. Ta skomplikowana forma umieszczona została na stalowej konstrukcji.

Nie tylko forma budynku wpływa na jakość dźwięku. W sali koncertowej ważne jest też utrzymanie stałych parametrów wilgotności. Kontrola i utrzymanie tych parametrów było jednym z zadań postawionych przed specjalistami z  firmy inżynieryjno-konsultingowej Buro Happold. Międzynarodowe biuro projektowe przygotowało projekt konstrukcji i instalacji technicznych.

Beton w NOSPR

Najważniejszą przestrzenią NOSPR jest bryła mieszcząca salę koncertową. Wykonana została jako pozbawiony dylatacji monolit z betonu. Wykonawca wykorzystał beton C 30/37. Materiał został zabarwiony w  masie na ciemnoszary kolor. Wyzwaniem była także budowa ściany frontowej. Sferyczna powierzchnia jest odchylona od pionu o ok. 3,2 metra. Jej realizacja oznaczała konieczność budowy nietypowej konstrukcji szalunkowej. Deskowanie nadało powierzchni charakterystyczną fakturę. Podobny efekt uzyskano przy prefabrykowanych elementach na elewacji. Na podkonstrukcji zamontowano 228 płaskich i 28 krzywoliniowych elementów o  wymiarach 755x112x8 cm, wyprodukowanych poza placem budowy. Beton architektoniczny wykorzystany został także w najważniejszych wnętrzach. Na ścianach głównej  sali koncertowej ukształtowany został w faliste, plastyczne formy. Do ich realizacji użyto indywidualnie projektowanych gumowych form szalunkowych firmy Reckli.

Nazwa inwestycji: Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia
Lokalizacja inwestycji: plac Wojciecha Kilara, Katowice
Inwestor: Urząd Miasta Katowice
Autorzy: Konior Studio, Tomasz Konior, Aleksander Nowacki, Łukasz Homan
Współpraca autorska: Andrzej Witkowski, Adam Skrzypczyk, Magdalena  Tokarska, Zbigniew Gierczak, Anna Jabłońska, Paweł Barczyk, Marcin Sikora, Piotr Zowada, Szymon Jawor, Bartłomiej Pochopień, Dominik Koroś, Marcin Piotrowski, Michał Lipiec, Łukasz Bonar, Katarzyna Leśniok, Paweł  Gruszka, Przemysław Tabor, Ewa Nowacka, Anna Jaszkaniec, Jakub Świerzawski
Architektura wnętrz: Konior Studio
Architektura krajobrazu: Pleneria i RS Architektura
Konstrukcja i instalacje: Buro Happold
Akustyka: Nagata Acoustics i Pracownia Akustyczna
Generalny wykonawca: Warbud S.A.
Inwestor: Urząd Miasta Katowice
Powierzchnia terenu: 43 255 m2
Powierzchnia zabudowy: 7874 m2
Powierzchnia użytkowa: 25 782 m2
Powierzchnia całkowita: 35 059 m2
Kubatura: 181 610 m3
Projekt: 2010
Realizacja: 2014
Koszt inwestycji: ok. 265 000 000 PLN

Inne firmy zaangażowane w budowę NOSPR

Pilastry elewacyjne: cegła klinkierowa CRH Klinkier
Materiały izolacyjne (wełna skalna): Rockwool
Ślusarka aluminiowa: systemy ALUPROF MB-60, MB-78EI, MB-SR50N HI, MB-Slide, MB-SR50N OW
Sufit akustyczny w atrium: Rockfon
Beton wylewany w formach szalunkowych: Reckli GmbH
Sufit akustyczny w wielkiej sali koncertowej, balustrady: Koskisen
Fotele audytoryjne: Nowy Styl Sp. z o.o.
Estrada: Erzet
Ściany z płyty gipsowo-kartonowej: Rigips
Sufit akustyczny: Atos BH Sp. z o.o.
Drzwi obrotowe: Blasi
Okładziny w łazienkach: EdilGres
Oprogramowanie do projektowania parametrycznego: Robert McNeel & Associates
Technologia sceniczna: LTT
Barwnik do betonu: Lanxess

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej