Muzeum Historii Polski. Najdroższa inwestycja kulturalna w Polsce. Zdjęcia z budowy

2018-11-14 13:05 Marzena Sarniewicz
Muzeum Historii Polski
Autor: Muzeum Historii Polski Wizualizacja gmachu Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski od czerwca 2018 powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej. 11 października 2018 odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego budowy siedziby Muzeum Historii Polski. Wzięli w niej udział przedstawiciele najnajwyższych władz państwowych, hierarchowie różnych religii, wojska, ludzie nauki i kultury. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Budimex.  

Muzeum Historii Polski
Autor: Pracownia architektoniczna WXCA Elewacja Muzeum Historii Polski będzie obłożona marmurem z polskich Sławniowic

Muzeum Historii Polski na terenie tzw. Cytadeli Muzeów

Muzeum Historii Polski powstaje w otoczeniu istniejących już na terenie Cytadeli Warszawskiej Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego oraz projektowanej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Całkowita powierzchnia gmachu Muzeum Historii Polski będzie miała ok. 44 tys. m², z czego 7 tys m² zajmie wystawa stała, 1,5 tys. m² to powierzchnia pod wystawy czasowe, a kolejne 8 tys. m² zajmą magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego. Ponadto w budynku znajdą się m.in. sale konferencyjne, biblioteka, restauracja, sala kinowo-teatralna.

Budynek Muzeum Historii Polski został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA, która w 2009 roku zwyciężyła konkurs na koncepcję. Zgodnie z założeniami projektantów budynek będzie miał cztery kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Wjście do muzeum zaprojektowano jako monumentalny hol o wysokości czterech kondygnacji. Elewacja gmachu będzie obłożona marmurem z polskich Sławniowic.

Na ponad 30 ha działce Cytadeli Muzeów mają powstać również miejsca do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Warszawy i turystów. Projekt przewiduje również budowę 2-kondygnacyjnego parkingu dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów.

Budowa Muzeum Historii Polski ma dobiec końca z początkiem 2021 roku.

Muzeum Historii Polski ma stać się centrum nowoczesnej edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej

Placówka, oprócz prowadzenia badań dotyczących dziejów Polski, ma być ośrodkiem głębszej myśli i refleksji o polskiej historii. Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Nie ma narodu bez pamięci. Tę pamięć mądry naród pielęgnuje poprzez instytucje. Dziś przystępujemy tak naprawdę do budowy takiej właśnie instytucji, budowy pomnika naszej historii. Do realizacji największego i bezprecedensowego projektu w dziedzinie muzealnictwa w dziejach naszej ojczyzny i tym dziejom poświęconego - powiedział podczas uroczystości podpisania Aktu Erekcyjnego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Tymczasem premier Morawiecki zawyrokował - Nasza historia może być najwspanialszym materiałem dla Hollywood. I musi być...

Wystawa stała w muzeum powstaje pod nadzorem zespółu historyków z Muzeum Historii Polski przy współpracy z historykami, historykami sztuki, ekspertami z polskich uczelni wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk. Za część plastyczną ekspozycji odpowiada konsorcjum WWAA/Platige Image.

Czytaj więcej na temat Muzeum Historii Polski>>

Historia Muzeum Historii Polski

Przypomnijmy, że początkowo muzeum miało znajdować się nad Trasą Łazienkowską, ale wiosną 2015 roku rozpoczęły się rozmowy dotyczące nowej lokalizacji Muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. Ostatecznie w 2016 roku zdecydowano o przeniesieniu projektu na Cytadelę. Niecały rok później gotowe były wizualizacje przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 roku ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych. Został on rozstrzygnięty w maju 2018. Jednak nie obyło się bez perturbacji, a w miedzyczasie koszty budowy wzrosły niemal dwukrotnie.

Muzeum Historii Polski - odwołanie od pierwszego przetargu

W pierwszym przetargu na budowę Muzeum Historii Polski oferta Budimeksu została odrzucona ze względu na błąd w obliczeniu ceny w treści formularza cenowego. Wtedy jako najkorzystniejsza została wybrana oferta konsorcjum spółek IDS-Bud oraz Mar-Bud z Warszawy, które wyceniło prace na 565,80 mln zł brutto. W przetargu ofertę złożyło jeszcze konsorcjum Hochtief Polska, Warbud, które chciało zrealizować inwestycję za 635,65 mln zł brutto.

Dwaj przegrani oferenci odwołali się od pierwszego wyniku przetargu. Po ponownej ocenie poprawionych ofert jako najkorzystniejsza została wybrana oferta Budimeksu.

Ile będzie kosztowała budowa Muzeum Historii Polski?

Finalnie inwestor zainwestuje w gmach muzeum 483 mln zł brutto, a Budimex wycenił prace na 565,48 mln zł brutto. Pamiętajmy jednak, że to nie jedyna inwestycja na terenie Cytadeli. Tuż obok Muzeum Historii Polski powstanie Muzeum Wojska Polskiego, którego budowa ma kosztować zdecydowanie powyżej ćwierć miliarda. Reasumując, obie inwestycje pochłoną około 800 mln zł. Przypomnijmy, że budowa Muzeum Historii Polski ma się skończyć z początkiem 2021 roku, a powstanie północnego pawilonu Muzeum Wojska planowane jest na 2024.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej