Tramwaj na Kasprzaka – kiedy koniec budowy? Otwarcie ul. Kasprzaka już niebawem. Będą zmiany rozkładu tramwajowego

2024-01-30 16:00

Budowa tramwaju na Kasprzaka w Warszawie powoli zbliża się do finiszu. W pierwszy weekend lutego udostępniona zostanie kierowcom jezdnia ul. Kasprzaka. A kiedy tramwaje pojadą ul. Wolską i Kasprzaka oraz jakie będą to linie? Sprawdź raport z postępów budowy.

Spis treści

 1. Tramwaj na Kasprzaka – co to za inwestycja?
 2. Tramwaj na Kasprzaka – trasa
 3. Tramwaj na Kasprzaka – aktualności z budowy
 4. Kiedy koniec budowy tramwaju na Kasprzaka?
 5. Tramwaj na Kasprzaka – jakie linie tramwajowe pojadą nową trasą i kiedy?

Tramwaj na Kasprzaka – co to za inwestycja?

Tramwaj na Kasprzaka to jedna z toczących się właśnie inwestycji tramwajowych w Warszawie. Nowa linia tramwajowa zapewni wygodny transport szynowy dla coraz szybciej zabudowującej się części Woli, jaką są Odolany, a do tego ułatwi podróże z Bemowa do centrum. Projekt obejmuje:

 • budowę i przebudowę trasy tramwajowej w ciągu ul. Kasprzaka i ul. Wolskiej,
 • dostawę tablic systemu informacji pasażerskiej
 • zakup 10 dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych.

Nowa trasa zapewni szybki dojazd do dwóch stacji metra M2 – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ, a także do przystanku kolejowego Warszawa Wola. Wszystkie nowe i zmodernizowane przystanki będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów i opiekunów z dziećmi w wózkach. Dodatkowym plusem będzie zielone torowisko. Warto dodać, że w przyszłości powstanie też kontynuacja trasy, czyli tramwaj Kasprzaka – Dworzec Zachodni.

Prace są prowadzone na odcinku o długości niemal 3,5 km. Inwestycją zajmie się konsorcjum dwóch firm: Strabag i Strabag Rail. Ze strony miasta za nową trasę odpowiadają Tramwaje Warszawskie. Koszt inwestycji to 205,4 mln zł.

Tramwaj na Kasprzaka
Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwaj jadący po gotowej już części trasy na ul. Kasprzaka
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Tramwaj na Kasprzaka – trasa

Nowa trasa tramwajowa będzie biegła wzdłuż rozbudowujących się osiedli na Odolanach, w ciągu ul. Kasprzaka i Jana Kazimierza. Istniejąca trasa tramwajowa w ciągu Kasprzaka między Karolkową a Skierniewicką zostanie przebudowana. Powstanie też nowy odcinek na dalszej części Kasprzaka, od Skierniewickiej do Wolskiej. Zmieni się także odcinek na ul. Wolskiej, od Sowińskiego do Elekcyjnej. Łączna długość nowo budowanych i przebudowanych torowisk wynosi około 3,5 km.

Pasażerowie wsiądą do tramwajów z trzech nowych przystanków:

 • przy Płockiej,
 • przy przystanku kolejowym Warszawa Wola,
 • przy ul. Ordona.
Tramwaj na Kasprzaka
Autor: UM Warszawa Tramwaj na Kasprzaka wybuduje konsorcjum dwóch firm Strabag i Strabag Rail Link: Kliknij i powiększ

Tramwaj na Kasprzaka – aktualności z budowy

Budowa tramwaju na Kasprzaka jest już bardzo zaawansowana i ma się zakończyć przed 25 marca 2024 r. Dokładny termin będzie zależał od pogody.

Jak zapowiadają Tramwaje Warszawskie, w I etapie otwarcia nowej trasy – przed 25 marca 2024 r. – tramwaje pojadą tylko ul. Kasprzaka (bez Wolskiej, gdzie nadal trwać będą prace). W II etapie (najprawdopodobniej II kwartał 2024 r.) tramwaje pojadą także ul. Wolską, a za to przestaną obsługiwać ul. Skierniewicką – będzie ona służyć tylko do zjazdów do zajezdni. Na razie nie są planowane zmiany w rozkładach autobusów.

Dla kierowców ważną informacją jest otwarcie pełnego wlotu ul. Redutowej na ul. Wolską. Miasto podaje, że w pierwszy weekend lutego otwarta zostanie nowa jezdnia ul. Kasprzaka w kierunku Bemowa. Więcej informacji można znaleźć na stronie inwestycji.

Kiedy koniec budowy tramwaju na Kasprzaka?

Budowa nowej trasy tramwajowej według aktualnych deklaracji ma się zakończyć już niebawem. Przed 25 marca 2024 r. tramwaje pojadą ul. Kasprzaka. Wcześniej mowa była o styczniu, później o lutym, ale nastąpiło kolejne już opóźnienie. Dokładny termin będzie zależał od pogody, która wpływa na tempo prac. Wykonawca twierdzi, że możliwy jest termin wcześniejszy niż marcowy. Z kolei prace na ul. Wolskiej najprawdopodobniej zakończą się w II kwartale 2024 r.

Porównaj też stan obecny ze zdjęciami z listopada 2023 r. w poniższej galerii:

Tramwaj na Kasprzaka – jakie linie tramwajowe pojadą nową trasą i kiedy?

Wiadomo już, jakie linie tramwajowe pojadą nową trasą i kiedy to nastąpi. Jak podaje miasto, przed 25 marca 2024 r. tramwaje zaczną kursować ul. Kasprzaka (bez Wolskiej). Będą to linie:

 • 10 – do pętli Os. Górczewska
 • 11 – do pętli Nowe Bemowo (a w przeciwnym kierunku do Dworca Centralnego i dalej Filtrową do Placu Narutowicza) – najprawdopodobniej jedynie w godzinach szczytu,
 • 26 – do pętli Metro Młociny,
 • 27 – na starej trasie.

Jednocześnie częścią ul. Wolskiej, do stacji PKP Wolska, dojeżdżać będzie linia 13. Nie będzie na razie zmian w autobusach – nastąpią one najwcześniej w 2025 r.

Po zakończeniu całej inwestycji (koniec marca 2023 r.) zostanie wprowadzony już docelowy rozkład tramwajów. Po otwarciu ul. Wolskiej pojadą nią linie:

 • 13,
 • 26,
 • 27.

Jednocześnie tramwaje przestaną obsługiwać ul. Skierniewicką, która będzie odtąd służyć tylko do zjazdów do zajezdni. Osoby mieszkające wzdłuż ul. Skierniewickiej będą musiały przestawić się na korzystanie z przystanków tramwajowych wzdłuż ul. Wolskiej i Kasprzaka.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej