Muzeum Historii Polski. Na jakim etapie jest budowa tej wartej 750 mln inwestycji? Nowe zdjęcia i fimy z budowy

Muzeum Historii Polski powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej od czerwca 2018. To najdroższa inwestycja kulturalna w Polsce. Budowa Muzeum Historii Polski miała się zakończyć na początku 2021, ale już wiadomo, że będzie opóźnienie. Na jakim etapie jest budowa Muzeum Historii Polski? Kiedy otwarcie?

Muzeum Historii Polski na terenie tzw. Cytadeli Muzeów
Muzeum Historii Polski powstaje w otoczeniu istniejących już na terenie Cytadeli Warszawskiej Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego oraz projektowanej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Całkowita powierzchnia gmachu Muzeum Historii Polski będzie miała ok. 44 tys. m², z czego 7 tys m² zajmie wystawa stała, 1,5 tys. m² to powierzchnia pod wystawy czasowe, a kolejne 8 tys. m² zajmą magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego. Budynek Muzeum Historii Polski został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA, która w 2009 roku zwyciężyła konkurs na koncepcję. Zgodnie z założeniami projektantów budynek będzie miał cztery kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Wejście do muzeum zaprojektowano jako monumentalny hol o wysokości czterech kondygnacji. Elewacja gmachu będzie obłożona marmurem z polskich Sławniowic.
Autor: Muzeum Historii Polski
Hol główny w Muzeum Historii Polski
Historia Muzeum Historii Polski
Przypomnijmy, że początkowo Muzeum Historii Polski miało znajdować się nad Trasą Łazienkowską, ale wiosną rozpoczęły się rozmowy dotyczące nowej lokalizacji - na terenie Cytadeli Warszawskiej. 29 stycznia 2016 roku w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jej sygnatariuszami byli dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński. Niecały rok później zaprezentowano wizualizacje przyszłej stałej siedziby Muzeum Historii Polski. W październiku 2017 roku ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z budową MHP. Przetarg został rozstrzygnięty w maju 2018 r., wybrana została firma Budimex S.A.

Muzeum Historii Polski - największy budynek kulturalny w Polsce?
Muzeum Historii Polski to jeden z największych budynków kulturalnych w Polsce. Gmach zajmie 36 000 m² powierzchni. Wystawa stała, a będzie to największa wystawa historyczna w Polce, będzie miał 7300 m². Ma być podzielona na sześć galerii epokowych - od czasów Piastów i Jagiellonów, po przestrzeń zatytułowaną "Polacy wobec komunizmu". Na wystawie stałej Muzeum Historii Polski znajdzie się ponad 3600 oryginalnych obiektów, z tego ponad 2000 to będą obiekty Muzeum Historii Polski, pozostałe to obiekty wypożyczone z innych muzeów i instytucji oraz około 180 kopii i replik, w tym np. replika dokumentu Unii Lubelskiej czy replika dokumentu Konfederacji Warszawskiej.
W gmachu muzeum przewidziane jest wysokie na 25 m audytorium na prawie 600 osób, w którym będą się odbywały konferencje, koncerty, imprezy kulturalne. Zaprojektowano je w tzw. technologii box in box, aby akustycznie odizolować je od reszty budynku.
Zaplanowane są ponadto: sala kinowo-teatralna (na 150 osób), sale seminaryjne, edukacyjne, sklepik z książkami i pamiątkami, również przestrzenie takie, jak kawiarnia.

Na jakim etapie jest budowa Muzeum Historii Polski?
Budowa Muzeum Historii Polski jest w zasadzie na półmetku. Gotowa jest już konstrukcja, w tej chwili trwa montaż dźwigarów dachowych długości 45 m. Wewnątrz są już największe eksponaty, które łatwiej było wstawić przez nieistniejący jeszcze dach. W następnej kolejności montowany będzie dach z dużymi przeszkleniami, wewnątrz instalacje, wykańczanie wnętrz i oczywiście montaż wystawy stałej. W najbliższych tygodniach ma zostać ogłoszony przetarg na jej wykonawcę.
Kiedy otwarcie Muzeum Historii Polski?
Warta 750 mln zł inwestycja jest już opóźniona. Budowa Muzeum Historii Polski ma się zakończyć jesienią 2022. Przewiduje się jednak, że pierwsi zwiedzający obejrzą wystawę na początku 2023.