Siedziba NOSPR inspirowana Śląskiem

2015-05-28 1:56
nospr katowice aluprof
Autor: ALUPROF

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia ma szansę stać się symbolem kolejnych przemian na Górnym Śląsku. W miejscu dawnej kopalni powstaje obecnie Strefa Kultury.

Strefa Kultury to nowa dzielnica powstająca w miejscu dawnej kopalni Katowice. Nowe inwestycje - Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie i NOSPR wraz z halą Spodka mają być wizytówką Katowic na kulturalnej mapie Europy.

W nowej siedzibie NOSPR najważniejsza jest muzyka. Wielka sala koncertowa mieści 1800 widzów i jest zaprojektowana do wykonania każdego rodzaju muzyki symfonicznej.

Charakterystycznym elementem budynku NOSPR są również elewacje, które odgrywają ważną rolę przy kształtowaniu wnętrz atrium i przestrzeni zewnętrznej parku i placu wejściowego. Różnej grubości kolumny z cegły, boczne strony których pomalowane na kolor czerwony nawiązują do sposobu wykańczania framug okiennych domów na Nikiszowcu – górniczej, zabytkowej dzielnicy Katowic. Wstęgi z cegły klinkierowej na elewacji NOSPR ukladają się na przemiennie z powierzchniami przeszklonymi.

Przy realziacji nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zostały wykorzystane systemy profili aluminiowych Aluprof: MB-60, MB-78EI, MB-SR50N HI, MB-Slide, MB-SR50N OW.

Systemy aluminiowe Aluprof

System przeciwpożarowy MB-78EI - do wykonywania wewnętrznych lub zewnętrznych przegród przeciwpożarowych z drzwiami jedno- i dwuskrzydłowymi o klasie odporności ogniowej EI 15, EI 30, EI 45, EI 60 lub EI 90 według normy PN-EN 13501-2:2010.

System okienno-drzwiowy z izolacją termiczną MB-60 - do wykonywania wymagających izolacji termicznej i akustycznej elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej: różnych typów okien, drzwi, wiatrołapów, witryn, konstrukcji przestrzennych. System profili MB-60 charakteryzuje się niską wartością współczynnika przenikania ciepła U dzięki zastosowaniu przekładek termicznych i uszczelek. Dla profili systemu MB-60 współczynnik przenikania ciepła Uf wynosi: dla okien: od 2,0 W/m2K, dla drzwi: od 2,30 W/m2K.

Ściana słupowo-ryglowa o wysokiej izolacyjności termicznej MB-SR50N HI - przeznaczony jest do projektowania lekkich ścian osłonowych płaskich typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Kształt słupów i rygli pozwala budować fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. W systemie MB-SR50N HI zastosowano izolator z materiału PE, który daje bardzo dobrą izolację termiczną (Uf od 0,7 W/m2K), a jego kształt zapewnia właściwe prowadzenie wkręta w trakcie szklenia fasady.

Okna i drzwi przesuwne MB-Slide - systemy przeznaczone do wykonywania drzwi oraz okien przesuwnych z izolacją termiczną, które można wbudowywać w ściany murowane, fasady aluminiowe, ogrody zimowe lub zabudowy witrynowe wykonane z elementów systemów MB-59S lub MB-59S Casement.

Okno odchylno-wysuwne otwierane na zewnątrz MB-SR50N OW - pozwala na wykonanie okien o dużych wymiarach. Bezramowa konstrukcja z zastosowaniem technologii klejenia strukturalnego szyby zewnętrznej do ramy aluminiowej za pomocą silikonu konstrukcyjnego pozwala na uzyskanie efektu, gdy okna otwierane nie różnią się od sąsiadujących pól stałych.

nospr elewacja aluprof
Autor: ALUPROF
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej