Największe utrudnienia w ruchu, Warszawa 2024. Tu spodziewaj się uciążliwych remontów i budów w stolicy

2024-02-26 9:45

Jeśli chodzi o utrudnienia w ruchu, Warszawa w 2024 r. będzie miastem w dużej części nieprzejezdnym. To efekt nałożenia się na siebie wielu trwających i nowych inwestycji, m.in. budowy metra i tramwajów. Sprawdź, gdzie pasażerowie komunikacji miejskiej i kierowcy samochodów powinni spodziewać się utrudnień.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Największe utrudnienia w ruchu, Warszawa 2024. Gdzie inwestycje utrudnią życie?

W dużych miastach remonty, budowy i inne inwestycje wpływające na ruch trwają w zasadzie bez przerwy. Czasem jednak utrudnienia kumulują się w jednym okresie – i tak właśnie będzie w 2024 r. Powodem są przede wszystkim inwestycje drogowe i tramwajowe zaplanowane na najbliższe miesiące – zarówno nowe, jak i rozpoczęte w ubiegłym roku. W niektórych punktach miasta ruch samochodów oraz pojazdów komunikacji miejskiej utrudniają również budowy obiektów takich jak parkingi podziemne. W tym roku największe utrudnienia wystąpią na lewym brzegu Wisły.

Poniżej omawiamy najważniejsze utrudnienia w ruchu, jakich należy spodziewać się w 2024 r. w Warszawie i podajemy, z czego wynikają.

Budowa tramwaju do Wilanowa – co najmniej do września 2024 r.

Trwająca od wielu miesięcy budowa tramwaju do Wilanowa ma spore opóźnienie i zakończy się najwcześniej 31 sierpnia 2024 r. Co więcej, nawet po uruchomieniu ruchu tramwajów pewne utrudnienia na drogach zostaną, gdyż kończone będą dodatkowe prace. Aktualna lista największych utrudnień wygląda następująco:

  • ul. Spacerowa i Goworka – druga jezdnia ma zostać otwarta w II kwartale roku,
  • skrzyżowanie Spacerowej, Belwederskiej i Gagarina – utrudnienia potrwają do marca lub kwietnia,
  • ul. Sobieskiego – przejazd między ul. Dolną a Chełmską będzie zamknięty do końca maja, od 1 czerwca zamknięta zostanie ul. Dolna, od czerwca do września zamykane będą na przemian kolejne ćwiartki skrzyżowania Sobieskiego z Witosa,
  • al. Rzeczpospolitej – zamknięte do odwołania będzie połączenie tej ulicy z ul. Hlonda.

Biorąc pod uwagę już kilkakrotne opóźnienie tej inwestycji, należy brać pod uwagę ryzyko, że budowa przeciągnie się jeszcze bardziej.

Budowa tramwaju na Gagarina – do 20 kwietnia 2024 r.

Tramwaj na Gagarina, czyli odnoga tramwaju do Wilanowa jest już niemal gotowy. Otwarcie nowej trasy zapowiadane jest wstępnie na 20 kwietnia, co oznacza, że co najmniej do tego terminu potrwają utrudnienia w ul. Gagarina i jej okolicach.

Budowa tramwaju na Stegny – niemal do końca 2024 r.

Tramwaj na Stegny, czyli druga z odnóg tramwaju do Wilanowa, ma być gotowy przed końcem roku (dokładniejszej daty nie podano). Niemal przez cały rok należy zatem spodziewać się utrudnień na ul. św. Bonifacego na Mokotowie.

Budowa tramwaju na Kasprzaka – do ok. 25 marca 2024 r.

Tramwaj na Kasprzaka powstający na Woli jest już bliski ukończenia. Roboty budowlane powinny zakończyć się najpóźniej do 25 marca. Do tego terminu znikną zatem ostatnie utrudnienia na rondzie Wolnego Tybetu oraz w rejonie ulic Kasprzaka i Wolskiej.

Remont Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie – do połowy 2025 r.

Toczący się remont Trasy Łazienkowskiej jeszcze trochę potrwa. Obecnie największe utrudnienia są na Saskiej Kępie, gdzie trwa budowa północnego wiaduktu Trasy, która potrwa do połowy 2024 r. Wówczas zacznie się rozbiórka wiaduktu południowego i budowa nowego, która potrwa do połowy 2025 r. Trasa Łazienkowska przez cały ten czas pozostanie przejezdna, ale zwężona.

Budowa parkingu pod placem Powstańców Warszawy – do początku 2025 r.

Z uwagi na budowę parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy sam plac pozostanie nieprzejezdny aż do końca inwestycji, czyli do przełomu 2024 i 2025 r. W najbliższych miesiącach, w związku z przebudową układu drogowego w pobliżu parkingu, należy też spodziewać się przejściowych utrudnień na ulicach:

  • Świętokrzyskiej,
  • Mazowieckiej,
  • Kredytowej,
  • Traugutta.

Dokładniejszych terminów prac na razie nie podano.

Przebudowa ul. Złotej i Zgoda – od drugiej połowy 2024 r.

Przebudowa ul. Złotej i Zgoda w Śródmieściu rozpocznie się najprawdopodobniej w drugiej połowie 2024 r. i potrwa 24 miesiące. Utrudnienia będą się pojawiać etapami:

  • najpierw prace na ul. Złotej i Zgoda oraz przy likwidacji tunelu drogowego pod ul. Marszałkowską,
  • później prace na ul. Sienkiewicza i fragmencie ul. Jasnej.

Szczegółów jak na razie nie podano.

Budowa tramwaju na Rakowieckiej – od marca 2024 r. do sierpnia 2025 r.

Budowa tramwaju na ul. Rakowieckiej na Mokotowie spowoduje brak możliwości przejazdu odcinkiem między al. Niepodległości a ul. Puławską. Prace powinny rozpocząć się w okolicach marca 2024 r. i potrwają 22 miesiące.

Budowa tramwaju do Dworca Zachodniego – co najmniej do kwietnia 2026 r.

Budowa tramwaju do Dworca Zachodniego powinna wystartować na Ochocie w tym roku. Wykonawca rozpocznie prace najpóźniej 20 czerwca 2024 r., a inwestycja ma zakończyć się najwcześniej w okolicach kwietnia 2026 r. Utrudnienia obejmą przede wszystkim ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. (w tym jej skrzyżowanie z ul. Grójecką i Banacha, przez które przez wiele miesięcy nie będą jeździć tramwaje), ul. Grójecką (co najmniej jedna jej jezdnia ma być dostępna przez cały okres budowy) oraz aleje Jerozolimskie na wysokości dworca PKP (ruch w obu kierunkach będzie odbywał się po trzech pasach, jezdnie będą przekładane w miarę postępów budowy).

Przebudowa placu Na Rozdrożu – prawdopodobnie do jesieni 2024 r.

Trwająca przebudowa placu Na Rozdrożu powoduje utrudnienia głównie w rejonie samego placu. Według zapowiedzi prace na dolnym poziomie zakończą się w kwietniu 2024 r., natomiast na górnym poziomie termin nie jest pewny – obecnie planuje się ostatni etap (asfaltowanie) w wakacje 2024.

Budowa metra M2 na Bemowie – do początku 2026 r.

Budowa końcówki linii metra M2 na Bemowie potrwa do października 2025 r., natomiast trzeba jeszcze doliczyć kilka miesięcy na odbiory techniczne. W przypadku tej inwestycji utrudnienia kumulują się na odcinku ul. Górczewskiej na wysokości pętli autobusowo-tramwajowej (zwężenia) oraz w rejonie skrzyżowania ul. Rayskiego i Szeligowskiej na Chrzanowie. Możliwe są też przejściowe utrudnienia w rejonie skrzyżowania ul. Połczyńskiej i Sochaczewskiej.

Jak nie przegapić ważnych zmian na drogach? Pomoże mapa utrudnień w ruchu

Warto pamiętać, że przy dużych remontach oraz budowach organizacja ruchu potrafi zmieniać się co kilka miesięcy czy nawet tygodni. Zdarzają się też nagłe wypadki, które powodują gwałtowne zmiany z dnia na dzień. Chcąc trzymać rękę na pulsie, warto zatem śledzić miejskie kanały informacyjne.

Jeśli mamy w planach podróż samochodem, bardzo pomocnym źródłem jest mapa utrudnień w ruchu w Warszawie, aktualizowana na bieżąco. Pod mapą podawane są komunikaty dotyczące problemów oraz ich powodu. Warto również obserwować facebookowy profil Infoulice Warszawa – to także oficjalne źródło przydatnych informacji.

Jeśli z kolei planujemy podróż komunikacją miejską, warto zawsze zawczasu sprawdzić połączenie na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego. Znajduje się tu m.in. przydatna wyszukiwarka połączeń, podawane są także komunikaty o zmianach w komunikacji. Informacje o zawieszonych kursach i innych utrudnieniach podaje także facebookowy profil WTP Info.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej